שתף קטע נבחר

"היה מידע שלילי על טננבוים, צה"ל לא ידע"

כך קובע מבקר המדינה, השופט אליעזר גולדברג, שממשיך "לנקות שולחן" לקראת עזיבת התפקיד. הפעם שיגר מכתב לראש הממשלה ובו הוא קובע כי לא נפל פגם בתהליך קבלת ההחלטות בפרשת שיחרורו של השבוי, אולם העובדה שהצליח לשמש בתפקיד מסווג למרות רקע בעייתי - מהווה "כשל באיבחון ביטחוני בכלל ובפרט לגבי טננבוים"

הכל היה ידוע: מבקר המדינה היוצא, השופט אליעזר גולדברג, שיגר היום (א) מכתב לראש הממשלה, אריאל שרון, ובו הודעה על בדיקת נסיבות החזרתו של השבוי אלחנן טננבוים מידי החיזבאללה. המבקר קובע כי לא היו פגמים במערכת קבלת ההחלטות בדבר השבתו של טננבוים לישראל, אך הוא מותח ביקורת על העובדה שהאיש שימש בתפקידים בכירים ומסווגים - למרות שבמערכת הביטחונית ידעו שיש לו רקע "מפוקפק". איש לא טרח ליידע את צה"ל בעניין.

 

וכאשר זו חזות הדברים, עושה רושם שבמערכת הביטחון לא הפנימו את לקחי מלחמת יום הכיפורים, שגם בה התגלה כשל עמוק בהיעדר העדכון בין סוכנויות המודיעין השונות. גם במקרה של טננבוים, כל גוף שמר את המידע בעיקר לעצמו, ובכך הצליח טננבוים להיחשף לכמה מהסודות הכמוסים ביותר בצה"ל.

 

המבקר מבהיר: "בידי אלחנן טננבוים הופקדו סודות צבאיים מהכמוסים ביותר, שעה שפרטי מידע שליליים אודותיו הצטברו אצל גורמים מוסמכים טרם חטיפתו - ואלה לא הועברו לצה"ל, אף שהיה בהם כדי לפוסלו מלשמש בתפקידים מסווגים. האפשרות, שטננבוים חשף סודות אלה בפני האויב הפכה לסוגייה המרכזית בעניינה נחקר עם שובו לארץ".

 

המבקר קובע לפיכך כי "מדובר בכשל באבחון ביטחוני בכלל, ובאבחון הביטחוני של טננבוים בפרט". הוא מגלה כי "בעניין סיווג משרות ותפקידים ובדיקות

 התאמה ביטחוניות נערכה במשרדי, במקביל לבדיקה הנדונה, ביקורת שעסקה גם בסוגיית בדיקות הביטחון החוזרות. דו"ח הביקורת האמור, שהוא מסווג, הוגש לראש הממשלה וליושב ראש הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת".

 

דווקא לגבי הנושא שעורר מידה רבה של זעם ציבורי, ההחלטה להשיב את טננבוים לישראל ב-29 בינואר 2004 יחד עם שלוש גופות חיילי צה"ל, קובע המבקר כי לא נפל פגם בהחלטה או בדרך קבלתה: "בדיקת תהליכי קבלת ההחלטות שקדמה להחזרתו של אלחנן טננבוים העלתה, כי אלה היו נאותים, על-פי התעוד הרב המצוי בידי הגורמים הנוגעים בדבר, שמשרד מבקר המדינה בדק אותו בדקדקנות", קובע השופט גולדברג.

 

טננבוים שהה יותר משלוש שנים בשבי חיזבאללה, ושב לישראל בינואר אשתקד במסגרת עסקת השבויים. לפני שחרורו אמר לרשת "אל-מנאר של חיזבאללה: "אני נסעתי כדי לבקש ולמצוא אינפורמציה על רון ארד. באותה הזדמנות יכולתי לעשות משהו לביתי", אמר טננבוים והוסיף: "היו הוכחות בדרך מצד כל מיני גורמים שאכן תימסר אינפורמציה כזו, ואם היתה נמסרת לי אינפורציה כזו, הייתי מעביר את זה להמשך טיפול, ואם היה מתברר שלא קרה שום דבר, אז לקחתי יוזמה פרטית וחזרתי בי ולא קרה שום דבר".

 

עם חקירתו, הופרכה לחלוטין הגרסה הזו, והתברר שטננבוים התגלגל ללבנון במסגרת עסקת סמים. טננבוים עצמו אמר בראיון שהעניק לפני מספר חודשים למוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות: "הידרדתי לתהומות. אני מזועזע מהמחוזות שאליהם הגעתי. קשה לי מאוד לחיות עם עצמי בעניין הזה ואף מילה שתאמרי עליי לא תהיה קשה יותר ממה שאני אומר לעצמי. אין יום שאני לא מכה בו על חטא, בוש ונכלם ממעשיי, ואני לא יודע כמה וממי אני עוד יכול לבקש סליחה ומחילה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
טננבוים. סודות צבאיים
צילום: אבי כהן
צילום: זום 77
גולדברג. כשל באיבחון ביטחוני
צילום: זום 77
מומלצים