שתף קטע נבחר

מסתמן: עמלות הבנקים יוגבלו בחקיקה
ועדת הכלכלה תאשר לקריאה ראשונה את הצעת החוק המגבילה את כמות ושיעור עמלות הבנקים, ומקלה את המעבר מבנק אחד למשנהו. שטרום: החקיקה חשובה ורצויה
הגבלת עמלות הבנקים בחקיקה תאושר לקריאה ראשונה בכנסת בשבוע הבא. כך אמר יו"ר ועדת הכלכלה, אמנון כהן, בדיון שנערך הבוקר (ב') בוועדה בהצעת חוק המגבילה את כמות ושיעור עמלות הבנקים, ומקלה את המעבר מבנק אחד למשנהו. הצעת החוק היא גרסה מורחבת להצעת החוק של ח"כ חיים כץ (ליכוד), שעברה קריאה טרומית.

 

בכך, למעשה, נופחת את נשמתה עסקת החבילה המדוברת בין הבנקים לבין המפקח יואב להמן, לפיה הם יגבו מהלקוחות סל עמלות קבוע של 18 שקל. עסקת החבילה קמה ונפלה פעמים רבות מאז יזם אותה לפני כשנה וחצי יו"ר ועדת הכלכלה דאז, שלום שמחון.

 

היו"ר הנוכחי, אמנון כהן, אמר היום כי הוועדה לא תמתין יותר להסכמות והבנות עם הבנקים ותפעל להגנת הציבור מגזל העמלות, בחקיקה. "ועדת הכלכלה

תמלא את תפקידה כמעגנת זכויות הצרכנים בחוק, ולא תמתין יותר להסכמת הבנקים. אין יותר דחיות והארכות", אמר.

 

לדבריו, הצעת החוק מחייבת את הבנקים לדווח בכל רבעון על כל העמלות אותן שילם הלקוח, ולא רק על עמלות "בשל שירות עיקרי" כפי שהיה עד כה. בנוסף, ייאסר כפל עמלות, תבוטל עמלת השורה ומעבר מבנק למשנהו יעשה "ביום אחד ובטופס אחד", במטרה להגביר את התחרות בין הבנקים".

 

בתגובה לטענות משרדי הממשלה ונציגי הבנקים כי קיבלו את נוסח הצעת החוק רק אתמול ולא הספיקו לעיין בה, הודיע ח"כ כהן כי למען הסדר הטוב, תיקבע ישיבה נוספת בשבוע הבא בה יאושר החוק רשמית.

 

המפקח על הבנקים, יואב להמן, אמר כי אין צורך בחקיקה מאחר ויש הסכמה עם הבנקים על מתכונת שגיבש בעקבות המלצות "ועדת פיין", שייושמו החל מדצמבר 2005. לדברי להמן, עמלת השורה ודמי ניהול חשבון יבוטלו והלקוח יוכל לבחור בין סל עמלות בסיסי של 18 שקל לחודש, כשעל כל פעולה נוספת ישלם עמלה בסך 1.21 שקל או תשלום של 1.21 על כל פעולה בנפרד. בנוסף, יוכל הלקוח לבחור בתשלום חודשי של 10 שקלים עבור מספר מינימלי של פעולות.

 

בניגוד ללהמן, אמר הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, כי החקיקה המוצעת חשובה ורצויה גם בנוסף להסכמות בין בנק ישראל לבנקים. לדבריו, החקיקה מתווה עקרונות לפעולה.

 

רונן רגב, נציג המועצה לצרכנות, בירך על יוזמת החקיקה ואמר כי גם בעמלות הבנקים יש להחיל את העקרון, מוצר אחד שווה מחיר אחד. רגב הציע להוסיף סעיף האוסר גביית עמלה בגין שירות המחוייב או מזוכה בריבית או בהפרשי שער.

 

ח"כ חיים כץ, יוזם הצעת החוק, אמר כי מחאות הבנקים הם כמו "הקוזאק הנגזל". לדבריו, הבנקים היו מעדיפים למשוך את הדיונים והדחיות לעד, אך החקיקה תושלם על אפם ועל חמתם, כפי שאושרה לקריאה טרומית ברוב של 62 קולות.

 

יו"ר הוועדה ח"כ כהן אמר, כי להערכתו ללא מורא החקיקה, גם בראשון בדצמבר לא ייכנסו לתוקף ההגבלות על העמלות. לדבריו, הוא מקווה כי הצעת החוק תאושר ותועלה למליאה בנוסף - ולא במקום ההסכמות בין המפקח לבנקים על העמלות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר בודינגר
בתור לכספומט. העמלות יוגבלו?
צילום: עופר בודינגר
מומלצים