שתף קטע נבחר

כוחות סביב צעדת הימין; המשטרה העלתה כוננות

עדיין לא ברור הבוקר מה יהיה גורלה של צעדת המתנחלים, לאחר שכוחות גדולים הגיעו לאזור כפר מימון. כ-15 אלף איש נותרו במקום. ראשי יש"ע חוששים כי המשטרה מתכוונת לפנותם, לאחר שנכשלו שיחות שהתקיימו הלילה. המשטרה בלמה את "אם כל הצעדות" בכניסה ליישוב כפר מימון שבנגב המערבי - והעלתה את הכוננות בכל רחבי הארץ מחשש לחסימות כבישים. המתנחלים נחושים להמשיך בצעדה

המתח עולה: המשטרה העלתה הבוקר (יום ג') את רמת הכוננות בכל הארץ למצב חירום (פע"מ ד') – הדרגה הגבוהה ביותר. הכוננות הועלתה על רקע אירועי אתמול והיום בצעדת הימין והחשש לחסימות כבישים. השיחות בין נציגי צה"ל והמשטרה לבין ראשי מועצת יש"ע סביב המשך "אם כל הצעדות" הסתיימו לפנות בוקר ללא תוצאות. במשטרה מעריכים כי כ-15 אלף איש נותרו מבין המפגינים בכפר מימון.

 

אוטובוסים ובהם עשרות חיילים הגיעו סביב השעה 5.30 לאזור, והמתנחלים חוששים מפינוי. במערכת הכריזה טען אחד מראשי המאבק כי החיילים הגיעו כדי לפנותם מהשטח. "בוקר טוב, החיילים ואנשי המשטרה הגיעו לפנות אותנו מהמחנה שלנו ולבצע את דברי הדיקטטור אריאל שרון. בוקר טוב, תתעוררו לקבל הנחיות", אמר אחד הנוכחים.

 

ראש המועצה האזורית בנימין פנחס ולרשטיין טילפן בעקבות כך למפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי. בשיחה אמר ולרשטיין: "עוד פעם אתם חוזרים בכם מההסכמים איתנו. אתמול סגרנו עם הצבא והמשטרה שנמשיך לדבר הבוקר ואתם באים לפנות אותנו. יש כאן אוטובוסים עם שוטרים וחיילים. החיילים אמרו לנו שהם קיבלו הוראה לפנות אותנו ולעלות אותנו על אוטובוסים". לדברי ולרשטיין, המפכ"ל השיב כי לא באו לפנות אותם מהמקום.

 

אלוף פיקוד הדרום, דן הראל, ומפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב אורי בר-לב, הגיעו הבוקר לכפר מימון ושמעו ביקורת קשה של הצועדים במקום על דרך התנהלות הדברים. למקום הגיעו גם חברי כנסת, ביניהם אורי אריאל, אפי איתם ויולי אדלשטיין.

 

 

 


שחרית בכפר מימון. צילום: צפריר אביוב

 

בינתיים, העבירו כ-40 אלף ממתנגדי ההתנתקות את הלילה בכפר מימון, כפי שתיכננו מלכתחילה לאחר שהצליחו לזכות בהישג מול המשטרה. תחילה ניסתה המשטרה למנוע את הפגנת המחאה כולה, ולאחר שהעצרת בנתיבות יצאה לדרך - גמרה אומר לסכל את הצעדה לכיוון גוש קטיף. בסופו של דבר, בלמה את הצועדים במחסום לפני כפר מימון - אך גם לשם איפשרה למתנחלים להיכנס. עם שחר אמורה "צעדת שלושת הימים" להתחדש, כשאלפים מכל רחבי הארץ ינסו להצטרף אליה.

 

התמונה אמש ליד כפר מימון שבנגב המערבי הייתה לא קלה: את כביש הגישה הצר לכפר חסם אוטובוס. אחריו ניצבו פרשים במדים ומאות רבות של שוטרים וחיילים. מצדו השני של האוטובוס נדחקו מאות בני-אדם - משפחות שלמות, על ילדיהן - בעלטה וכמעט ללא מים.

 

במקביל, ניהלו ח"כים וחברי מועצת יש"ע מו"מ עם צמרת המשטרה, בניסיון להיכנס ליישוב ולהעביר שם את הלילה. השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, הציע להם להיכנס לכפר מימון בתמורה להבטחה כי זו תהיה הנקודה האחרונה אליה יגיעו המוני הצועדים. הם סירבו, והצהירו כי ימשיכו למעבר כיסופים הסמוך לגוש קטיף.

 

"מה שקורה כאן זה רשלנות עד כדי פשע לגבי אותם עשרות-אלפים היושבים ומחכים כדי להיכנס לכפר מימון", אמר ל-ynet ראש מועצת יש"ע, בנצי ליברמן. כמה צעירים לא המתינו לתוצאות המו"מ: הם ניסו לפרוץ את המחסום דרך השדות ולהמשיך לתוך היישוב. כ-150 מהם הצליחו לעשות זאת. השוטרים ביצעו כמה מעצרים בסיוע מסוק, שהפנה זרקור לשטח.

 


המחסום נפרץ. צילום: רויטרס

 

כל אותו זמן, שהו השר עזרא ומפכ"ל המשטרה קראדי בתוך כפר מימון. הנחת העבודה שלהם הייתה שראשי המתנחלים "יישברו" ראשונים ויחזרו אחורה. אך המציאות טפחה על פניהם: המתנחלים יצאו כשידם על העליונה.

 הם הורשו להיכנס ליישוב, לאחר שהבטיחו כי לא תהיה "זליגה" לגוש. המו"מ בין הצדדים נמשך הלילה במטה המשטרה בעין השלושה והסתיים, כאמור, לפנות בוקר ללא תוצאות. זאת, לקראת חידוש השיחות הבוקר אז אמורים להגיע מפגינים נוספים.

 

"מדובר בפתרון של סיטואציה בעלת פוטנציאל לאסון אנושי, השכל הישר גבר", סיכם ח"כ אפי איתם את ההבנות שהושגו. לקראת המו"מ הלילי, הבטיח: "אף אחד לא יפתיע את השני. אם לא נגיע להסכמה, נודיע למשטרה שאנו ממשיכים בצעדה".

 

כיסופים: העימותים במחסום נמשכים

 

בתוך כך, במעבר כיסופים נרשמו גם הלילה עימותים בין כמה עשרות אנשי ימין לכוחות משטרה וצבא, שערוכים במקום בכוחות גדולים מאז הוכרזה הרצועה שטח צבאי סגור. תושב נווה דקלים שהגיע לאזור סיפר ל-ynet כיצד הצליח אביו לעבור דרך המחסום. "אף אחד לא בדק אותו, הם משחקים אותה ראש קטן - מספרים בעצמם שנשארו במחסום רק בשביל הפרנסה". הוא הבטיח שהצעדה תימשך כמתוכנן. "זו מלחמת התשה, התשה פיזית ונפשית של החיילים".  

 

בין מעבר כיסופים לנתיבות פרוסים 5,000 שוטרים, שנחושים למנוע כל ניסיון לפרוץ את המחסום ולהגיע בסופו של דבר לגוש קטיף. בעצרת שהתקיימה במתחם קברו של הבבא סאלי בנתיבות, הצהיר פנחס ולרשטיין, מראשי יש"ע: "נתייצב מול השוטרים והחיילים בתקיפות, לא באלימות ובממלכתיות".

 


המסלול: מנתיבות לכיסופים דרך כפר מימון

 


פורסם לראשונה 18/07/2005 22:31

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו, רוני סופר ומירי חסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
מתפללים בכפר מימון, אחרי הלילה הארוך
צילום: צפריר אביוב
השיגו את המטרה: לילה בכפר מימון
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: אילן מרסיאנו
היערכות שיא בשטח
צילום: אילן מרסיאנו
מו"מ לילי: ולרשטיין ועזרא
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: איי פי
צעדה לילית
צילום: איי פי
צילום: אילן מרסיאנו
שקי שינה בכפר
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: איי פי
זעקת שבר בנתיבות
צילום: איי פי
מומלצים