שתף קטע נבחר

מזוז: פריסה מצרית בפילדלפי לא טעונה אישור כנסת

היועץ המשפטי לממשלה שם לאל את הטענות בדבר הצורך באישור הכנסת לפתיחת הסכמי השלום עם מצרים. לדידו, זה גם לא "שינוי מהותי". שטייניץ: שעורייה

אין צורך באישור הכנסת לשינוי הסכמי השלום עם מצרים, במסגרתם יופר עיקרון פירוז חצי-האי סיני וכוחות שיטור סמי-צבאיים יאבטחו את ציר פילדלפי. כך עולה מחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שהוגשה היום (ה') ליו"ר הכנסת.

 

בחוות דעתו קובע מזוז כי ההסדר שגובש אינו בגדר "אמנה בינלאומית בעלת חשיבות מיוחדת", עליה חלים "הפרקטיקה או הנוהג החוקתי לעניין הצורך באישור הכנסת", ואין הוא גם בגדר "שינוי מהותי" להסכם שלום עם מצרים. 

 

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, אמר בתגובה כי "כאשר הממשלה יכולה לפעול מבלי אישור הכנסת, רשאית הכנסת ביוזמתה לדרוש מהממשלה שלא לחייב את המדינה בצעד שהכנסת מתנגדת לו".

 

כבר ביום שני הקרוב מתכנן ריבלין לקיים במליאת הכנסת דיון בשאלה, האם  פריסת כוחות משמר הגבול סמוך לציר פילדלפי טעונה את אישור הכנסת.

 

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, יובל שטייניץ, מהמתנגדים הנחרצים להכנסת הכוחות המצריים, אמר שחוות דעות של מזוז "מהווה מכה קשה לדמוקרטיה הפרלמנטרית בישראל ועל פניה היא שערורייתית". הוא מזהיר כי "עלול להיווצר תקדים מסוכן, לפיו הכנסת אינה רלוונטית עוד להסכמים מדיניים או ביטחוניים בין ישראל למדינות ערב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
לא שינוי מהותי: מזוז
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: עמית שאבי
הכנסת רשאית לדרוש: ריבלין
צילום: עמית שאבי
צילום: אלכס קולומויסקי
מכה לדמוקרטיה: שטייניץ
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים