שתף קטע נבחר

5,000 לוביסטים, הצעה אחת; ההצבעה על 'חוק הפטנטים בתוכנה' ביום ד'

לפני שתאומץ הדירקטיבה השנויה במחלוקת שעשויה לאפשר הגנה בפטנטים על תוכנה גם באירופה, לאחר ארבע שנים של התדיינות ומאבקים, הפרלמנט ומועצת האיחוד האירופי יצטרכו להגיע להסכמה בעניין נוסח הדירקטיבה שתהפוך, אם תתקבל, לחוק בכל 25 המדינות החברות באיחוד.

 

מועצת האיחוד (הזרוע המבצעת) כבר אימצה כזכור את ההצעה בניגוד לעמדתן של מספר מדינות, בהן הולנד, פולין, דנמרק ופורטוגל, ודחתה הצעה של הפרלמנט להחזיר לאחור את תהליך החקיקה. עיקר המחלוקת הוא סביב נוסח הטקסט בהתייחסו למושגים בעיתיים כמו "המצאה" ו-"חדשנות", אשר כפי שהם, הם פתוחים לפרשנות ולכן בסיס להתדיינות משפטית שמתנגדי החקיקה רוצים היו למנוע. בעיקר עניין פתיחת פתח לרישום פטנטים על תוכנה.

 

200 חברי פרלמנט באיחוד תומכים בביצוע שינויים בנוסח המקורי, שיבטיחו חסימת אפשרות לפרצות מסוג זה והם מציעים 21 תיקונים להצעת המועצה. כדי שיתקבלו כהחלטה רשמית של הפרלמנט, יש צורך בתמיכתם של לפחות 367 חברי פרלמנט (מתוך 732).

 

מיותר לציין שרוב החברות האירופאיות מתנגדות לשינויים המוצעים. חברת SAP למשל מציינת שקהילת הקוד הפתוח, שרואה עצמה מאויימת על ידי החקיקה, לא נפגעה עד כה כתוצאה מרישום פטנטים על תוכנה, והיא משגשגת. החברות נוקיה, פיליפס, אריקסון, אלקטל ואחרות, שלחו לחברי הפרלמנט מכתבים בהם מודגשת הקריטיות של ההחלטה לקיומה של תעשיית התוכנה באירופה והישארותה תחרותית.

 

כ-5,000 (!) לוביסטים פועלים לקידום אינטרסים שונים במוסדות האיחוד, וחברי הפרלמנט מודעים לעניין המסחרי הרב בחקיקה, אחדים מהם, כפי הנראה, מוטרדים מכך. גם אם יאושרו התיקונים בפרלמנט, המועצה האירופאית יכולה עדיין לדחותם בתוך פרק זמן קצוב לשלושה חודשים. אם יקרה, המועצה והפרלמנט יכנסו לתהליך גישור מיוחד ("Concilation") שאם יכשל, הדירקטיבה תיזנח. (מקור: לינמגזין)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים