שתף קטע נבחר

דיסקין נפגש עם הרב שפירא "להבין אחד את השני"

"היו יותר הבנות מאשר חילוקי דעות", אמרו מקורבי הרב הראשי לשעבר, שקרא בעבר לסרבנות פקודה. אתמול הוא נפגש אמש עם ראש השב"כ החדש ל"פגישת היכרות". הרב בירך את ראש השב"כ "שיצליח להגן על עם ישראל", וחזר על עמדתו נגד אלימות. על מה הם לא דיברו? על סרבנות פקודה

ראש השב"כ החדש, יובל דיסקין, נפגש אמש (ב') עם הרב הראשי לשעבר ומנהיג הציונות הדתית, הרב אברהם שפירא. "יש ויכוח ציבורי אבל צריך להבין אחד את השני", אמר הרב לראש השב"כ, שהגיע לבית הרב בשכונת קריית משה בירושלים. לדברי המקורות בבית הרב, בשיחה לא עלו על פני השטח חילוקי דעות. לדבריהם, "ראש השב"כ הבין מהי עמדת הרב בנושא. היו יותר הבנות מאשר חילוקי דעות".

 

 

בסביבת הרב שפירא טענו כי מדובר ב"פגישת היכרות" בלבד, שכל מטרתה להביא להרגעת הרוחות בציבור הדתי. הפגישה ארכה כשעה והוגדרה כ"חמה ולבבית".

 

הרב גם בירך את ראש השב"כ "שיצליח להגן על עם ישראל". מטרת הפגישה, על פי בית הרב, "להוריד מתחים ולהגיע להבנות".

 

קריאתו של הרב בעבר לסרבנות פקודה עוררה הד ציבורי נרחב, אולם בפגישה, לדברי המקורות, הנושא כלל לא עלה. "המשמעות האמיתית של הפגישה היא בעצם קיומה", הסבירו.  

 

נושא שכן עלה בשיחה הוא חסימות הכבישים. הרב לא פירש את חסימות הכבישים כאקט אלים, אולם הביע סלידה מהמקרה האחרון, שבו שפכו אלמונים שמן ודוקרנים על הכביש. הרב אמר כי מדובר במעשה "מטורף", והדגיש כי אין כל היתר הלכתי להשתמש באלימות כלשהי במטרה לעצור את התוכנית.

  

מדובר בפגישה שהיתה אמורה כבר להתקיים לפני כמה שבועות, אך לטענת מקורביו של הרב, הוא דחה אותה פעם אחר פעם. משירות הביטחון הכללי נמסר כי הפגישה התקיימה במסגרת שיחות שמקיים ראש השירות עם רבנים.

 

בתקופה האחרונה, ועל רקע תוכנית ההתנתקות, נערכו כמה פגישות בין ראשי מערכת הביטחון לבין מנהיגי המתנחלים והציבור הדתי, על מנת לנסות להרגיע את השטח ולהגיע להבנות לקראת יישום ההתנתקות.

 

הרב וראש השב"כ הסכימו כי ההתנגדות לתוכנית באה ברובה ממניעים דתיים ולא פוליטיים, והרב שפירא קבע כי כל גילוי של אלימות הוא פסול מעיקרו.

 

הרב שפירא הביע בעבר דעות נחרצות נגד תוכנית ההתנתקות. הוא חולל סערה רבתי כאשר קרא לסרבנות ואמר כי "חיילים ושוטרים יראי שמיים צריכים להבהיר כבר עכשיו למפקדיהם שכשם שלא יחללו שבת ולא יאכלו טרפות, כך לא ייעקרו יהודים מבתיהם".

 

בכנס לפני שלושה חודשים אמר הרב כי "אסור ואין לתת יד לפנות יישובים יהודיים בארץ ישראל ולמוסרם לנוכרים, זה מנוגד להלכה, מנוגד לתורה,

מנוגד למוסר, וחס וחלילה להיות שותף בדבר עבירה".

 

הרב שפירא פנה בכנס לממשלה ואמר עוד: "במה חטאו המתיישבים, למה להכין להם בתי כלא ואחר כך לבוא לרבנים ולבקש מהם להרגיע? אסור ואין לתת יד לפנות יישובים יהודיים בארץ ישראל ולמוסרם לנוכרים".

 

הרב שפירא קרא לציבור להתחזק בתורה ובתפילה לטובת המדינה, גם אם לדבריו יש כשלונות בדרך. "שהקדוש ברוך הוא יחיש רצון גאולה ויבטל מעלינו גזירות קשות וממשלות קשות", אמר והוסיף: "אשריהם של הפועלים למען הארץ". כמו כן אמר הרב שפירא על המתנגדים להתנתקות: "מהשמים ידונו אותנו ואותם לכף זכות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
דיסקין. "הבין את הרב"
צילום: לע"מ
צילום: חיים צח
שפירא. בירך את דיסקין
צילום: חיים צח
מומלצים