שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

בריטניה המומה: המחבלים יצאו מקרבנו

חוקרי הפיגועים בלונדון הצליחו לזהות ארבעה חשודים שביצעו את הפיגועים בעיר ולהתחקות אחר מסלול הגעתם לעיר ביום חמישי. מדובר בבריטים ממוצא פקיסטני. אחד מהם שהה לאחרונה מספר חודשים באפגניסטן ופקיסטן. המשטרה טרם אומרת זאת רשמית אולם מדובר כנראה במחבלים מתאבדים, הראשונים בתולדות הממלכה

שישה ימים אחרי הפיגועים בלונדון, תושבי בריטניה נדהמו לגלות היום (יום ד') כי מי שביצע את מעשי הטרור הקטלני ביותר בתולדות הממלכה הם אזרחים בריטים כמוהם בדיוק. אולי הם נהגו לאכול באותה מסעדת מזון מהיר; אולי אהדו את אותה קבוצת כדורגל.

 

הבריטים גם מתקשים לעכל את העובדה שלראשונה בהיסטוריה בוצעו ככל הנראה פיגועי התאבדות על אדמתם. המשטרה עדיין לא משתמשת בביטוי "פיגועי התאבדות", וישנה גם אפשרות שאחד המחבלים אפילו חמק, אולם נמסר כי לא נמצאו מנגנוני השהיה באף זירה, מה שמגביר את החשד שהמטענים הופעלו באופן ידני.

 

 

חקירת הפיגועים הובילה את החוקרים למסקנה כי ארבעת הפיצוצים בוצעו בידי ארבעה בריטים ממוצא פקיסטני. מעריכים שהם מתו בארבע הזירות, לאחר שמסמכים וחפצים שלהם נמצאו שם. עד כה פורסמו שמותיהם של שלושה בלבד.

 

החוקרים הצליחו להתחקות אחר מסלול הגעתם ללונדון באותו יום. הם גם הצליחו למצוא את תמונותיהם בצילומי מצלמות הוידאו במעגל סגור בתחנת הרכבת קינגס קרוס. הם הגיעו ללונדון מלוטון, כ-40 ק"מ צפונית ללונדון, ביום חמישי - כ-20 דקות לפני הפיצוצים. החקירה העלתה כי החשודים הגיעו ללוטון במכוניות שכורות ומשם המשיכו ברכבת לקינגס קרוס.

 

פריצת הדרך בחקירה התאפשרה בזכות זיהוי של אחד המחבלים באחת הזירות באמצעות המסמכים. רמז נוסף היה שיחת טלפון למשטרה של אמו של אחד החשודים ביום חמישי, שהייתה מודאגת לאחר שבנה לא שב מלונדון. הזיהוי הוביל את החוקרים ללידס שבמערב יורקשייר, כ-300 ק"מ צפונית ללונדון.

 

בפשיטות על בתים בפרבר של העיר, ש-15 אחוז מתוך 700 אלף תושביה הם מוסלמים, נעצר קרוב משפחתו של אחד החשודים. במקביל אותר ביתו של חשוד נוסף בלוטון, וכן אותרה אחת המכוניות השכורות בתחנת הרכבת בעיר, כשבתוכה חומרי נפץ.

 

המשטרה סבורה כי הארבעה לא פעלו באופן עצמאי ולכן החקירה מתמקדת כעת באיתור "המוח" שמאחורי הפיגועים וה"מהנדס" שהרכיב את מטעני החבלה. לשם כך ביקש שר הפנים הבריטי סיוע מסוכנויות מודיעין וביטחון אירופיות. החשש הוא ש"המוח" נמלט מהמדינה ושישנה עוד חוליית מחבלים שממתינה לשעת כושר. בודקים גם האם המחבל הרביעי תיכנן להתפוצץ על רכבת תחתית רביעית, ומשגילה שהקו סגור, פנה לרחוב ועלה על אוטובוס קומותיים.

 

מניין ההרוגים הרשמי עודכן ל-60 אולם המשטרה הדגישה כי לא מדובר במספר סופי. ידוע כי המשטרה ציוותה קציני קישור ל-74 משפחות. עד כה זוהו ופורסמו שמותיהם של 11 הרוגים בלבד, והדבר מעורר ביקורת בקרב בני המשפחות. 

 

המחבלים:

 

שזאד טאנוויר (22). נולד בבריטניה למשפחה ממוצא פקיסטני. גר בלידס עם הוריו ושלושת אחיו ואחיותיו. חובב קריקט שעבד עם אביו בחנות לממכר מזון מהיר. על פי הדיווחים, ביקר לפני כחודשיים באפגניסטן ובפקיסטן למספר חודשים. נבדק האם עבר אימונים אצל אנשי אל קאעידה. בני משפחתו מכחישים שיצא את המדינה. חשוד שביצע את הפיגוע ברכבת התחתית ליד אלדגייט.

 

חסיב מיר חוסיין (19). היעלמותו של חוסיין היא שהובילה את החוקרים ללידס. אמו היא שדיווחה על היעדרותו לאחר שלא שב מלונדון ביום חמישי. לפני שנתיים הפך לדתי. רישיון הנהיגה וכרטיסי האשראי שלו נמצאו בזירת הפיגוע באוטובוס מס' 30 בכיכר טוויסטוק, שם נהרגו 13 בני אדם.

 

מוחמד סדיק חאן (30). ממוצא פקיסטני. אב לתינוקת בת 8 חודשים. התגורר בעיירה קטנה במערב יורקשייר. שכנים סיפרו שעבד עם ילדים נכים. מסמכים שלו נמצאו בזירת הפיגוע ברכבת התחתית בתחנת אג'וויד רוד.

 

חשוד רביעי (ששמו טרם פורסם). ה"טיימס" דיווח כי הוא תושב העיר לוטון צפונית ללונדון, שם פגש את שלושת החשודים האחרים. משם המשיכו הארבעה ללונדון. חשוד שהתפוצץ בקרונית הרכבת התחתית ליד תחנת קינגס קרוס וראסל סקוור.

 

השגריר חפץ: אסור להתפשר מול טרור

 

שגריר ישראל בלונדון צבי חפץ העניק ראיון לתחנת הטלוויזיה ITV, בעקבות פיגוע ההתאבדות בנתניה. חפץ סיפר על מאבקה של ישראל בטרור: "לצורך זה הקמנו את גדר ההפרדה, שעזרה לנו להוריד את הפיגועים בכ-90 אחוז".

 

חפץ ציין לטובה את כוחות הבטחון הבריטיים אך אמר גם שהם חייבים להתייחס יותר ברצינות ללוחמה בטרור כי אין שלום עם טרוריסטים. "אין לטרור הגיון ולא ניתן להסביר ולדון עם טרוריסטים. אם אתה טרוריסט, בסופו של דבר - למרות הסיכולים - הפיגוע יצא לפועל", אמר.

 

חגית קלימן סייעה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שער העיתון "סאן" עם תמונתו של אחד החשודים, שזאד טאנוויר
צילום: רויטרס
הפשיטות על הבתים בלידס
צילום: רויטרס
זירת הפיצוץ באוטובוס. האם זו הייתה מטרה בעדיפות שניה
צילום: איי פי
מומלצים