שתף קטע נבחר

שיא שלילי: 53 אחוז מהאמריקנים לא מרוצים מבוש

שעות לפני נאום חשוב בנושא עיראק מתמודד הנשיא בוש עם סקר מאכזב. רוב הציבור האמריקני לא מרוצה מתפקודו - שיא שלילי מאז נבחר לנשיאות ב-2001. 58 אחוזים לא מסכימים עם הדרך שבה הוא מנהל את המלחמה בעיראק ו-53 אחוז סבורים שהיא הייתה טעות

שעות אחדות לפני נאום מיוחד בנושא המלחמה בעיראק, נאלץ הנשיא האמריקני ג'ורג בוש להתמודד עם סקר מאכזב. על פי הסקר, 53 אחוזים מהמשיבים אינם מרוצים מהתפקוד של הנשיא לעומת 45 שמרוצים מתפקודו. 58 אחוזים לא מסכימים עם הדרך בה הוא מתמודד עם המלחמה בעיראק ו-53 אחוז סבורים שהמלחמה הייתה טעות.

 

הסקר, שמתפרסם היום (יום ג'), בוצע על ידי מכון גאלופ עבור רשת CNN והעיתון "USA TODAY". מדובר בשיעור אי-שביעות הרצון הגבוה ביותר מהנשיא שנרשם בסקר של שני כלי התקשורת הללו מאז נכנס בוש לבית הלבן בינואר 2001. שיעור שביעות הרצון מבוש - 45 אחוזים - משתווה לשיעור הנמוך ביותר שנרשם בסקר במרס שעבר. גם הפער של שמונת האחוזים בין המרוצים והבלתי מרוצים הוא הגדול ביותר שנרשם בכל תקופת נשיאותו של בוש. טעות הדגימה היא 3 אחוזים.

 

רק 40 אחוז מהנשאלים בסקר אמרו שהם מסכימים עם מדיניותו של בוש בנושא עיראק; 58 אחוזים לא מסכימים. 34 אחוז מהאמריקנים סבורים שארה"ב ובנות בריתה מנצחים במאבק נגד אנשי המיליציות בעיראק - השיעור הנמוך ביותר מאז תחילת המלחמה.

 

53 אחוזים מהאמריקנים סבורים שהמלחמה הייתה טעות, כמעט מחצית סבורים שהמלחמה הפכה אותם לבטוחים פחות מפני טרור, ו-51 אחוז סבורים שארה"ב צריכה לגבש לוח זמנים לנסיגה. כ-45 אחוז סבורים שארה"ב לעולם לא תצליח לייצב את המשטר בעיראק. הנתון האחרון הזה מתריס כנגד דברים שאמר אתמול שר ההגנה ראמספלד, שהעריך שהמצב בעיראק יתייצב תוך כעשור.

 

גם בנושאי הכלכלה, מדיניות האנרגיה, הבריאות והביטוח הלאומי שיעור אי-שביעות הרצון ממדיניותו של בוש גדול משיעור המרוצים. רק בנושא המלחמה בטרור זוכה הנשיא לעדנה. 55 אחוזים אמרו שהם תומכים בדרך בה הוא מתמודד עם הנושא לעומת 41 שאמרו שאינם תומכים בה.

 

בנאום, שמציין מלאת שנה להחזרת הריבונות לידיים עיראקיות, ינסה בוש לגייס מחדש את תמיכת הציבור האמריקני במלחמה ולפנות לרגש הפטריוטי המקנן בליבם. בוש יעדכן אודות ההישגים האחרונים של כוחות הקואליציה ויפרוש את האסטרטגיה שלו להמשך הלחימה.

 

בניסיון ליצור תהודה רבה ככל האפשר, פנה הבית הלבן לרשתות השידור האמריקניות בבקשה להעביר את הנאום בשידור חי. ואולם על פי הידוע עד עתה, אף רשת לא נתנה אישור אודות שידור הנאום. בוש בחר גם לשאת את הנאום בבסיס האם של היחידה האווירית ה-82, מהמהוללות שביחידות צבא ארה"ב, ולא בבית הלבן. פרשנים ציינו כי מדובר בניסיון שלו להבליט את דמותו כמפקד העליון של הצבא וגם ברצון לקצור תשואות מהקהל הידידותי.

 

בוש צפוי להדגיש את המאמצים האמריקנים להילחם במיליציות הקיצוניות במקביל לתוכניות רחבות לאימון הצבא העיראקי הסדיר. במישור הפוליטי ידגיש בוש את המאמצים האמריקנים לסייע לעיראקים לנסח חוקה ולבחור ממשלה הנתמכת על ידי כל הפלגים והקבוצות האתניות שבאוכלוסיה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בחר לנאום בפני חיילים. בוש
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
הרוב לא מרוצים מהמלחמה. מפגינים בניו יורק (ארכיון)
צילום: איי אף פי
מומלצים