שתף קטע נבחר

רק לא עסקת טיעון

לכבוד בנו של ראש הממשלה מוכן מזוז למחוק עבירות שעונשן 5-7 שנות מאסר. האם כך מבערים את הסחף לעבר עולם שלישי?

חבר הכנסת יוסי שריד הורה אתמול לפרקליטה ממרצ להכין עתירה לבג"ץ נגד עסקת הטיעון התמוהה, שנרקמת בין הפרקליטות לח"כ עומרי שרון. גם התנועה לאיכות השלטון עוסקת כבר בהכנת עתירה בנושא טעון זה. בדומה לשריד מבקשים נציגי התנועה למחות על ההבנה והרגישות המוזרה שמגלה היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז לבקשות בנו של של ראש הממשלה.

 

למען הסדר הטוב נזכיר כאן שוב: הפעם יש הסכמה מלאה בין היועץ המשפטי, פרקליט המדינה, פרקליטות מחוז תל אביב והמשטרה שמדובר בתיק מוצק, מגובש היטב, חמור ביותר. יש הסכמה שבתיק הזה יש ראיות חד-משמעיות לשחיתות שלטונית קשה. יש הסכמה שניתן להוכיח את כל המעשים המיוחסים לעומרי שרון ואפשר להשיג בו הרשעה מלאה וענישה כבדה. לא חסר בו דבר, כולל הודאה של הנאשם.

 

למרות זאת ממשיך מני מזוז לדבר בשני קולות: מצד אחד יוצאות מחצרו הכרזות על סירובו להקל עם שרון ועל כך שהוא ידרוש מאסר בפועל. מצד שני הוא ממשיך להתלבט בעניין עסקת הטיעון. הוא כבר הסכים, על פי מקורביו, למחוק מכתב האישום את העבירות החמורות ביותר בתיק: קשירת קשר לביצוע פשע ושבועת שקר למבקר המדינה. הסיבה: הודאת שרון תחסוך את קיום ההליך המשפטי.

 

זה התיק, אדוני היועץ, שצריך לחסוך בו זמן שיפוט? זה התיק שצריך להיקבר בארונות בית משפט בלי שהציבור יידע מה באמת היה בו? חבר הכנסת אילן שלגי לא צודק כשהוא טוען שצריך להגיש את כתב האישום המלא? הוא לא צודק כשהוא אומר שלמערכת המשפט יש גם תפקיד ערכי ומחנך? אנחנו לא עוסקים בתיק מימון מסעו של אריאל שרון לכיבוש השלטון לפני כחמש שנים? התיק הזה לא עוסק במקרה בחברות הקש שהוקמו אז במטה שרון ובמעשי מרמה מקוממים וסדרתיים? כאן צריך לחסוך זמן? זה המקרה אדוני היועץ?

 

זה התיק שבו צריך להקל בעונש עם נבחר ציבור? אנשים בישראל חסרי עבר פלילי, שהורשעו בעבירות קלות בהרבה, נשלחו לחודשי מאסר רבים. התביעה נלחמה בהם גם בשלבי הערעור. שם היא הייתה גיבורה. כאן, לכבוד הנאשם המיוחס, אתה מבקש פתאום למחוק את העבירות שהעונש המירבי עליהן הוא 5 ו-7 שנות מאסר בפועל? לא לדרוש אפילו שנת מאסר בפועל? ככה מייצרים הרתעה? בצורה כזו נלחמת הפרקליטות בתיק שהוא בנפשה של הדמוקרטיה? זה רציני אדוני?

 

עם כל הכבוד, זה לעשות צחוק מהאינטרס הציבורי. אתה לא יכול מצד אחד להתריע על "הידרדרות תרבות השלטון בישראל לעבר מדינות עולם שלישי", ומצד שני לתת יד לסחף הזה. ככה לא מבערים את פשיעת הצווארון הלבן של בכירי שלטון. ככה, אדוני היועץ, פשוט מעודדים אותה. זה לא התפקיד שלך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
צחוק מהאינטרס הציבורי: עמרי שרון
צילום: תומריקו
מומלצים