שתף קטע נבחר

המשטרה: נפעל בזמן אמת נגד אלימות שוטרים בפינוי

המתנחלים הציגו בוועדת חוקה סרטונים בהם נראית לכאורה אלימות שוטרים נגד מפגיני ימין בכבישים. יו"ר הוועדה, ח"כ איתן אמר כי "חקירה שנמשכת חודשים מעודדת ברוטאליות מצד שוטרים" וראש מח"ש הבטיח לו: "לא נעבור על כך לסדר היום"

ראש המחלקה לחקירות שוטרים, הרצל שבירו, אמר היום (ג') בדיון מיוחד בוועדת החוקה בנושא אלימות שוטרים לקראת ההתנתקות כי "אנו לוקחים בחשבון שיהיה שימוש לרעה בכוח מצד שוטרים בעת הפינוי". לדבריו, "במקרים של אלימות וברוטליות לא נעבור לסדר היום ונפעל בזמן אמת. הקמנו צוות מיוחד של חוקרים ופרקליטים שייטפל בתלונות בתקופת ההתנתקות". ועדת חוקה של הכנסת מקיימת דיון מיוחד על אלימות שוטרים והיערכות המשטרה ומח"ש לתקופת הפינוי מגוש קטיף וצפון השומרון.

 

 

המתנחלים הציגו בפני חברי הכנסת סרטוני וידאו בהם רואים בבירור כי השוטרים מפעילים אלימות בלתי סבירה נגד מפגיני הימין. ראש מח"ש, הרצל שבירו, אמר כי "המטרה שלנו לטפל בריבוי התלונות בזמן אמת. לא נפקיר את זירת ההתנתקות. אנו מודעים שעימותים ייתכנו ולוקחים בחשבון שיהיה שימוש לרעה מצד השוטרים. מקרים של אלימות וברוטאליות לא יעברו על סדר היום ונפעל בזמן אמת".

 

לדברי ראש מח"ש, "אנו מוכנים לכמות גדולה של תלונות, אנו מתואמים עם המשטרה שבמידה ויגיע עצור ויש לו תלונה נגדית על שהוכה על ידי שוטרים אנחנו נהיה בתמונה. כל תלונה תיבדק על ידי פרקליט תוך 24 שעות. עוד מוסכם עם המשטרה כי התלונה נגד העציר לא תתקדם עד אשר אנחנו נכנס לתמונה. בתלונות חמורות ובחשש לשיבוש הליכים תפתח חקירה מיידית. לא ניתן יד לשימוש בכוח ברוטאלי ולשימוש לרעה במהלך ההתנתקות".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל איתן, (ליכוד) שהיה נסער מקטעי הוידאו שהוצגו על ידי המתנחלים, היקשה על ראש מח"ש ושאל: "כמה זמן ייקח לכם להשעות את השוטרים שמעורבים בתקיפה שבה חזינו כרגע בסרטי הוידאו?" ראש מח"ש השיב "אני שמח שהצגתם את הסרט כי כבר באמצע השבוע שעבר פרקליט של מח"ש הראה לי את התמונות ובו ברגע נפתחה חקירה".

 

ח"כ איתן אמר בתגובה: "לא מעניינת אותי החקירה. מעניין אותי מתי יושעה השוטר. חקירה שנמשכת חודשים מעודדת את השוטרים להמשיך בברוטאליות שלהם, חקירה זו בדיחה. מצד אחד ילדות בנות 12 עצורות עד תום ההליכים. הייתה ילדה בת 12 ששהתה 30 יום בבית הסוהר, לכן לא אקבל שתפתח חקירה רגילה על מי מנוחות, כאשר מגיעות עדויות על הכאת אנשים".

 

בוועדה הוצגה עדות של מתנחל שצפה בהכאת צעיר בתוך מתקן משטרתי. לדבריו "לקחו בחור צעיר, הכניסו אותו לחדר, ליד המזכירה, והחטיפו לו מכות רצח".

 

חבר הכנסת רשף חן מ"שינוי" הביע דאגה כי "וועדת חוקה משמשת כבית דין שדה, ככה בדיוק נראים המשפטים בבתי הדין האלה". בתגובה צעק לעברו חבר הכנסת מיכאל גורולובסקי, "אתה צבוע, אתה כנראה בונה לעצמך קריירה בפרקליטות. אם תמשיך ככה עוד תהיה שופט בבית המשפט העליון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מירי חסון
אלימות שוטרים?
צילום: מירי חסון
פעילי הימין מול הנהגים בכבישים
צילום: רוני סופר
מומלצים