שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

משטרת בריטניה: לפחות 37 בני אדם נהרגו

גורמי הביטחון וההצלה בבריטניה מסרו את מניין הנפגעים הרשמי: לפחות 37 הרוגים ו-700 פצועים, בהם 45 פצועים קשה. בלייר: "נפעל בנחישות ללכידת מתכנני הפיגועים, שפעלו בשם האיסלאם. בריטניה לא תשנה את ערכיה ולא תירתע". סטרו: "טביעות האצבעות של אל-קאעידה בפיגועים"

לפחות 37 בני אדם נרצחו במתקפת הטרור בלונדון - זה מניין ההרוגים הרשמי שמסרה אמש (ה') משטרת בריטניה. 700 בני אדם נפצעו. במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינסה בעקבות מתקפת הטרור. נמסר כי 45 בני אדם נפצעו באורח קשה. "ארבעה מטעני חבלה הופעלו. המשטרה לא קיבלה התרעות על הפיגועים ולא קיבלנו אחריות מאף ארגון", אמר אחד מקציני המשטרה. נראה כי מספרי הנפגעים הסופיים יהיו גבוהים יותר.

 

 

  

 

שר החוץ הבריטי, ג'ק סטרו, אמר אמש כי "יש במתקפה טביעות אצבעות של ארגונים המקושרים לאל קאעידה". סטרו, שהחליף את ראש הממשלה בלייר בפסגת שמונה המדינות המתועשות, דיבר במהלך כינוס המנהיגים ואמר כי לא למשטרה ולא לארגוני המודיעין היו התרעות מוקדמות לפיגועים.

 

אנדי טרוטר ממשטרת התנועה הבריטית אמר "איננו יודעים אם עברנו את אירועי הטרור". במשטרת לונדון אומרים שאין עדיין ראיות לכך שמדובר בפיגועי התאבדות. סגן מפקד משטרת המטרופוליטן, בריאן פדיק, סיפר על לוח הזמנים של מתקפת הטרור:

 

8:51 (10:51 שעון ישראל): פיצוץ התרחש ברכבת התחתית, במרחק של כמאה יארד מתחנת הרכבת ברחוב ליברפול. שבעה בני אדם נרצחו בפיגוע הזה.

 

8:56: פיצוץ התרחש ברכבת התחתית בין קינג'ס קרוס (King`s Cross) לכיכר ראסל. 21 בני אדם נרצחו בפיגוע הזה. 

 

9:17: שבעה בני אדם נרצחו בפיצוץ ברכבת התחתית בתחנת אדג'וור (Edgware). ככל הנראה, שלוש רכבות נפגעו בפיצוץ הזה.

  

9:47: אוטובוס דו-קומתי בקו 30 נפגע בפיצוץ רביעי באפר ווברן (Upper Woburn Place), ליד כיכר ראסל. עדיין לא ברור כמה נהרגו בפיצוץ הזה, אך מדובר בלפחות שני בני אדם.

 


מקום הפיגועים והתזמונים המדויקים

 

ראש הממשלה, טוני בלייר, יצא בשנית אל העם הבריטי ונאם נאום קצר בו הבטיח לפעול בנחישות ללכידת מתכנני הפיגועים. "בריטניה לא תשנה את ערכיה ולא תירתע בשל הפיגועים", אמר. "זהו יום עצוב מאוד עבור העם הבריטי, אבל נשמור על דרך החיים הבריטית".

 

בלייר לא נרתע מלייחס את הפיגועים לאיסלאם. "אנחנו יודעים שהאנשים הללו פועלים בשם האיסלאם", אמר. "אבל אנחנו גם יודעים שיש רוב גדול של מוסלמים, כאן ובחו"ל, שהם הגונים ושומרי חוק וסולדים ממעשי הטרור הללו כמונו".

 

ראסל סמית', אחד ממנהלי שירות האמבולנסים, אמר: "טיפלנו ב-45 פצועים באורח אנוש, כולל כוויות, קטיעות גפיים, פגיעות הדף ושברים. עוד כ-300 נפגעו טופלו לאחר שנפגעו באורח קל, בהם נפגעי חרדה ואנשים שנשרטו. יותר מ-100 אמבולנסים השתתפו במבצע החילוץ". גורמי הביטחון מסרו שמערכת הרכבת התחתית לא תפעל עד מחר, האוטובוסים ישובו לפעול מוקדם יותר.  

 

בתחילה הוזעקו שירותי הביטחון לתחנת הרכבת ברחוב ליברפול, לאחר דיווחים על פיצוץ בקו שבין רחוב ליברפול לבין תחנת "אלדגייט" (Aldgate). דווח על "קצר חשמלי". זמן קצר אחר כך פונתה התחנה וכל התחנות בבריטניה נסגרו. בעוד כוחות ההצלה פועלים לחלץ את נפגעי הרכבת, התפוצץ אוטובוס דו-קומתי. שר הפנים, צ'ארלס קלארק, אישר ש"אנשים ספגו פציעות קשות בפיצוצים ברחבי לונדון". רשתות הטלפונים הניידים קרסו לאחר זינוק במספר המשתמשים.

 

מפכ"ל המשטרה הבריטית, סיר איאן בלייר, הודיע: "לא היו לנו התרעות. זו מתקפה משולבת". בשעה 12:00 שעון לונדון, התייצב ראש הממשלה, טוני בלייר, והודיע: "סביר להניח שהתרחשו מספר פיגועי טרור בלונדון".

 

ארגון המסונף לאל-קאעידה קיבל אחריות

 

קבוצת הארגון הסודי, ארגון אל-קאעידה באירופה, קיבלה אחריות למתקפת הטרור: "הגיעה עת הנקמה בממשלה הצלבנית-ציונית הבריטית. בתגובה על מעשי הטבח שביצעה בריטניה בעיראק ובאפגניסטן ביצעו לוחמינו הגיבורים פשיטה מבורכת בלונדון. הנה בריטניה אחוזה כעת בפחדה וברעדה מצפון עד דרום, ממזרח עד מערב. כבר הזהרנו בעבר את הממשלה הבריטית והעם הבריטי שוב ושוב.

 

"מילאנו את הבטחתנו וביצענו פשיטה צבאית מבורכת בבריטניה וזאת אחרי מאמצים שביצעו לוחמינו הגיבורים, מאמצים שנמשכו תקופה ארוכה להבטחת הצלחתה של הפשיטה. אנו שבים ומזהירים את ממשלות דנמרק, איטליה וכל הממשלות הצלבניות שהן יזכו לאותו העונש אם לא יסיגו את כוחותיהן מעיראק ואפגניסטן".  

 

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה אמש לדיון חירום וקיבלה החלטה המגנה את פיגועי הטרור. ההחלטה, שנוסחה בידי בריטניה, קראה לכל מדינות העולם לסייע בהבאתם של מתכנני ויוזמי הפיגועים לדין. קודם לכך התייצבו מנהיגי המדינות המתועשות (G8) מאחורי ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, שקרא הודעה משותפת: "הפיצוצים לא יחלישו את נחישותנו מלהמשיך להחזיק בערכים החשובים ביותר לחברות שלנו ולא יחלישו את נחישותנו להביס את מי שרוצה לכפות את הקיצוניות שלהם עלינו. אנחנו ננצח והם לא". מיד אחר כך המריא בלייר מפסגת ה-G8 בסקוטלנד בדרכו ללונדון.


פורסם לראשונה 07/07/2005 17:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מתקפת הטרור בלונדון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הרכבת התחתית ספגה שלושה פיצוצים
צילום: איי פי
זירת אחד הפיגועים
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
כיכר ראסל
צילום: רויטרס
אוטובוס לונדון פיצוץ כיכר ראסל
צילום: רויטרס
מומלצים