שתף קטע נבחר

ישראל תבקש מארה"ב חצי מיליארד דולר להתנתקות

מנכ"לי משרד ראש הממשלה והאוצר ייצאו הערב לארה"ב כדי לסכם את הפרטים בדבר הסיוע המיוחד שהושג בפגישה בין ראש הממשלה שרון לנשיא ארה"ב בוש. אם ייתברר שהאמריקנים אינם מערימים קשיים – תבקש ישראל סכום נוסף. עלות ההתנתקות מוערכת ב-8 מיליארד שקל

מנכ"לי משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר ייצאו הערב לארה"ב כדי לסכם סופית את הפרטים בדבר הסיוע המיוחד שתעניק ארה"ב לישראל לצורך ביצוע ההתנתקות.

 

המדובר בסיוע מיוחד של לפחות חצי מיליארד דולר, המיועד לפיתוח הגליל והנגב וליישוב מחדש של המפונים. סיכום על כך הושג באחרונה בין ראש הממשלה, אריאל שרון, לבין הנשיא בוש. גורמים מדיניים בירושלים הדגישו אמש, כי השניים יוצאים לארה"ב רק כדי "לסגור קצוות".

 

מנכ"ל משרד האוצר, ד"ר יוסי בכר, ומנכ"ל משרד רה"מ, אילן כהן, ייפגשו בראשית השבוע עם נציגי משרד האוצר האמריקני ועם סגני היועץ לביטחון לאומי, אליוט אברהמס ופריאר שירזאד. בפני האמריקנים תוצג העלות הגבוהה של ההתנתקות בכל התחומים, כולל התחום הצבאי. עלות כל ההתנתקות מוערכת כעת בכ-8 מיליארד שקל, שהם כ-1.75 מיליארד דולר.

 

אם יראו הנציגים הישראלים, ובהם נציגי משרד הביטחון ומשרד המשנה לרה"מ, כי האמריקנים מוכנים לסייע לישראל אף מעבר לסכומים של מאות מיליוני דולרים, ייתכן שלאמריקנים תוגש בקשה לסיוע גבוה יותר, כדי לכסות חלק מהנזק הכלכלי לישראל כתוצאה מההתנתקות. הסכום הנוכחי עדיין לא כולל את פינוי ההריסות - נושא שעדיין לא נסגר מול הפלסטינים.

 

משרד האוצר כבר הגדיל את חישוב הגירעון בתקציב בשל עלות ההתנתקות ולפיכך הגירעון השנה יגיע ל-3.4% במקום 3% בלבד, כפי שתוכנן תחילה וכפי שאישרה הממשלה. אולם כעת נראה שללא הסיוע האמריקני עלול הגירעון להתקרב ל-4% - וזאת למרות הבטחותיה המפורשות של ישראל לקרן המטבע הבינלאומית ולארה"ב שהגירעון לא יחרוג מהמסגרת שאושרה בממשלה.

 

סיוע אמריקני עבור ההתנתקות עשוי למנוע גידול חריג בגירעון ולסייע מאוד לקופת המדינה ולשלם את הפיצויים המוגדלים שהובטחו למפוני גוש קטיף.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חצי מיליארד דולר להתנתקות
מומלצים