שתף קטע נבחר

האפשרות לממשלת חירום - שוב על הפרק

בעקבות החשש כי לא יהיה רוב לביטול הבחירה הישירה לראשות הממשלה, מנהלים השרה איציק וח"כ גולדשמידט מגעים עם בכירים בליכוד. אבל במקביל, ממשיכים בשתי המפלגות בדיונים על קביעת מועד הבחירות

האפשרות להקמת ממשלת חירום עומדת שוב על הפרק: הסיכוי שלא יהיה רוב של 61 חברי כנסת לשינוי שיטת הבחירות גורם לישראל אחת ולליכוד שלא לשלול אותה על הסף. ש"ס ושינוי מעודדות גישה זו.
רשמית, כולם מכחישים: יו"ר הליכוד, ח"כ אריאל שרון, דחה הבוקר, בכינוס במלון שרתון בירושלים, את הפרסומים בעניין: "תמיד חשבתי שאחדות זה דבר מאוד חשוב, אבל לצערי ברק הכשיל את המהלך ולכן ממשלת אחדות לא עומדת עוד על הפרק". שרון הוסיף: "זה מצער, מכיוון שכולם רואים מה מתרחש מסביב. היו פה מכשילים משמאל ולצערי היו גם מכשילים מימין. אנחנו נערכים לבחירות וגם ננצח".
אבל למרות ההצהרות הרשמיות, מתחת לפני השטח העניינים שונים: שרון חושש מכישלון בהצבעה על שינוי שיטת הבחירות, ולפיכך מניח לאנשי סיעתו לשוחח עם השרה דליה איציק וחבר הכנסת אלי גולדשמידט על האפשרות להקמת ממשלת החירום. "הבכירים בליכוד שדיברתי איתם בימים האחרונים לא אמרו 'לא'", ציין גולדשמידט.
יו"ר שינוי, יוסף לפיד, שוחח עם שרון והתריע בפניו כי שינוי תצביע נגד פיזור הכנסת, אם ימשיך בפעילותו זו. כך הודיעה גם ש"ס.
בצהריים מכנס יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, את ראשי הסיעות המתנגדים לשינוי שיטת הבחירות לישיבה מיוחדת בכנסת. באותה שעה יכנס יו"ר הקואליציה, אופיר פינס, את השדולה לביטול הבחירה הישירה לראשות הממשלה לישיבת היערכות. בישיבה זו יביע פינס חשש כי חלק מהחתומים על העצומה לביטול הבחירה הישירה לא ישתפו בסופו של דבר פעולה, כמו למשל חברי הכנסת יגאל ביבי וחיים דרוקמן מהמפד"ל, שראשי מפלגתם מפעילים עליהם לחץ מאסיבי. במקרה כזה יאבד הרוב הדחוק שהצליחה השדולה לגייס.
במקביל, ממשיכים בליכוד ובישראל אחת לפעול לקביעת תאריך לבחירות. בליכוד מציעים את ה-22 במאי. בישראל אחת חושבים שמועד זה הגיוני, אבל רוצים לבדוק תאריכים נוספים ביוני. לכן, נדחתה בינתיים הפגישה שתוכננה להיום בין צוותי המשא ומתן משתי המפלגות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:ערן (יופי) כהן
שרון. לא לממשלת חירום
צילום:ערן (יופי) כהן
אתר הכנסת
פינס. חלק מהחתומים על העצומה עלולים לסגת
אתר הכנסת
מומלצים