שתף קטע נבחר

חוק חדש יחמיר בענישה על "עבדות מודרנית"

חוק חדש שאישרה ועדת השרים לנושאי חקיקה משתמש לראשונה במינוח "עבד". החוק גוזר 16 שנות מאסר על מי שכופה עבדות תוך שימוש בכוח או הפעלת לחץ ומנסה להילחם בסחר באיברים ובבני אדם, וגם בענישה המקילה של השופטים

"הכופה על אדם לעבוד כעבד תוך שימוש בכוח, איום בשימוש בכוח או הפעלת לחץ אחר, דינו 16 שנות מאסר". כך קובעת הצעת חוק נגד "העבדות המודרנית" שאישרה הערב (יום א') ועדת השרים לענייני חקיקה. לראשונה נוקט החוק במינוח "עבד", שלא הופיע מעולם בחוק ישראלי אחר.

 

את הצעת החוק החדשה גיבש משרד המשפטים והיא אמורה למנוע סחר בבני אדם. ההצעה מעניקה לרשויות החוק כלי אכיפה וענישה מחמירים כנגד סחר בנשים למטרות זנות, וגם נגד מעסיקים המחזיקים עובדים בתנאים של "עבדות מודרנית".

 

הצעת החוק מעניקה גם כלים להתמודדות ולענישה על סחר באיברים וחטיפת תינוקות. ההצעה דרושה עדיין אישור של הכנסת בשלוש קריאות כדי להיכנס אל ספר החוקים.

 

החוק החדש מעניק כלי אכיפה למאבק בתופעת הסחר בבני אדם, לא רק סחר בנשים למטרות זנות אלא גם במעסיקים המחזיקים את עובדיהם בכפייה או בתנאים של "עבדות מודרנית" וכן בכלים להילחם בתופעת נטילת איברים מגוף האדם למטרות סחר באיברים או חטיפת תינוקות מהוריהם למטרת מכירה.

 

הצעת החוק קובעת עונשי מינימום לעבירות סחר בבני אדם - 4 או 5 שנות מאסר. זאת, על מנת ליטול לפחות חלק משיקול הדעת שנתון כיום לשופטים במתן הקלות לעבריינים מורשעים.

 

עונשי מאסר דומים יוטלו על פי החוק החדש גם על מי שיורשע בסחר בבני אדם למטרות עבדות, למטרות נטילת איבר או למטרות זנות, הולדת ילד ונתינתו או עבירת מין.

 

על פי משרד המשפטים, הצעת החוק נועדה בין היתר להתאים את החקיקה הישראלית לדרישות אמנות בינלאומיות שישראל חתומה עליהן החל משנת 2001. כספי הקנסות שיוטלו על מורשעים בסחר בבני אדם יועברו להגנה על קורבנות הסחר. בסמכות שר הפנים, על פי הצעת החוק, לאשר מטעמים הומניטרים שהייה בישראל של נפגע סחר בבני אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
(אילוסטרציה)
צילום: גבי מנשה
מומלצים