שתף קטע נבחר

מהיום: עוזרים למובטלים לחזור למעגל העבודה

תוכנית ויסקונסין השנויה במחלוקת תיחנך היום בנצרת ובנצרת עילית וחודש לאחר מכן היא תופעל בכל הארץ כ-14 אלף מובטלים כרוניים יעברו הכשרה ייחודית בליווי אישי. מחיר התוכנית: 80 מיליון שקל

לאחר הכנות רבות וויכוחים נוקבים בין תומכים למתנגדים ולאחר השקעה של לא פחות מ-80 מיליון שקל יוצאת היום לדרך תוכנית ויסקונסין, האמורה להחזיר אל מעגל העבודה אלפי מובטלים.

 

יישום התוכנית יחל בנצרת ובנצרת עילית - שם ייעשה מאמץ להחזיר לעבודה יותר מ-4,000 מובטלים. בתחילת החודש הבא תיושם התוכנית במקומות נוספים ברחבי הארץ. המיתון של השנים האחרונות פגע קשות בשוק העבודה בישראל. חברות ומפעלים נסגרו, ועובדים רבים מצאו את עצמם ללא עבודה, האבטלה אמנם מצויה זה זמן מה במגמת ירידה, אבל עדיין מדובר ביותר מרבע מיליון מובטלים.

 

במסגרת המאבק באבטלה החליטה הממשלה לאמץ את תוכנית ויסקונסין האמריקנית לטיפול במובטלים ולהחזרתם למעגל העבודה. בארץ ניתן לתוכנית השם מהל"ב - מהבטחת הכנסה לעבודה בטוחה. על פי התוכנית יוזמנו מובטלים כרוניים שמיצו את זכאותם לקבלת דמי אבטלה ומתקיימים מקצבת הבטחת הכנסה - לאחד מארבעת המרכזים של התוכנית וישהו שם לפחות 30 שעות בשבוע.

 

ארבעת המרכזים ייפתחו בנצרת, באשקלון, בירושלים, ובאור עקיבא. במהלך שהותם במרכז ירכשו המובטלים מקצוע ויקבלו סיוע והדרכה. לכל מובטל יוצמד יועץ תעסוקתי שיתאים לו תוכנית עבודה אישית וילווה אותו בכל בתהליך החזרה למעגל העבודה. הוא יסייע לו בחיפוש עבודה, באבחון רפואי ופסיכולוגי ובכל סיוע אחר שיידרש.

 

כדי לאפשר למובטלים לקבל את ההכשרה "בראש שקט", הם יקבלו סיוע בנסיעה אל מרכז ההכשרה וממנו ואפילו סיוע בטיפול בילדיהם. במהלך השבועות שבהם ישהו המובטלים במרכזים יועבר דווח מפורט למינהלת הפרויקט על התקדמותו של כל אחד מהם בתוכנית.

 

לפני חודשים אחדים אישרה הממשלה את הפרויקט הניסיוני למרות הביקורות הרבות שהוא ספג מהארגונים החברתיים ומאנשי מקצוע. הממשלה החליטה להקצות לפרויקט כ-80 מיליון שקל וכלול בו כ- 14 מקבלי קצבאות הבטחת הכנסה, מתוך כ-153 מקבלי קצבאות. בהכשרתו של כל מובטל יושקעו בממוצע כ-20 אלף שקל. באחרונה נבחרו ארבע החברות שיקימו את המרכזים ואלה אמורים היו להיפתח ב-1 באוגוסט.

 

אולם זכיינית הפרויקט בצפון, חברת "אגם מהל"ב", החליטה להקדים בחודש את הפתיחה, ובאחרונה היא שיגרה מכתבים לכ-4,300 מובטלים תושבי הצפון, העומדים בתנאים להצטרפות לפרויקט והזמינה אותם להצטרף אליו.

 

המובטלים אינם חייבים להצטרף כבר עתה לתוכנית, אולם בתחילת חודש אוגוסט יוטלו סנקציות חריפות על המסרבים: תישלל מהם הזכאות לקצבאות. היום תקיים החברה טקס פתיחה רשמי לפרויקט, וממחר יוכלו המובטלים להגיע למרכזים ולהשתתף בתהליך.

 

המתנגדים: התוכנית נכשלה בכל מדינה שבה יושמה

 

אך לא הכול ורוד. לתוכנית מתנגדים רבים, ובראשם הארגון החברתי "מחויבות" לשלום ולצדק חברתי. לדברי ראש הארגון, התוכנית נכשלה בכל מדינה שבה היא יושמה, ובסופו של דבר המרוויחים העיקריים ממנה יהיו הזכיינים שישלשלו לכיסיהם מיליוני שקלים. גורם מרכזי אחר העלול להיפגע מהתוכנית הוא שירות התעסוקה, שהוא הגוף הרשמי המטפל במציאת עבודה למובטלים.

 

מנגד טוענים תומכים כי מדינות רבות שבהן נוסה הפרויקט הוא הצליח כך, למשל - הם טוענים - הפרויקט הקטין בכ-66% את שיעור מקבלי הקצבאות להבטחת הכנסה בכמה מדינות בארה"ב. "בראיה ארוכת טווח יוכלו המובטלים לשפר את רמת החיים, לזכות להעצמה אישית ולהערכה עצמית גבוהה יותר ולצאת לעצמאות פיננסית".הפשע יצטמצם, ואת תשלומי הקצבאות שייחסכו תוכל הממשלה להפנות למי שאינם יכולים לעבוד מסיבות רפואיות", אומרים אנשי חברת "אג'נס ישראל" שתפעיל את הפרויקט באזור חדרה.

 

כך או כך , למובטלים רבים זו עשויה להיות ההזדמנות הגדולה לשוב אל מעגל העבודה ולהשיב את כבודם ובעיקר את פרנסתם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
מובטלים בשדה התעופה
צילום: תומריקו
מומלצים