שתף קטע נבחר

המחאה הכתומה שטפה גם את ביהמ"ש העליון

מחזה כזה עוד לא נראה בבית המשפט העליון: במהלך הדיון בעניינם של שי מלכה ואריאל ונגרובר, ממארגני חסימות הכבישים, פרצו עשרות מתומכיהם במחיאות כפיים סוערות ושירת "אל תירא ישראל". השופטים, בראשות מישאל חשין, נראו משועשעים מהמחזה. פרקליטם של הנאשמים, עו"ד שפטל, עם סרט כתום, אמר: "יש פה סלקציה פוליטית במובן הציני של המילה"

המחאה הגיעה גם לעליון: שופטי בית המשפט זכו אמש (א') להיכרות לא שגרתית עם האנשים בכתום. בתום דיון בערעור שהגישו שי מלכה ואריאל ונגרובר, ראשי "הבית הלאומי" שארגנו את חסימות הכבישים במסגרת מבצע "ניסוי כלים", פרצו עשרות מתומכיהם שנכחו באולם במחיאות כפיים סוערות ובשירת "אל תירא ישראל, אל תירא". כל זאת, כשחמשת השופטים עדיין בעיצומו של הדיון בתיק.

 

המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט מישאל חשין, לא יכול היה לכבוש את חיוכיו וגם השופטת אילה פרוקצ'יה נראתה משועשעת מהמחזה.

 

 

ונגרובר ומלכה ערערו על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב להאריך את מעצרם עד ל-31 באוגוסט, במסגרת כתב האישום שהוגש נגדם בעקבות חסימות הכבישים בעבירות של המרדה. המדינה מצידה, ערערה גם היא על ההחלטה לעצור את השניים רק עד התאריך שנקבע להם. השופטים, שישבו בהרכב מורחב, ימסרו את החלטתם במועד אחר.

 

אולם הדיונים הגדול היה מלא עד אפס מקום בפעילים מתנגדי ההתנתקות - חלקם עדיין עצורים בעקבות חסימות הכבישים בשבוע האחרון. בקהל ישבו גם אנשי הימין משה פייגלין וחגי בן ארצי, שבאו לעודד ולתמוך. מרבית הנוכחים לבשו כמובן חולצות כתומות ואפילו עורך הדין יורם שפטל, המייצג את ונגרובר ומלכה, ענד על ידו צמיד וקשר סרט כתום לחגורה מתחת לגלימה השחורה.

 

"יש כאן סלקציה פוליטית במובן הציני של המילה", אמר עו"ד שפטל לשופטים במהלך הדיון. "מרד אזרחי בלתי-אלים הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה. אין תקדים שאנשים כאלה ישבו במעצר. אף אחד מאנשי תנועת השמאל 'יש גבול' לא עמד עד היום לדין. המשטרה אינה עוצרת פעילי שמאל שמסכנים את השוטרים ואת הציבור בהפגנותיהם. האם אנו חיים במדינה שבה כנופיית 'יש גבול' פועלת באין מפריע והשניים הללו עצורים?".

 

עו"ד שפטל ציין בפני השופטים כי השאלה האם מאה אלף איש, כלשונו, יגיעו לגוש קטיף כדי למנוע את פינוי התושבים אינה תלויה כלל וכלל בשחרורם או בהמשך מעצרם של מלכה וונגרובר.

 

המדינה: מטרתם לגרום לקריסת החוק

 

עורכת הדין אפרת ברזילי, שייצגה את המדינה, טענה כי ונגרובר ומלכה מסוכנים לציבור וכי ידוע שבכוונתם להחריף את המאבק. "אלו אינם מעשים של ביטוי מחאה לגיטימי נגד מדיניות הממשלה, אלא פעולות שנועדו לסכל את ביצוע ההתנתקות", הדגישה עו"ד ברזילי.

 

לדבריה, "מחאה לגיטימית היא עניין ראוי להגנה. פעולות שנועדו לסכל את מה שנקבע בחוק אינן לגיטימיות. המעשים שנעשו עד כה משבשים את חיי הציבור וגורמים סכנה – קל וחומר כאשר מה שמתוכנן בעתיד מסוכן אף יותר. המטרה שאליה הם מכוונים היא ברורה – קריסת מערכת אכיפת החוק.

 

"איננו נביאים ואיננו בני-נביאים, אבל ה-30 באוגוסט, התאריך שעד אליו הוארך מעצרם של השניים – הוא התקופה שבה תהיה עיקר ההתנתקות. וכשהשניים האלה מצהירים מה כוונותיהם, יש להניח שהסכנה לא תקטן ואף יש יסוד לחשש שהיא תגדל".


פורסם לראשונה 03/07/2005 21:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
חשין. לא כבש את חיוכיו
צילום: זום 77
צילום: חיים צח
עו"ד שפטל. סרט כתום
צילום: חיים צח
המחאה בכתום (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים