שתף קטע נבחר

מכונת הזמן של אנדי וורהול

אתר התערוכה the warhol: Time Capsule 21 מציג עשרות פריטים היסטוריים שאגר האמן הידוע בקופסאות קרטון, ביניהם צילומים, קטעי אודיו ווידאו, גזירי עיתונים ושאר חפצים ארכיוניים. אמנותי וניסיוני, אבל לא מדי

the warhol: Time Capsule 21 הוא שמה של תערוכה מקוונת יפיפיה, המציגה את קפסולות הזמן של האמן האמריקני האוונגרדי אנדי וורהול, ומאפשרת לכל אחד, גם מי שאינו מסוגל להגיע למוזיאון המוקדש לאיש, ליהנות מרעיונותיו ויצירותיו, שחלקם נראו מוזרים בזמנו.

 

אז מה הן בעצם הקפסולות הללו? על פי וורהול עצמו, מדובר בעניין פשוט למדי, שכל אחד ואחת יכול לעשות בעצמו: "קחו קופסה לכל חודש, השליכו אליה את כל הדברים ובסוף החודש נעלו אותה. רשמו עליה את התאריך, ושילחו אותה לג'רזי (מותר גם למקום אחר - ר.ש.).

 

השתדלו לעקוב אחריה, אבל אינכם מצליחים - זה גם בסדר, משום שזה דבר אחד פחות לחשוב עליו...אני התחלתי עם ארגזים וחלקי ריהוט מוזרים, אבל אז החלטתי לנסות משהו אחר, וקניתי כמה קופסאות קרטון חומות זהות, בהן אני משתמש", כתב.

 

הפרויקט פותח בכדי שישמש כמקור לימוד לציבור, וכן על מנת לתמוך בתוכנית הלימודים שעורכת מחלקת החינוך של מוזיאון אנדי וורהול, שבפיטסבורג, ומעניין לגלות שהוא כלל לא היה ידוע עד מותו של וורהול, ב-1987, זאת, למרות שאנשים רבים, בעיקר עוזריו, ידעו על קיומן, אולם התייחסו אליהן כאל "הדברים של אנדי", שסתם תופסים מקום יקר בסטודיו.

 

ב-1994 הפכו החפצים הללו, המוגדרים כ"ייחודיים ומסתוריים", לנחלת הכלל, וסייעו לשפוך אור על אמנותו ודרכי עבודתו של וורהול. את הקופסה הראשונה התחיל וורהול ב-1974, ואחסן בה מכתבים, עיתונים, תמונות, מתנות, ושאר חפצים ארעיים שעברו תחת ידיו.

 

חובה לחובבים

 

"למרות מקורם הבנלי, קפסולות הזמן צפויות להפוך ליצירתו הנרחבת, מורכבת ואישית ביותר של וורהול", נכתב באתר, ולנו, המבקרים-גולשים, נותר רק לבחון את אמיתות הדברים, ובמקביל, ליהנות מהצצה לחייו של האיש והאגדה, שקיבל הרבה יותר מ-15 דקות התהילה ש"הבטיח" לכל אחד.

 

שיטוט בתערוכה מגלה כ-50 מוצגים שנמצאו בקופסאות, אשר כמעט ומצאו את דרכן לידים פרטיות, במסגרת מכירה מיוחדת, שהתכוון וורהול לערוך, ביניהם כמה פריטים מוזרים למדי, כמו צילום של וורהול כשהוא נישא אל תוך אמבולנס,

כמה משעשעים, כמו מעין פרסומת מאוירת לדאודורנט חדש, או ציורים של אימו, ואחרים בלתי מובנים בעליל, כגון גזיר עיתון מצהיב, ובו דיווח על מותו של נהג מונית.

 

באתר ניתן למצוא גם תיעוד קולי ומצולם, הכולל למשל סרטון וידאו ביתי ובו נראה מיק ג'אגר מנגן ומשוחח עם וורהול, תיעוד של וורהול מצלם את הזמרת דבי הארי, כמו גם ראיונות, הרהורים ועוד. בנוסף, בסמוך לכל עבודה ניתן לקרוא מידע עליה, לגלוש הלאה לעבודות רלוונטיות או לפריטים הנוספים באותה קפסולה, וכן לצפות בתמונה המוגדלת. חובה לחובבים. (רוני שני)

 

אפשר לשלוח המלצות על אתרים לכתובת computers@y-i.co.il . רצוי לשלוח מידע מפורט ככל שניתן על האתר, מועד הקמתו, תכניו ומהותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים