שתף קטע נבחר

חגיגה ללבנים בלבד

הזמרים קידמו את עצמם, לא את אפריקה. היום בו ניסה העולם לרחוץ את מצפונו - וגם לגזור קופון בדרך

זמביה היא אחת המדינות העניות ביותר בעולם. אבל בבירתה לוסאקה וגם בכפרים רבים תוכלו למצוא אנטנות מכל הגדלים והסוגים, ואפילו צלחות לוויין. המראה הזה, של נפוצות הטלוויזיה בעולם השלישי, בולט גם במדינות דרום-אמריקה ודרום-אסיה, כולל ארצות ערב. אבל אפריקה היא משהו מיוחד. היבשת השחורה נמצאת בתחתית סולם החיים, הכבוד האנושי, שרשרת הקיום - וטלוויזיה טובה וצבעונית יש. אולי על תקן משכך כאבים, סם מטמטם להמונים רעבים.

 

זו טלוויזיה שמביאה את השפע של חצי הכדור הצפוני, תמונות שלפעמים מגזימות ומעוותות בהיותן מסחריות - אבל זורעות את זרעי מלחמת העולם השלישית, זו שתפרוץ כאשר חצי הכדור הדרומי יעלה וידרוש את חלקו בעוגה, פשוטו כמשמעו. גיס חמישי כבר יש לו בכל מדינות המערב. באירופה לבדה כ-30 מיליון זרים, חוטבי העצים ושואבי מים, שעושים את כל המלאכות השחורות והבזויות כדי שהאדם הלבן יוכל לשבת ליד המחשב.

 

הכל כבר נאמר על הגלובליזציה. אבל כיסוי תחת המוני כמו שראינו בשבת עוד לא היה, כפי שהדגישו לנו אינספור פעמים. משום כך, ה-2 ביולי 2005 ייכנס להסטוריה כיום שבו ניסה העולם לרחוץ את מצפונו - ואולי גם לגזור קופון בדרך.

 

לפני עשרים שנה, כשהתקיים מופיע "לייב אייד", הייתי מגיש צעיר ברשת ג' ושידרתי את המופע המרשים. היתה ראשוניות, תחושה של אופוריה, של תקווה שהמופע ההמוני הסימולטני הבין-יבשתי הראשון בין לונדון לפילדלפיה יביא את השינוי, יחולל את התמורה, יגרום למודעות, יתחיל לפחות את המסע לביעור הרעב באפריקה. אבל עשרים שנה אחרי, אנחנו יודעים שהמצב חמור בהרבה. אנחנו יודעים גם שהרבה אנשים חתכו עמלות בדרך לרעבים, ועד היום יש אי בהירות כמה כסף נאסף, וכמה שימש למטרה שלשמה נועד. עשרים שנה אחרי, בוב גלדוף יודע שסיוע אמיתי לאפריקה חייב להיות ממוסד, מאורגן, פוליטי ובינלאומי.

 

האם מישהו שאל את עצמו למה ארבעים שנה אחרי סיום הקולוניזציה, היבשת השחורה לא מצליחה להתרומם - בהכללה לא גסה מדי? תראו את מזרח אירופה: 15 שנה אחרי הקומוניזם היא מדביקה את הפער במהירות. אז מה לכל הרוחות קורה באפריקה? זו הנחשלות הבסיסית? הבערות הבלתי נתפסת? המסורתיות והשבטיות שלא ניתנים לשינוי? שחיתות בסיסית במערכות השלטון והצבא? גיאוגרפיה רעה? אולי ביש מזל, ששיחק לידיהם של טיפוסים כמו מובוטו, אידי אמין, הופואה בואני, רולינגס? הכל ביחד?

 

גם אם מדינות הג'י-8 ישמטו את חובותיהן של מדינות אפריקה, והן החלו בכך, מה זה יעזור? למה מה קרה? אפריקה שבעה כרגע, ושמיטת חובותיה אמורה למנוע ממנה להידרדר? איזו ציניות של כמה מפיקי על, אומנים שקיבלו חינם זמן מסך כדי לקדם עצמם, וכמה נאיבים רומנטיקנים, וכן, כמה אלפי בלייני חינם. העיקר שהיה סבבה. הפינק-פלויד מדהימים, סיימון לה בון לקח יותר מדי ממה שלקח, אלטון ג'ון בתאונת בוטוקס, ואנני לנוקס לנצח. וזה הכל, בעצם.  

 

העולם השלישי לא מאמין למערב, וגם לא לדובריו האהובים, אומני הפופ והרוק. הרי כל כך הרבה זרים חיים במקומות כמו לונדון, פאריז וברלין. רואים אותם בכל מקום. כמה מהם ראיתם בקהל? חגיגה לבנה ב-99% והונאה עצמית של 100%. בבוצואנה לבדה שיעור חולי האיידס הוא 38%.

 

יגאל רביד, עיתונאי ומגיש חדשות בערוץ 1, שידר את מופע ה"לייב אייד" המקורי

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
יגאל רביד
צילום: גבי מנשה
צילום: איי פי
העולם השלישי לא מאמין. אלטון ג'ון במופע הלייב 8
צילום: איי פי
מומלצים