שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב: ה"טיים" התקפל ויסגיר מקורותיו
  השבועון האמריקני "טיים" הודיע כי ימלא אחר הוראת בית המשפט ויעביר לו את רשימות אחד מכתביו, בהם מתועדים מקורותיו. זאת לאחר שבית המשפט איים לשלוח את העיתונאי לכלא, אם לא ישתף פעולה בחקירת פרשת חשיפת שמה של סוכנת בכירה ב-CIA
  המגזין "טיים" התקפל אמש (יום ה') והודיע כי ימלא אחר הוראת בית המשפט ויעביר לו את הרשימות של אחד מכתביו בהם מתועדים מקורות ששימשו אותו בעבודתו העיתונאית.

   

  החלטת השבועון באה לאחר שבית המשפט איים לשלוח את העיתונאי לכלא, אם ימשיך לסרב לשתף פעולה עם חקירה שהחלה אשתקד בפרשת חשיפת שמה של סוכנת בכירה בסוכנות הביון המרכזית ה-CIA.

   

  "טיים" הודיע כי החליט למסור את הרשימות לאחר שבית המשפט העליון של ארה"ב דחה את העירעור שהגישו שני העיתונאים שמעורבים בפרשה על הרשעתם בביזיון בית המשפט.

   

  השניים, מתיו קופר מה"טיים" וג'ודית' מילר מהעיתון "ניו-יורק טיימס", נאבקים במערכת המשפטית האמריקנית ובממשל מזה שמונה חודשים, בניסיון להגן על מקורותיהם החסויים.

   

  הפרשה נסובה סביב חשיפת שמה של הסוכנת ואלרי פליים במאמר של עיתונאי אחר, רוברט נובאק, ביולי 2003. החשיפה הזו עוררה סערה בארה"ב ובכתבות ביקורתיות בתקשורת נטען שנובאק קיבל את שמה של הסוכנת מגורם בכיר בממשל.

   

  נטען כי שמה של פליים נחשף כמעשה של נקמה מצד הממשל נגד בעלה, השגריר לשעבר ג'וזף ווילסון. ווילסון, לשעבר שגריר ארה"ב במספר מדינות אפריקניות, נבחר על ידי הממשל לבדוק טענות לפיהן עיראק רכשה בחשאי אורניום גולמי מניז'ר חרף הסנקציות שהוטלו עליה. ווילסון קבע לאחר בדיקה שהטענות אינן נכונות אך למרות זאת טענות דומות נכללו בנאום שנשא בוש כמה חודשים מאוחר יותר.

   

  ווילסון, שתמה על הטעיית הציבור, מיהר לפרסם מאמר ביקורתי חריף ב"ניו יורק טיימס" שטוען שהדברים שאמר הנשיא אינם אמת. זמן מה לאחר מכן נחשף שמה של אשתו במאמרו של נובאק.

   

  "השפעה מצמררת על עבודת העיתונאים"

   

  קופר ומילר כתבו, כל אחד בנפרד, כתבות תחקיר בניסיון לחשוף מי הדליף את השם החסוי לנובאק, וטענו כי המקור של המידע הוא בכירים בממשל. במקביל נפתחה חקירת FBI בנושא, במסגרתה נחקר כל צוות הבית הלבן, לרבות הנשיא וסגנו. החוקרים גם פנו לבית המשפט בדרישה לדעת מי היו המקורות לכתבות של קופר ומילר וההליך המשפט נגדם החל כאשר השניים סרבו לחשוף את מקורותיהם.

   

  העורך הראשי של ה"טיים", נורמן פרלסטין, אמר כי החברה תעביר את כל התיעוד, הרשימות והדואר האלקטרוני הנוגע לפרשה. בהודעת השבועון נאמר שלהכרעת בית המשפט תהיה "השפעה מצמררת" על עבודת העיתונאים, אולם אין לו ברירה אלא לשתף פעולה. "אותה חוקה המגנה על חופש העיתונות דורשת גם הישמעות להחלטות סופיות של בתי משפט", נאמר בהודעה.

   

  נציגי שני העיתונאים אמרו כי הם מאמינים שהעברת הרשימות ושאר החומר תבטל את הצורך בעדותם של קופר או מילר בפני חבר מושבעים ותסיר את הצדקת מעצרם. בשבוע הבא הם צפויים לשוב לבית המשפט להמשך הדיונים בנושא.

   

  ואולם פרקליטה של מילר, רוברט בנט, אמר כי היא לא שינתה את עמדתה בדבר סירובה להסגיר את מקורותיה. בהודעת המו"ל של עיתונה נאמר: "אנו מאוכזבים עמוקות מהחלטת ה'טיים' להעביר את הרשימות. אנו מתמקדים כעת בכתבת שלנו, ג'ודית' מילר, ותומכים בה בשעה הקשה הזו".

   

  מחוץ לבית המשפט ביום רביעי אמר קופר כי הוא מקווה שהמגזין יתעשת ולא יעביר לבסוף את הרשימות שביקש בית המשפט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  כתב ה"טיים" מתיו קופר
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  כתבת ה"ניו יורק טיימס" ג'ודית מילר
  צילום: איי פי
  מומלצים