שתף קטע נבחר

פסגת ה-G8: גם בסקוטלנד חוסמים כבישים

לקראת פתיחת פסגת ה-G8 בסקוטלנד יצאו מאות מפגינים לובשי שחורים למחאה אלימה. הם חסמו כבישים מהירים, התפרעו בעיירות סמוכות והתקיפו שוטרים

לא רק אצלנו חוסמים כבישים. כוחות משטרה בסקוטלנד התעמתו הבוקר (יום ד') עם מאות מפגינים לובשי שחורים שיצאו להפגנת מחאה גדולה לקראת פתיחת פסגת מנהיגי המדינות העשירות (G8), בשעות הערב.

 

לקראת ה-G8: על מה הם ידברו?

 

המפגינים לא הסתפקו בחסימת כבישים. הם גם יידו אבנים לעבר המשטרה הפרושה באזור בכוחות גדולים, וניפצו שמשות של מכוניות חונות. דובר של המשטרה המקומית אישר שאנשיו הותקפו בידי המון זועם.

 


מצאו את ההבדלים. סקוטלנד מימין. כביש גהה משמאל

 

כמאה פעילי אנטי גלובליזציה, שכיסו את פניהם וחבשו כובעים, זרמו ממחנה אוהלים הסמוך לאתר כינוס הפסגה לעבר מחנה אחר, סמוך יותר לאתר הפסגה, שם מכונסים כ-5,000 פעילים זה מספר ימים. המפגינים ניסו לחסום כביש מהיר שהוא נתיב הגישה העיקרי מאדינבורו לאתר הפסגה בגלנאיגלס, אבל המשטרה סגרה את הכביש והחלה לפנותם בכוח. גם תחנת הרכבת הגדולה באזור נסגרה לשעה וחצי בשם הפרעה של המפגינים על מסילת הברזל.

 

בעיירה סמוכה התפרעה קבוצה אחרת של מפגינים לובשי שחורים שגם חבשו קסדות. הם נשאו צינורות ברזל וניפצו שמשות של מכוניות חונות וניידות משטרה. חלקם שילבו ידיים וניסו לפרוץ מחסום משטרתי. הם גם השליכו מחסום ברזל כבד על חלון ראווה של מסעדת "ברגר קינג" מקומית וניפצו אותו.

 

ההפגנות הן חלק מקמפיין של פעילי אנטי-גלובליזציה ואנרכיסטים שנשבעו לשבש את כינוס פסגת ה-G8 שמתחיל היום.

 

הם החלו להפגין כבר מתחילת השבוע, וכמאה מהם נעצרו בעיירה סמוכה לאחר שפרצו לבנייני ברובע המסחרי, התפרעו ואילצו חנויות לסגור את דלתותיהן. המשטרה המקומית כבר הזהירה את מארגני ההפגנות שבכוונתה להפעיל יד קשה נגד כל ניסיון לשבש את הפסגה ואת שגרת החיים שממילא הופרעה באזור.

 

גם הפגנות שקטות

 

מאוחר יותר היום מתוכננות עוד הפגנות אולם הן צפויות להיות שקטות. בוב גלדוף, הפועל לקידום מחיקת החובות של מדינות אפריקה בפסגה, הגיע גם הוא לסקוטלנד להשתתף בהפגנות אלה. כשנשאל מה דעתו על המפגינים שהתפרעו הוא כינה אותם "אידיוטים".

 

מאות פעילים נגד העוני צפויים לקיים מצעד שקט בעיירה סמוכה לגלנאיגלס. בהמשך, אלפים צפויים להצטרף לגלדוף באדינבורו לקונצרט אחרון בסדרת "לייב 8". בו צפויים להופיע טראוויס, רונן קיטינג, יוסו נ'דור ואחרים.

 

מארגני הפסגה נערכו בכוחות גדולים מאוד לקדם כל ניסיון של המפגינים לשבש את האירוע. כ-10,000 שוטרים גוייסו למשימה וסביב המלון היוקרתי בו יתאכסנו המנהיגים ופמליותיהם הוקמה גדר ברזל גבוהה עם "רצועת ביטחון" של חמישה מייל. לאורך הגדר יש מגדלי תצפית ומעל האתר תרחף ספינת אוויר (צפלין) עם אמצעי תצפית מתוחכמים.

 

החשש הוא שההפגנות יהפכו אלימות יותר, כפי שהיה בכינוס הפסגה בגנואה ב-2001, שם נהרג מפגין, ובהפגנות בכינוס ארגון הסחר העולמי בסיטאל ב-1999.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שוטרים מפנים כבישים בסקוטלנד
צילום: איי פי
מומלצים