שתף קטע נבחר

ועדת חינוך אישרה הנצחת זאבי; תמיר: "יום שחור"

הוועדה אישרה את הצעת החוק של ח"כ אלדד להנצחת זכרו של רחבעם זאבי. ההצעה כוללת בין היתר אירועי זיכרון ביום הרצח, שיכללו "טקס ממלכתי בסמוך לקברו, לימוד מורשתו במחנות צה"ל, ומלגות לימודים למחקר מורשתו". שמונה ח"כים תמכו בחוק, שיובא השבוע לקריאה שנייה ושלישית, ביניהם ח"כ פורז. ח"כ תמיר התנגדה: "זהו יום שחור - הכנסת מחייבת ללמד את מורשתו הגזענית"

ההנצחה יוצאת לדרך: ועדת החינוך של הכנסת אישרה היום (ב') את הצעת החוק של ח"כ אריה אלדד להנצחת זכרו של רחבעם זאבי ז"ל. בעקבות זאת יובא החוק לאישור המליאה השבוע בקריאה שנייה ושלישית, שם צפוי לו רוב.

 

שמונה ח"כים תמכו בוועדה בחוק, חברי הליכוד, מפד"ל, האיחוד לאומי וגם אברהם פורז (שינוי). רק ח"כ יולי תמיר (העבודה) התנגדה, ואמרה: "זהו יום שחור". ח"כ יוסי שריד, נעדר.

 

מטרת החוק היא "להנציח את זכרו של זאבי ולהנחיל לדורות הבאים את פועלו ומורשתו". לשם יישום החוק יקוימו "אירועי זיכרון ופעיליות חינוכיות ערכיות" לזכרו של זאבי.

  

הממשלה תמנה מועצה ציבורית בת 11 חברים, שלושה עובדי מדינה נציגי ממשלה, עובד משרד הביטחון, עובד משרד החינוך ושלושה נציגי ציבור שאינם עובדי מדינה בעלי רקע של היסטוריה של עם ישראל, חינוך וידיעת הארץ.

 

תפקיד המועצה הציבורית יהיה לייעץ לראש הממשלה בנוגע ליישום החוק ולביצועו, לקיים פעולות חינוכיות ערכיות לרבות הצעות לימודים, השתלמויות למורים ולמדריכים ועריכת סיורים בנושא ידיעת הארץ והיסטוריה של עם ישראל. כמו כן, הקמת תייעץ המועצה בנוגע להקמת מכון מחקר, מוזיאון, ספרייה, ואתר הנצחה. זאת, לצד הכנת הצעת תקציב שנתית להפעלת החוק.

 

אחת לשנה, בל' בתשרי, יום הירצחו של זאבי, יקוימו אירועי זיכרון: טקס זיכרון ממלכתי בסמוך לקברו ובמחנות צה"ל יוקדש זמן ללימוד פועלו. בנוסף, משרד החינוך יקצה מלגות לימודים לצורך מחקר, בנושאים הקשורים למורשתו של זאבי. משרד האוצר יכין תקציב שנתי ויביאו לאישור הממשלה.

 

תמיר: דווקא בשבוע של הלינץ'?

 

חברת הוועדה, ח"כ תמיר, אמרה בתגובה: "זהו יום שחור למדינת ישראל, כאשר הכנסת מחייבת את מערכת החינוך ללמד את מורשתו הגזענית של גנדי. בשבוע בו ניסו צעירים יהודים לבצע לינץ' בצעיר הפלסטיני צריכה היתה הכנסת לעלות על נס את ערכי הסובלנות והדמוקרטיה ולא את דרכי הטרנספר".

 

ח"כ ענבל גבריאלי, שפעלה בין הח"כים מהקואליציה לאשר את החוק, בירכה את ועדת החינוך על החלטה "הגיונית" לדבריה. "צר לי שמתנגדי הצעת החוק חושבים שאדם שמדינת ישראל יכולה רק להתגאות בו ובפועלו, שנפל קורבן לטרור ערבי, לא ראוי להנצחה". לדבריה, "ממתי הנצחת זכרם של אנשי ציבור גדולים שמורה רק לשמאל הישראלי?"

 

ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי ומרכז מוסאווא הגיבו לדברים ומסרו כי "הנצחת מורשת גנדי פירושה מתן הכשר לטרנספר ולגזענות. במערכת החינוך אין מקום לקידוש מורשת גזענית, החותרת תחת אושיותו של כל משטר דמוקרטי נאור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רחבעם זאבי ז"ל
צילום: לע"מ
צילום: אורי פורת
תמיר. "דווקא בשבוע של הלינץ'"
צילום: אורי פורת
צילום: אתר הכנסת
גבריאלי. "רק לשמאל מותר?"
צילום: אתר הכנסת
מומלצים