שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

בלייר והמנהיגים: אנחנו ננצח, הטרור ייכשל

פיגועי הטרור הקשים בלונדון התרחשו ממש בעת שמנהיגי המדינות המתועשות נועדו בוועידת ה-G8 בסקוטלנד. בתמונה נדירה בעוצמתה, התייצב ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, ומאחוריו כל שאר המנהיגים והכריז: "אנחנו ננצח והם לא". בוש: "לאנשים הללו יש רוע בליבם"

מנהיגי המדינות המתועשות התייצבו כאיש אחד מאחורי טוני בלייר: זו התמונה שתיזכר מוועידת ה-G8 בסקוטלנד, שמתקיימת בצל פיגועי טרור קשים בלונדון. בלייר קרא הודעה בשם המנהיגים "אנחנו ננצח והם לא". מיד אחר כך עזב בלייר את הוועידה במסוק בדרכו ללונדון. נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, התייצב אחר כך ונשא מסר נחרץ: "המלחמה בטרור נמשכת. התרשמתי שכל המנהיגים נחושים כמוני למצוא את המפגעים ולהביא אותם למשפט צדק".


מפגן נדיר של אחדות (צילום: רויטרס)

 

בלייר הופיע, כאשר מאחוריו לימינו נשיא ארה"ב בוש ולשמאלו נשיא צרפת, ז'אק שיראק ועמם כל יתר המנהיגים, "אנחנו מגנים באופן נחרץ את הפיגועים הברבריים הללו. אנחנו שולחים את תנחומנו לקורבנות ולמשפחותיהם. כל המדינות נפגעו מטרור. לאלו שאחראים לפיגועים אין כל כבוד לחיי אדם אנחנו ניצבים מאוחדים ונחושים להתייצב ולהביס את הטרור שאינו מאיים רק על אומה אחת כי אם על כל האומות ועל האנשים המתורבתים בכל מקום.

 

"לא נסכים שאלימות תשנה את החברות שלנו או את ערכינו וכן לא נסכים שהאלימות תפסיק את עבודת הוועידה. נמשך את הדיונים שלנו שנועדו ליצור עולם טוב יותר. כאן בוועידה, מנהיגים נחושים להילחם בעוני ולשפר את חיי האדם. הטרוריסטים לא יצליחו. הפיצוצים היום לא יחלישו את נחישותנו מלהמשיך להחזיק בערכים החשובים ביותר לחברות שלנו ולא יחלישו את נחישותנו להביס את מי שרוצה לכפות את הקיצוניות שלהם עלינו. אנחנו ננצח והם לא". 


בוש התייצב נגד הטרור העולמי (צילום: רויטרס)

 

הנשיא בוש התייצב והביע את תנחומיו לעם הבריטי ולתושבי לונדון: "המלחמה בטרור נמשכת. התרשמתי מאוד מנחישות המנהיגים. נחישותם חזקה כנחישותי. לא ניכנע לטרוריסטים. נרדוף אותם ונביא אותם לדין. בו בזמן נפיץ אידיאולוגיה של תקווה ונחמה שתנצח את אידיאולוגיית השנאה. יצרתי קשר עם אנשי הביטחון הלאומי בארה"ב. הוריתי להם להיות בקשר עם אנשי הביטחון במדינות השונות ולגלות זהירות יתר, לנוכח מה שקרה בלונדון".

 

בוש הביע הערכה לנחישותו של טוני בלייר, "אי אפשר היה לחשוב על ניגוד ברור יותר בין הכוונות של מי שאכפת לו מזכויות אדם, מחירות לבין אלו שהורגים, אלו שיש בלבם כזה רוע שלוקחים חיים של חפים מפשע".

 

לדבריו, "בכל פעם שמתרחש פשע שכזה, בלונדון, בניו-יורק או במוסקבה, אנחנו חייבים לגנותו ללא תנאי ולאחד את כל המדינות במאבק בטרור הבינלאומי".

 

מלכת בריטניה, אליזבת השנייה, הביעה את תנחומיה, "האירועים האיומים בלונדון גרמו לכולנו להלם. אין לי אלא להביע את הערצתי לשירותי החירום העושים את מלאכתם". בעקבות פיגועי הטרור נסגר ארמון בקינגהאם, והוקף בשוטרים ואנשי אבטחה רבים.

 

ראש עיריית לונדון, קן ליבינגסטון, אמר: "מחשבותינו עם הנפגעים, מאמצי העירייה לדאוג לנפגעים ולאלו שאיבדו יקירים. קיימנו תרגילים בלונדון כדי להיות מוכנים לתרחיש כזה. אחד התרגילים היה מבוסס על אפשרות לפיגועים במערכת התחבורה הציבורית בשעת העומס. הצוותים שטיפלו במצב עשו זאת ביעילות. הקשיבו לעצת המשטרה, הישארו בבית.

 

"זו לא היתה התקפת טרור נגד ראשי מדינות ונשיאים, אלא נגד אנשי מעמד הפועלים של לונדון, מכל הדתות, המינים והגילאים. זה רצח המוני, שניסה לפלג את לונדון. לונדון היא העיר הגדולה ביותר משום שכולם חיים ביחד בהרמוניה. אנשי לונדון יעמדו בסולידריות סביב הנפגעים. לאלו שבאו ללונדון לקחת חיים, אני יודע שאינכם חסים על חייכם, ומשום כך אתם מסוכנים. אך אתם תיכשלו. תתבוננו בימים הקרובים ותראו שאנשים מבריטניה ומהעולם יגיעו ללונדון, כדי להגשים את עצמם. לא משנה כמה תהרגו. לא תחסלו את דרך החיים שלנו. אתם תיכשלו".

 

השר שלום: זו פעולה נגד העולם החופשי

 

התגובות מרחבי העולם לא איחרו לבוא. קנצלר גרמניה, גרהארד שרדר, השוהה בוועידת ה-G8 אמר: "אנחנו מסכימים שהקהילה הבינלאומית חייבת לעשות הכל ולהשתמש בכל האמצעים האפשריים להילחם בטרור יחדיו". נציבות האיחוד האירופי בבריסל הודיעה על האצת המהלכים להקמת מערכת התרעה פאן-אירופית בתגובה לפיגועי טרור.

 

שר החוץ, סילבן שלום, אמר: "אנו רואים בפעולה זו, פעולה של קיצונים כנגד העולם החופשי. העולם החופשי דוגל בדמוקרטיה ושלום והטרוריסטים מנסים להפריע לכך. לצערי, 7 ביולי יכנס להיסטוריה של הטרור בדיוק כמו אירועי 11 בספטמבר. חודש יולי הוא חודש מתויר מאוד. יש ישראלים רבים שם, אך אין מידע על נפגעים ישראלים כלשהם".

 

לדבריו, כ-2,000 ישראלים יצרו קשר עד כה עם חדר המצב של משרד החוץ בבקשה לברר על מצבם של יקיריהם הנמצאים בלונדון. עד כה לא ידוע על כל נפגעים ישראלים בסדרת פיגועי הטרור בעיר. לדבריו, לא היה כל מודיעין מוקדם בנוגע לכוונות ארגוני טרור לבצע פיגועים בלונדון, "גם לא הייתה כל פניה או הודעה מוקדמת לשגרירות ישראל בלונדון או הודעה מוקדמת בעניין. כל הפרסומים על כך אינם נכונים".

 

בחדר המצב ביקשו מכל הישראלים המחפשים את קרוביהם ליצור קשר אך ורק עם חדר המצב ולא עם שגרירות ישראל בלונדון.

 

בהכנת הידיעה השתתף דורון שפר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ההלם אחרי הפיגועים
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
כיכר ראסל
צילום: רויטרס
כיכר טוויסטוק
צילום: רויטרס
נפגעים חולצו מהרכבת התחתית
צילום: איי פי
מומלצים