שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חשין לכפר מימון: בקשו מהאורחים שלכם שיעזבו
  בג"ץ אפשר לחברות האוטובוסים העותרות להסיע נוסעים דרומה - מעט מאוחר מבחינתם. בסוגיה העקרונית - האם בסמכות המשטרה לעכב מפגינים שמא יעברו עבירה - נמנע מלדון. ואילו העותרים מכפר מימון הרגישו היטב את לשונו החדה של השופט חשין

  הבוקר (יום ה'), בתום הדרמה בכפר מימון, היו העיניים נשואות לבשורה שתצא מבג"ץ - האם החלטת המשטרה לעכב אוטובוסים ולמנוע את הצעדה לגוש הייתה חוקית. בסוגייה דן הרכב מורחב של חמישה משופטי בית-המשפט העליון בראשות הנשיא, אהרון ברק.  

   

  ראשית דנו השופטים בעתירת ארבע חברות אוטובוסים פרטיות, שהמשטרה מנעה מהן להביא נוסעים לנתיבות. השופט ברק ציין כי התשתית העובדתית שהוצגה "מעורפלת מאוד", וכי המצב כולו תלוי בנסיבות משתנות: "הבעיה קשה, וצריך להכריע בה כשיש נתונים מתאימים. פה אין נתונים מתאימים. המצב היום הוא כזה שאינו מצדיק את כניסתו של בית-המשפט לתוך המחלוקת הזו, בהיעדר תשתית עובדתית".

   

  בסופו של דבר הוסכם כי המדינה תאפשר לאותן חברות פרטיות להוציא אוטובוסים עם נוסעים לכיוון נתיבות וכפר מימון עוד היום. עו"ד אריאל יהודה-לשם, שייצג את העותרים, העריך שמדובר בכ-130 אוטובוסים, שקיבלו הזמנות לצורך הצעדה. ייתכן כמובן שמדובר בהחלטה מאוחרת מדי, שכן האירוע המרכזי כבר הסתיים.   

   

  למעשה, נמנע בג"ץ מדיון בסוגיה העקרונית שעוררה העתירה, והיא בחינת סמכותה של המשטרה לעכב ולמנוע יציאת אוטובוסים להפגנת מחאה רק בשל החשש שמא יביא הדבר להתפרעות ולהפרת צווי איסור הכניסה לגוש. עו"ד איתן לשם ציין כי בית-המשפט התחמק "התחמקות אלגנטית" מדיון בשאלה עקרונית: "כל העותרים הפרטיים שלנו קיבלו חירות תנועה מוחלטת. אולי אין פה הכרעה עקרונית לגבי המשטרה, אבל המשטרה בהחלט הבינה שהיא הלכה צעד אחד רחוק מדי. עדיין, העתירה בסוגיות העקרוניות לא נידונה. בית-המשפט ביצע פה התחמקות מזה. לדעתי, הנושא שנידון היום הוא נושא שחורג מהאינטרס הצר של הלקוחות שלי".

   

  "אל תגידו שהמשטרה הורסת"

   

  מיד לאחר הדיון בעתירת נהגי האוטובוסים, המשיך הרכב השופטים המורחב לדון גם בעתירת תושבי כפר מימון שהוגשה אמש, ובה דרשו התושבים למנוע את פעילות המשטרה בכפר, בטענה שהדבר מקשה על חייהם, מטיל עליהם "מצור" ופוגע בגידולים ובחממות ביישובם. המדינה טענה כי תמונת המצב שהוצגה בעתירה אינה מדויקת, וכי פריסת המשטרה באזור הכרחית כדי למנוע זליגה של מפגינים לגוש קטיף.

   

  השופט מישאל חשין פנה אל בא-כוחם של העותרים, לאחר שזה טען כי המשטרה משבשת את חיי תושבי כפר מימון, ואמר לו: "אל תגיד שהמשטרה הורסת את המקום - המשטרה ממלאת את חובתה, צאו בקריאה לאורחים שלכם שיעזבו את המקום ויתנו לכם לחיות את חייכם". בסופו של דבר, גם בתום הדיון הזה משכו העותרים את עתירתם.

   

  החידוש היחיד אולי שיצא היום מבג"ץ טמון דווקא בתשובת המדינה לעתירת תושבי כפר מימון - בתשובה הזאת בחרו עורכי הדין דינה זילבר ואורן פונו, שייצגו את המדינה, לצטט שיר של הזמר אהוד בנאי, המדבר על "ניצוץ האהבה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: זום 77
  המשטרה הורסת? חשין
  צילום: זום 77
  צילום: רויטרס
  מהומות בכפר מימון
  צילום: רויטרס
  צילום: אחיה ראב"ד
  צעד רחוק מדי? עיכוב האוטובוסים
  צילום: אחיה ראב"ד
  מומלצים