שתף קטע נבחר

מסיבה נגד ההתנתקות: טראנס נגד טרנספר

חמישה סטודנטים חילונים מהימין החליטו לקחת את המחאה נגד ההתנתקות לכיוון אחר, שידבר גם אל החילונים. "חשבנו איך נצליח להוציא מהבית את החילונים למחאה נגד ההתנתקות. הם יותר פאסיבים, ומסיבה היא משהו שיותר ידבר אליהם". המסיבה תתקיים ביום ה' במועדון תל אביבי, וכן, הצבע הכתום יהיה נוכח גם שם

"כן לטראנס, לא לטרנספר". לא, לא מדובר בעוד כותרת מבית מדרשה של מועצת יש"ע. זהו שמה של מסיבת מחאה שמארגנים סטודנטים חילונים ממרכז הארץ, שמתנגדים לתהליך ההתנתקות אך חשים כי יש למחות נגדה בדרך שונה מזו שמציגים מתנגדיה ברחוב.

 

 

המסיבה צפויה להתקיים ביום חמישי במועדון ה–self בתל אביב. לדברי המארגנים, "המטרה הכי חשובה של המסיבה הזאת היא לחבר בין שני העמים שנוצרו במדינה - חילונים שמאלנים מול מתנחלים. אנחנו, שמייצגים גם את הימין וגם את החילונים, רוצים להוות גשר בין שני העולמות".

 

עובד ארד (23) ממודיעין, יזם את האירוע לאחר שהרגיש כי חילונים רבים כמותו, המתנגדים להתנתקות, לא מוצאים את הדרך לבטא את מחאתם בישיבה על כבישים: "הייתי בהפגנות נגד ההתנתקות, וראיתי שחילונים לא מגיעים אליהן, בגלל שההפגנות האלה מקוטלגות בתקשורת כדבר ששייך למתנחלים. הרבה חילונים כמוני לא מרגישים בנוח, למרות שישנם הרבה שרוצים להגיע ולהפגין. חשבתי איך אצליח להוציא את החילונים נגד ההתנתקות מהבית. הם יותר פאסיבים, ומסיבה היא משהו שיותר ידבר אליהם".

 

במסיבה, שתחל בשעה 22:00 בערב, יחולקו גופיות וכובעים כתומים. גם הקרטיבים המוכרים יהיו חלק מהמסיבה ויצננו את הצעירים.

 

שי מאיר (25) ממודיעין, אחד ממארגני האירוע סיפר כי חורה לו לראות את מה שקורה במדינה, ולכן החליט לעשות מעשה. "אנחנו חמישה חבר'ה חילונים, וכולנו נגד ההתנתקות. כואב לנו לראות שרק הדתיים לוקחים חלק במאבק על הארץ. גם אנחנו אוהבים את המדינה והארץ שלנו, למרות שאין לי קשר לאזור חוץ מקשר חזק לעם ישראל. אנחנו רוצים להביע מחאה ותמיכה בתושבי גוש קטיף. ביומיום אנחנו מפיקי מסיבות, והפעם החלטנו לצעוק את הצעקה שלנו - יש בי אהבה והיא תנצח".

 

המחאה גם עולה כסף מתברר, וכרטיס למסיבה יעלה 50 שקלים. לדברי מאיר, "כל ההכנסות ייתרמו למטה המאבק נגד ההתנתקות, כסף שבעזרתו ימשיכו את המאבק".

 

על הדרך הפוליטית שעשה מספר מאיר: "אני ממחנה שרון של לפני שנתיים. היום אני חושב שהמהלך האחרון שלו הוא מהלך מוטעה, ומנוגד לדרך החיים של כולם".

 

היום שאחרי הפינוי מפחיד אותו. "כל המהלך הולך לגרום לפילוג עצום בעם, שלאחות אותו יהיה כמעט בלתי אפשרי. המסיבה הזו מראה את האהבה שיש לנו למתנחלים ולמדינה. לא יהיו בה חסימות כבישים. זו הדרך שאנחנו מתחברים אל המחאה. חורה לנו שהשמאל שונא את המתנחלים".

 

"קיצונים בשמאל איימו שידקרו אותי אם המסיבה תתקיים"

 

יש לו גם דוגמה לשנאה: "עכשיו סיימתי מילואים, ואחד מחבריי לפלוגה, שמאלני, שאל אותי על המסיבה שאנחנו עושים. התחלנו לשוחח על המצב, והוא אומר שהדבר היחיד הטוב שיוצא מכל מהלך ההתנתקות הוא ש'דפקנו את המתנחלים'. וזה מה שכואב לי, לראות את השנאה נגד המתנחלים והדתיים. בדיוק בגלל זה אני חלק מארגון המסיבה. איך אותו בחור, שבקושי מכיר מתנחלים, אם בכלל, יכול לשנוא אותם, רק בגלל שדעותיהם מנוגדות שלו. יצא לנו להיפגש עם חבר'ה דתיים ממועצת יש"ע, והם לא שונאים אף אחד".

 

לדבריו, "בהמשך גם קיבלתי איומים בטלפון מקיצונים מהשמאל שאיימו עליי לבטל את המסיבה. אמרו לי שהם ייכנסו וידקרו אותי אם לא אבטל אותה, אבל אנחנו מתכוונים להמשיך עם המסיבה. התקשרנו למשטרה, שאמרה שתציב סמויים במסיבה כדי לוודא שהכל בסדר".

 

הוא זועם על הקיצוניות של השמאל לדבריו. "באחד הימים החננו בתל אביב את המכוניות שלנו, שמעוטרות בסרטים כתומים. כשחזרנו, ראינו שהמראות שבורות, וששרטו את כלי הרכב. אני מגנה קיצונים משני הכיוונים", הסביר.

 

ארד מצפה להצלחה במסיבה, שתוציא מהבתים מאות רבות של חוגגים. הוא מקווה כי ההצלחה תגרור אחריה עשרות פרויקטים נוספים, שבסופם יסייעו במניעת ההתנתקות: "אני לא מאמין שהתוכנית תצא לפועל. אם לא הייתי מאמין, לא הייתי מארגן את המסיבה הזאת. אני חושב שיש עוד סיכוי לעצור את המהלך, אבל צריך לנער את כל האנשים הפאסיבים שצופים בטלוויזיה ואומרים 'מה שיהיה, יהיה', למרות שהם נגד ההתנתקות. הם מקבלים את הגזרה. אני שלחתי צוותים לחופים בתל-אביב לחלק הזמנות למסיבה, והיתה המון התלהבות מהרעיון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי מאיר
ארד. "בשמאל איימו עלי"
צילום: שי מאיר
צילום: שי מאיר
מאיר. "החילונים יותר פאסיבים"
צילום: שי מאיר
צילום: אורן אגמון
טראנס כמחאה (ארכיון)
צילום: אורן אגמון
צילום: אבי כהן
לא מזדהים עם המפגינים בכבישים (ארכיון)
צילום: אבי כהן
מומלצים