שתף קטע נבחר

7 מיליון שקלים פיצויים לכפר מע'ר

בחודש פברואר התעמתו ביניהם תושבים דרוזים ונוצרים מהכפר, ונגרמו נזקים כבדים לרכוש. הממשלה החליטה לפצותם על הנזקים. השר פז-פינס: "יש לעשות הכל כדי שהפצעים יגלידו, וההחלטה תסייע לכך"

ממשלת ישראל אישרה היום (א') סיוע בסך שבעה מיליון שקלים לתושבי הכפר מע'ר שבגליל, כפיצוי על הנזקים שנגרמו במהומות בחודש פברואר השנה.

 

שבעה תושבים נפצעו באותו סוף שבוע סוער, שניים נפצעו באורח בינוני והשאר קל, מיידויי אבנים ויריות שהתנהלו בין הנוצרים והדרוזים בכפר. המהומות פרצו בשל שמועה על כך שתושב נוצרי הפיץ תמונות עירום מזויפות של נערות דרוזיות באינטרנט. שלושה שוטרים, בהם מפקד מרחב העמקים, ניצב משנה יעקב זיגדון, נפצעו קל מחזיז בעת שניסו להרגיע את הרוחות במקום.

 

הפיצוי לטובת תושבי הכפר הוא בעיקר עבור נזקי רכוש פרטי כמו בתים, חנויות ומכוניות. לנוכח מימדי הנזק הרב, קיבלה הממשלה כחודשיים אחרי האירוע החלטה לסייע לתושבים וצוות שרים מיוחד, בראשותו של שר הפנים, אופיר פז-פינס, מונה לקבוע מה יהיה גובה הפיצוי. בתחילה הוערך הנזק הכולל בכ-13 מיליון שקלים, אך לאחר אומדן מפורט יותר החליט צוות השרים כי הסכום יעמוד על עשרה מיליון שקלים.

 

היום אושר סכום מצומצם עוד יותר. לפי ההחלטה, משרד הפנים והאוצר יעניקו שני מיליון שקלים כל אחד ומשרדי השיכון, התמ"ת ומשרד המשנה לראש הממשלה יעמידו כל אחד מיליון שקלים לפיצוי הנפגעים.

 

ריכוז הנתונים וחלוקת כספי הסיוע ייעשו בידי משרד הפנים, ואת הקריטריונים לקבלתם תקבע ועדת השרים שהוקמה לצורך חלוקת הפיצויים. עוד החליטה הממשלה כי אם יתברר שהסכום הדרוש לפיצוי נפגעי המהומות גבוה יותר, תוכל ועדת השרים לבקש מהממשלה להגדילו.

 

"מדינת ישראל צריכה לעשות כל שביכולתה כדי שפצעי המהומות במע'ר יגלידו מהר ככל האפשר", אמר השר פז-פינס. "ההחלטה היום תסייע בכך. המשך המתיחות במע'ר הוא רע למקום, אך לא פחות מכך רע למערכת היחסים בין העדות והדתות השונות במדינת ישראל, אשר המהומות המצטברות הותירו בה את רישומן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
רכב שהוצת במהומות. התושבים יפוצו
צילום: חגי אהרון
מומלצים