שתף קטע נבחר

על עגונות וממזרים

ועדת העגונות לא תציל נשים כל עוד הן מיוצגות על-ידי טוענות רבניות, המשועבדות בעצמן לטסטוסטרון הרבני

השבוע התבשרנו על הקמת ועדה ממלכתית לענייני נשים עגונות. יישבו בה הרבנים הראשיים, חברי-כנסת ונציגי משרד המשפטים וארגוני נשים, ומטרתה - גיבוש המלצות לפתרון בעיותיהן של הנשים העגונות, ובעיקר מסורבות הגט. הניסוח המסורבל אינו סתמי, אלא מבטא את הסרבול והעילגות של כל העניין - למרות שארגוני הנשים, העסוקים בהקמת ועדות מהסוג הזה, רואים בכך הצלחה גדולה.

 

אחת הבעיות המשמעותיות של הנשים העגונות ומסורבות הגט היא שמי שעסוקות בניסיונות לסייע להן הן נשים דתיות, מחוייבות להלכה. מתוך כך, הן משועבדות בעצמן לטסטוסטרון הרבני המסורתי, שבין שהוא חובש בגדים שחורים ובין שמתהדר בתואר "רבני צהר", אין לו שום עניין לשחרר את הכוחניות הדורסנית של הרבנות הגברית.

 

בשנים האחרונות יש תחושה של התקדמות משמעותית במאבק נשים בבתי-הדין הרבניים, ולו רק משום שבמקום עורכי-דין גברים, מייצגות את הנשים טוענות רבניות, האמורות להבין את הנשים טוב יותר ולייצג את עניינן בלהט הרחם המשותפת, ומבלי לפגר בידיעותיהן בחוק ובהלכה. בפועל, על אף נחישותן וכוונותיהן הטובות, לא השיגו הטוענות הרבניות שום דבר במהלכיהן מול בתי-הדין הרבניים. להיפך, מכוח ההלכה המחייבת את שני הצדדים, יוצאות הטוענות ולקוחותיהן מתוסכלות ומרות נפש מרוב ההליכים.

 

הפתרון לא יבוא בחקיקה אזרחית. הדרך האפשרית היחידה להכות את הרבנים והרבנות בשיטותיהם הנלוזות, היא מלחמה בשדה הקרב ובשיטות שלהם: כל עוד הנשים נותנות לגברים (בעליהן, הרבנים והדיינים) את הכוח לקבוע עבורן מי יהיה בן-זוגן, אם בכלל, ומה מצב הלחץ של השעון הביולוגי שלהן - יישאר הכוח בידיים האלה. רק כאשר תאמרנה הנשים "די" אמיתי, תחלטנה להשאיר את הדיון המתפלפל בין חדרי בתי-הדין הפרימיטיביים ותיקחנה את האחריות והמושכות על חייהן, רק אז יתרחש שינוי אמיתי, וההלכה הפלא ופלא תתיישר איתו מיד.

 

והדרך קלה ופשוטה עד מאוד. כל מה שאשה זקוקה לו הוא האומץ להשתחרר מכבלי האמונה, שאין לה על מה שתתבסס עוד. רוצה להשתחרר מבעלך בחסות ההלכה? אין שום בעיה, קשר אינטימי עם גבר אחר שיש עליו עדות יעשה את העבודה. רוצה להיות רגועה עם השעון הביולוגי שלך? תתעברי בכל אחת מהאפשרויות הטבעיות העומדות לרשותך. בתי-הדין הרבניים לא יעמדו בהצפת הארץ בממזרים, על-פי השקפתם.

 

קשה לי לגייס אמפתיה לנשים שכפפו עצמן אל מול ההלכה הרבנית, ומבקשות להן ישועה רק על מנת להישאר כפופות לחשכת ימי הביניים. יש משהו אבסורדי ופתטי בכך שאשה בוגרת לא מסוגלת לקחת אחריות על חייה ולנהל אותם מתוך חירות מחשבתית ורגשית, ומוכרחה לחזור על כל הטעויות שכבר עשתה שוב ושוב ושוב. ומי שחושבת שהרבנים הצעירים והחינניים,  שדבריהם מעדנות וחלקות ונוכחותם בתקשורת מרשימה עד מאוד במתינותה, יעשו לה את העבודה - פשוט לא מבינה כלום בגברים, ברבנים ובהלכה. שהרי הרבנים-גברים האלה לא משתמשים כראוי בהלכה הרלוונטית לעניינכן.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים