שתף קטע נבחר

כל הדרך לשער הניצחון

המאבק בסרטן כבר מאחוריו, עוד רגע הוא מקים קן משפחתי עם הזמרת שריל קרואו, ולפני שהוא פורש יש עוד עניין אחד לסגור - זכייה שביעית ברציפות בטור דה פראנס. לאנס ארמסטרונג, אולי גדול הספורטאים, יוצא במוצאי שבת למירוץ האחרון

בשבת ייצא לדרך בפעם ה-92 מירוץ האופניים החשוב והקשה בעולם, הטור דה פראנס. למרות שערוריות הסמים שתופסות כותרות בשנים האחרונות בכל פעם מחדש והשנה הגיעו גם אליו, שוב יהיה זה לאנס ארמסטרונג שימקד את מירב תשומת הלב בצרפת. ארמסטרונג, שהפך כבר למותג ולסלבריטי עולמי ונחשב לאחד הספורטאים הגדולים בכל הזמנים, יהיה בן 34 בספטמבר ולאחר המירוץ הנוכחי - ב-24 ביולי בשער הניצחון בשאנז אליזה בפאריז - הוא אמור לתלות את הדוושות.

 

מאז סיים בפברואר הרוכב הטקסני האגדי את משחק הניחושים התקשורתי "ישתתף או לא ישתתף" בטור 2005 והודיע על התייצבותו בפעם האחרונה, הפוקוס בעולם האופניים מופנה בעיקר אליו ואל קבוצתו, דיסקאברי צ'אנל (הספונסר שהחליף את שירות הדואר האמריקני), בניסיון לחזות את יכולתם הצפויה. אם השיא של שש זכיות רצופות אותו קבע אשתקד היה מדהים, הרי שזכייה שביעית תהפוך את ארמסטרונג לבעל הישג חסר תקדים בהיסטוריית מרוצי 'גראנד טור', הכוללים גם את הג'ירו האיטלקי והוואלטה הספרדי.


ארמסטרונג על רקע שער הניצחון. רוצה עוד זכייה אחת (צילום - איי פי)

 

באחד האימונים במסגרת ההכנות האחרונות לטור נפל ארמסטרונג מאופניו, נחבט בראשו והקסדה שחבש נבקעה לשניים. מספר ימים אחר כך הוא הסתובב עם פנס בעין וחתכים במקומות שונים בגוף, אך מיד לאחר מכן הרגיע את מעריציו ולאחר ההחלמה המפורסמת מסרטן לפני שמונה שנים, אמר כי יתגבר בקלות על הפציעה השטחית: "זה שום דבר רציני, היה לי מזל רע אבל אין לזה השפעה להמשך". לצמיד הצהוב, אם דאגתם, לא נגרם נזק ככל הנראה.

 

כידוע, חברתו של ארמסטרונג היא הזמרת שריל קרואו המבוגרת ממנו ב-10 שנים, והשניים מתכוונים להקים יחד משפחה עם סיום קריירת הרכיבה. שלושת ילדיו מנישואיו הקודמים אמורים להיות בסיום בפריז ולתת לפייבוריט עוד דחיפת מוטיבציה: "אני לא רוצה שהם יראו אותי בחולצה של דיסקאברי, זה חייב להיות בחולצה הצהובה".

 

ואם כבר חולצות, נייקי משיקה בימים אלו ליין חדש של ביגוד הנושא את הלוגו "10/2", התאריך בו נתגלתה בגופו של ארמסטרונג מחלת הסרטן, 2 באוקטובר 1996 (בארה"ב החודש נכתב משמאל ליום). "זה היום בו חיי השתנו לנצח", הוא אומר, "וזה חשוב לדעתי גם לאחרים, בכך שלכל אחד יש את ה-10/2 שלו".

 

שלושה גורמים עיקריים יכולים למנוע סיום קריירה מהאגדות, אם לא מתייחסים לתאונות בלתי צפויות. הראשון הוא ארמסטרונג עצמו וכושרו הנוכחי, שנותר בגדר תעלומה. מצד אחד, ב-2004 הוא זכה לפני הטור דה פראנס במירוץ ג'ורג'יה, והשנה סיים רק במקום החמישי. מנגד, גם אשתקד לא הראה ארמסטרונג יכולות מזהירות ב'דופינה-ליברה', ההכנה האחרונה שלו לתחרות הגדולה, ואילו בטור עצמו השאיר מאחור בקלילות יריבים שנראו בכושר מצוין לפני הזינוק. השבוע הוא נשמע אופטימי: "אני מרגיש טוב מאי פעם, נרגש לקראת הטור כי זה אירוע שאני אוהב, אבל גם כי אני ממשיך הלאה למשהו אחר בחיי. המוטיבציה שלי תהיה הרצון לסיים בטופ. אני יודע שספורטאים לא יכולים לנצח לעד, ואני רוצה לפרוש בראש מורם".


האוהדים לא שבעים ממנו. מעודדים את ארמסטרונג (צילום - איי פי)

 

למרות זאת, העובדה שהאייקון החל את אימוניו מאוחר בשל עיכוב ההחלטה על ההשתתפות בטור, בנוסף לכך שלראשונה בכל השנים בהן זכה הוא לא ניצח השנה ולו מירוץ אחד, יכולה להשפיע לרעה. ג'ון ווילקינסון, שכתב במשותף את הספר '23 יום ביולי' על הזכייה האחרונה, טוען כי "פסיכולוגית, זה משהו שיכול להשפיע על ההופעה שלו".

 

הגורם השני הוא המסלול (3,607 ק"מ), שנחשב השנה לפחות מאתגר מבחינה פיזית לעומת השנים האחרונות, מה שעשוי לגרום לפער האיכויות בין ארמסטרונג ליתר הרוכבים להצטמצם מעט. השינוי העיקרי שנעשה הוא ביטול הפרולוג המסורתי, שהיה בדרך כלל קטע של מספר קילומטרים, והפיכתו לקטע הראשון של המירוץ, 19 ק"מ נגד השעון, מה שיאפשר לראות כבר בשבת את כושרם האישי של הרוכבים הבולטים. הקטע האישי הבא נגד השעון יהיה רק ביום הלפני אחרון, בסנט אטיין, ועשוי לקבוע את זהות המנצח ממש לפני המעבר ברכבת לפריז. מעט פחות קטעי הרים מובהקים ייערכו השנה, אך העיקרי שבהם אמור להיות רצחני (קטע 11 מקורשאבל לבריאנקון), עם שתי פסגות תלולות ביותר, בנוסף לשלושה ימי "קריעה" סטנדרטיים בפירינאים מאוחר יותר.  

 

הגורם השלישי שעלול לאיים על ההגמוניה הם היריבים העיקריים, הגרמני יאן אולריך וקבוצתו, טי-מובייל. הקבוצה הגרמנית ויתרה השנה בצעד משמעותי וכואב על אריק זאבל, הספרינטר הוותיק שזכה חמש פעמים בחולצה הירוקה (על נקודות במיאוצים), מה שאומר שהם הולכים הכי חזק שאפשר על מאבק בדירוג הכללי ומלחמה בארמסטרונג. פרט לאולריך, יש לקבוצה הוורודה את הסגן המפתיע מאשתקד, אנדרס קלודן, וכן את אלכסנדר וינוקורוב הקזחי (שלישי ב-2003), שניהם נראים בכושר טוב.

 

אולריך עצמו, שזכה ב-1997 וסיים שלוש פעמים שני, מגיע ללא בעיות כושר ומשקל עודף שאפיינו אותו בעבר, ולעומת השנה שעברה בה התאמץ וזכה בטור של שוויץ ממש לפני הזינוק בצרפת ואחר כך איכזב, העדיף הפעם לשמור אנרגיות. "המטרה שלי עד סוף הקריירה היא לזכות שוב בטור, אבל במיוחד לנצח את לאנס", הוא אומר. אז הפעם זה הצ'אנס האחרון, ואם טי-מובייל יעבדו יחד בשבילו, לארמסטרונג תהיה סיבה טובה לקום בבוקר בחשש.

 

רוכבים נוספים שכדאי לשים אליהם לב הם איוון באסו האיטלקי מקבוצת CSC החזקה, שחווה ג'ירו מלא בתקלות אך הצליח לחזור ולזכות בשני קטעי הרים; איבאן מאיו מספרד, שנכשל בשנה שעברה למרות ציפיות גבוהות והפעם מגיע בשקט יחסי; רוברטו הראס, עוד ספרדי, אלוף הוואלטה פעמיים ברציפות, שרכב בקבוצתו של ארמסטרונג מספר שנים ומגובה בקבוצה חזקה של מטפסים, בהם חוסבה בלוקי, שזכור מההתרסקות ב-2003; וסנטיאגו בוטרו מקבוצת פונאק, שיחד עם עוד חבר של לאנס, האמריקני פלויד לאנדיס, ינסה לאיים, אבל כנראה שבהרים יתקשו מול הכוח של דיסקאברי. דמיאנו קונאגו המבטיח ייעדר בשל מחלת הנשיקה, גם חברו לקבוצה ג'ילברטו סימוני לא ישתתף.


חגיגה של נופים אירופאים. רוכבים בטור (צילום - איי פי)

 

מה שאמור לפעול לטובת ארמסטרונג היא הקבוצה שאיתו, אותה הוא מגדיר "הטובה שהיתה לי אי פעם". זה מתחיל עם ג'ורג' הינקאפי, יד ימינו במשך שש שנים, ונעשה רק מבטיח יותר עם אלוף הגי'רו, האיטלקי פאולו סאבולדלי. למרות חסרונו של ויאצ'יסלב אקימוב הוותיק והטוב, שנפצע באפריל, עדיין הסגל של דיסקאברי עמוק ויציב, וכולל גם את הכוכב העולה האוקראיני פופוביץ', בנוסף לחבורת ספרדים שיסייעו, כרגיל, למוביל הקבוצה בהרים.

 

פרט למאבק על החולצה הצהובה, נראה גם זוכה חדש בחולצת הנקודות האדומות (המטפס המוביל), לאחר פרישתו של מי שזכה בה שבע פעמים בעשר שנים, רישאר ויראנק הצרפתי. גם הגיבור המקומי לורן ז'אלאבר כבר לא בין המזנקים, כך שהפייט על תואר זה פתוח לגמרי והמועמדים הבולטים הם ראסמוסן הדני, מורו הצרפתי, ואפילו ארמסטרונג עצמו, שיכול להוסיף עוד חולצה לאוסף. רובי מקיואן האוסטרלי ירצה לשמור על חולצת הספרינטרים הירוקה מהשנה שעברה, בן ארצו אוגריידי, בונן הבלגי והושובד הנורבגי ינסו לאיים עליו.

 

אז למי שרואה את הטור רק בשביל ארמסטרונג, כדאי לנצל את ההזדמנות האחרונה. למכורים תהיה זו עוד חוויה מהפנטת של נופים אירופים מרהיבים ומאבקים ספורטיביים מרתקים בין ענקי הסיבולת על שני גלגלים, מול מזגן, בעיצומו של הקיץ המעיק בחוץ. שידורים ישירים ביורוספורט, מעקב יומי בערוץ 1.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארמסטרונג וקרואו. בדרך להקמת קן משפחתי
צילום: רויטרס
צילום איי פי
ארמסטרונג מול יאן אולריך, היריב העיקרי
צילום איי פי
צילום: איי פי
חוסבה בלוקי, חוזר אחרי ההתרסקות ב-2003
צילום: איי פי
מומלצים