שתף קטע נבחר

"סיכוי סביר שישראל תשלם על פינוי הריסת הבתים"

עוד חודש אמורה ההתנתקות לצאת לדרך - ועדיין לא ברור מי ישלם על הריסת הבתים שעליה הוסכם בין ישראל לפלסטינים. גורמים בלשכת רה"מ: "לא מן הנמנע שישראל תשלם, ביחס ל-10 מיליארד שתעלה ההתנתקות זה כסף קטן"

למרות הכוונה הישראלית למצוא גורם מממן לפינוי הריסות בתי המתנחלים ברצועת עזה, שעלותו מוערכת בעשרות מיליוני שקלים, עד כה, כחודש לפני ביצוע ההתנתקות, עדיין לא נמצא גורם שיממן זאת. גורמים מדיניים ובינלאומיים אמרו אתמול (שבת) ל-ynet שכפי שהדברים נראים כרגע, ישראל תהיה זו שתשלם את מחיר פינוי ההריסות מהרצועה: "למה שמישהו ישלם על ההריסות של ישראל? זה יכול לקרות רק אם מישהו יהרוס את הבתים במקומנו. בכל מקרה, בינתיים אין גורם בינלאומי שמסכים לקחת את העניין על עצמו".

 

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "העניין עדיין לא נסגר, לא מן הנמנע שישראל תהיה זו שתשלם". גורמים בלשכת רה"מ הוסיפו כי ביחס לעלות של כעשרה מיליארד שקל שההתנתקות תעלה, הסכום הזה הוא "כסף קטן, יחסית".

 

ההסכמה בין ישראל לרשות על הרס הבתים, שעליה הודיעה מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, הושגה לפני כחודש.

 

נושא כספי נוסף שעדיין לא נסגר, הנוגע למרכיב אחר בתוכנית ההתנתקות, הוא קניית חממות המתנחלים. משרדו של המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, פנה לפני יותר מחודש להולנד ולגורמים בינלאומיים אחרים בהצעה לקנות את החממות, על מנת שניתן יהיה לתת אותן במתנה לפלסטינים. התוכנית היתה שהפלסטינים ימשיכו להפעילן, לאחר שלמתנחלים ישולמו עלות הציוד והחממות - אך עד כה לא נראה כל פתרון באופק.

 

ואולם, מדינות אירופה הביעו חוסר נכונות לרכוש את החממות, מאחר שמדובר בעסקים שהוקמו בשטח כבוש. כיוון שכך, פנו באחרונה הגורמים

הישראליים העוסקים בכך לארגונים יהודיים באירופה, בתקווה שהם יסכימו לרכוש את החממות - שיוכלו אז להיות מקור פרנסה לכ-5,000 פלסטינים וימנעו את ירידת עסקי החממות לטמיון.

 

גם בנושא הזה עדיין לא התקבלה תשובה. החשש הוא שהפלסטינים יסרבו לקניית החממות שנבנו בשטח כבוש על ידי כל גורם שהוא איננו ישראל.

 

גורמים מדיניים אמרו ל-ynet: "הם יכולים להפיק המון תועלת מהחממות. מדובר בפתרון כלכלי לכמה אלפי משפחות ואנו מתכוונים לסייע להם בשיווק הסחורה לתוך ישראל. הבעיה היא שהם חושבים שרכישת חממות בשטחים הן עסק לא לגיטימי ולכן גם הפתרון הזה מוטל בספק".


פורסם לראשונה 16/07/2005 19:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
מי ישלם על הרס הבתים?
צילום: גדי קבלו
צילום: אילן מרסיאנו
החממות
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים