שתף קטע נבחר

מבקר המדינה: תנו לי להפעיל סנקציות

מיכה לינדנשטראוס, מבקר המדינה החדש, טוען כי מוסד המבקר טעון שיפור כיוון שאין לו סמכות פעולה: "לא יכול להיות שיהיה דו"ח ועוד דו"ח ויוקמו ועדות. אני מרגיש, ואני מייצג את הציבור הרחב, שחסרות לנו שיניים". לדבריו, "המצב השתנה. חברה דמוקרטית בלי ביקורת מתאימה לא יכולה להישאר דמוקרטיה"

"צריכה להיות למבקר המדינה אפשרות לקצץ בתקציבים ולהפעיל סנקציות", כך הסביר הבוקר (יום א') מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס בישיבת הוועדה לביקורת המדינה שנערכה בלשכתו.

 

לינדנשטראוס קרא לכנסת לבצע תיקוני חקיקה כך שתינתן סמכות למבקר להפעיל סנקציות על גופים ורשויות במקרה הצורך. "חוק מבקר המדינה אינו מתאים למציאות העכשווית, המציאות של שנת 2005 אינה המציאות של לפני עשר שנים. החוק הקיים אינו נותן את מה שהייתי רוצה לראות".

 

לדבריו, "במקומות שבהם יש פגיעה בטוהר המידות ופגיעה ביעילות, ונעשות פניות מצד משרד המבקר – במקרים קיצוניים, ולאחר בדיקה מעמיקה – צריכה להיות אפשרות לקצץ בתקציבים ולהפעיל סנקציות".

 

לינדנשטראוס לא הסתיר את דעתו על מוסד מבקר המדינה במתכונתו הנוכחית, ומדבריו עולה כי לטעמו מדובר במוסד חסר שיניים: "זה שניתן עוד פעם ועוד פעם המלצה וזה יופיע בעיתון, טלוויזיה ורדיו – לא יעזור, אם אין לנו ממשי ביד. חייבים את הדבר הממשי הזה, כי רק כשהגורמים יראו שמקצצים להם הם ישקלו שוב אם כדאי לדחות את הגשת התשובה ואת התיקונים עוד פעם, עוד שנה ועוד שנה. לא יכול להיות שיהיה דו"ח ועוד דו"ח ועוד דו"ח ויוקמו ועדות. אני מרגיש, ואני מייצג את הציבור הרחב, שחסרות לנו שיניים".

 

לינדנשטראוס הוסיף: "מעמדו של מבקר המדינה במדינה דמוקרטית הוא מעמד נכבד מאוד. אנחנו, במידה רבה, הרשות הרביעית. מונטסקייה אמנם דיבר על שלוש רשויות, אבל המצב השתנה. חברה דמוקרטית בלי ביקורת מתאימה לא יכולה להישאר דמוקרטיה", הדגיש לינדנשטראוס וקרא לביצור מעמד מבקר המדינה ולחיזוקו.

 

המבקר אף התייחס לתהליך ההתנתקות ואמר כי מונה אדם מיוחד במשרד המבקר שתפקידו לרכז את העוסקים בנושא. "הנושא נכנס להילוך גבוה, והצוותים יחלו לעסוק בזה בימים הקרובים".

 

הוא הוסיף כי משרד החוץ נמצא "על הכוונת", ואמר כי הוחלט לבצע בדיקה בשגרירות קנדה: "שמענו שם הרבה טענות ותלונות, והצוות שלנו יערוך בדיקה בשבועות הקרובים". גם שגרירויות ישראל בארה"ב ובהונגריה יכולות להתחיל להתכונן, גם הן יהיו בין הגופים הראשונים שבהם יעסוק לינדנשטראוס בעקבות "קשיים ותלונות" שהתעוררו שם, כלשונו.

 

המבקר הוסיף כי בכוונתו לטפל גם בנושא המינויים המשפחתיים, וגילה כי משרדים של נציבות תלונות הציבור ייפתחו בנצרת ובבאר-שבע כדי לתת מענה לאוכלוסייה הערבית ולאוכלוסיית העולים החדשים. גם נושא הרכבת ותאונות הדרכים יקבל "עדיפות גבוהה מאוד", כדבריו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
לינדנשטראוס. עוד שיניים
צילום: גיל נחושתן
צילום: גבי מנשה
"דו"ח ועוד דו"ח". דו"ח המבקר
צילום: גבי מנשה
מומלצים