שתף קטע נבחר

אל תשאלו איפה בין לאדן

יותר משאל קאעידה ארגון מסודר עם היררכיה ברורה, הוא רשת של קשרים, יכולות מימון והלך רוח. ספק גדול אם מבצעי הפיגועים בלונדון הכירו לגמרי זה את זה, אם ידעו מנין בא הכסף, אם היוזמה אכן הגיעה ממנהיגי הארגון המוצהרים. בין לאדן איננו "רמטכ"ל הטרור" ואינו מוציא פיגועים לפועל בישיבה של מבצעית וגיחות, כמו שקורה בצה"ל. גם אחריו יישאר כסף, תישאר מוטיבציה ותישאר אידיאולוגיה קנאית

אם אכן סדרת הפיגועים בלונדון היא מלאכתו של אל קאעידה - וכרגע לא נראית שום סיבה לחשוב אחרת - ספק אם אי פעם יפענח המערב עד הסוף את הרציונל שמאחוריהם. למחשבה המערבית יש צורך כמעט נואש בסיבה ומסובב, עיתוי ופעולה. היא מקשרת מייד את הפיגועים לוועידת ה-G8, ואפילו לזכייתה של לונדון באירוח אולימפיאדת 2012 (דבר שאירע אתמול, ולפיכך מגוחך לחלוטין לקשור אותו למבצע כה מסובך כמו פיגוע סימולטני בלב בירה מערבית). זה לא אומר שאל קאעידה בהכרח פועל ככה.

 

 

למה אירעו הפיגועים בארה"ב דווקא ב-11 בספטמבר 2001? אף אחד לא יודע בוודאות. המערכת שביצעה את הפיגועים במדריד בשנה שעברה גם היא טרם פוענחה לגמרי. את התמונה מסבך עוד יותר גורם נוסף: אל קאעידה (התרגום המילוי הוא "הבסיס", מה שמעיד על שיטת הפעולה), יותר משהוא ארגון מסודר עם היררכיה ברורה, הוא רשת של קשרים, יכולות מימון והלך רוח. ספק גדול אם מבצעי הפיגועים הכירו לגמרי זה את זה, אם ידעו מנין בא הכסף, אם היוזמה אכן הגיעה ממנהיגי הארגון המוצהרים, או שהיתה יוזמה פנים-אירופית, שהתחברה לבסיס האמצעים והידע שמציע אל קאעידה.

 

למרות ששלוש וחצי שנים חלפו מאז ה-11 ספטמבר, ולמרות כיבוש אפגניסטן והשקעת אמצעים אדירים, המערב טרם לכד את אוסאמה בין לאדן. לכידתו תהיה נצחון סמלי גדול – אבל לא פגיעה של ממש ביכולות לבצע טרור המוני. בין לאדן איננו "רמטכ"ל הטרור" ואינו מוציא פיגועים לפועל בישיבה של מבצעית וגיחות, כמו שקורה בצה"ל. גם אחריו יישאר כסף, תישאר מוטיבציה, יישארו האידיאולוגיה הקנאית וחוסר המעצורים המוליכים בני אדם לבצע טבח המוני בחפים מפשע.

 

ולכן, אין כמעט שום תועלת לשאול "למה לונדון?" או "למה עכשיו?" ברור שהבריטים, בני בריתו הנאמנים ביותר של ג'ורג' בוש באירופה, הם מטרה מבוקשת עבור מי שמבקש להילחם במערב או לנקום את נקמת עיראק ואפגניסטן. ברור שטוני בלייר, היושב בראש ועידת ה-G8 ומסתמן כמנהיג האמיתי של המערב, זה שמסוגל לחבר אמונה בדמוקרטיה בנוסח בוש עם תבונה, חמלה ורגישות שחסרות למנהיג האמריקני, הוא ראש ממשלה שאל קאעידה ישמח לפגוע בו. אבל גם לזה אין קשר לעיתוי: אם כבר, היה פיגוע כזה אמור להתרחש לפני הבחירות האחרונות, שבהן זכה בלייר לקדנציה שלישית ואחרונה. כך אירע למשל בספרד.

 

בשעות הראשונות שאחרי הפיגועים נשמע גל גינויים בעולם הערבי. הוא אינו נובע רק מהרצון לברוח כמה שיותר רחוק מן האחריות למעשים, אלא גם ממבוכה של ממש: מאז ה-11 בספטמבר שואלים רבים בעולם המוסלמי את עצמם מה השתבש, למה מי שהיו נציגיה הגאים של תרבות מפותחת ומצליחה הפכו למצורעים של הציביזליזציה ונותרו מאחור. המבוכה הזו עשויה להיות הפתרון האמיתי, ארוך הטווח והמכריע, של תופעת אל קאעידה. המערב יעשה כמיטב יכולתו למנוע פיגועים, אבל יתקשה להציג פתרון כולל.

 

ואי אפשר, כמובן, בלי הנקודה הישראלית: לא חלפו שעתיים מן הפיצוצים, ומקורות בירושלים טרחו לומר ששגרירות ישראל קיבלה מידע מוקדם על הפיגועים. זו היתה תשובה אוטומטית לשאלה שאיש לא שאל - אבל היא קבועה באירועי הטרור הרבים אצלנו – "היתה התראה"? המידע הזה, שהוכחש אחר כך, אמור כנראה לחדש את אמונתנו ביכולתן המזהירה של הרשויות הישראליות. רוב אזרחי ישראל, יש להניח, יסתפקו לחלוטין בהתראה וסיכול של פיגועים כאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עפר שלח
צילום: רויטרס
בהחלט מטרה. בלייר
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
גם אחרי בין לאדן יהיה כסף
צילום: איי פי
מומלצים