שתף קטע נבחר

השר עזרא: אין הסכמות עם המפגינים

לפי מועצת יש"ע, בשיחה לילית בין בנצי ליברמן לבין המפכ"ל קראדי הוסכם על קיום צעדה משדרות לאופקים. למרות זאת טוענים כי לא יוותרו על הצעדה לגוש קטיף. במשטרה מכחישים ההסכמות: הצענו את אופקים כמקום הפגנה, אך לא הושג סיכום. השר לביטחון פנים הכחיש גם הוא ואמר: אם הם יוותרו על הדרישה להיכנס לגוש קטיף, ניתן יהיה לסיים את המו"מ. אבל הזמן קצר, חייבים לסכם היום. ובשדרות: 250 משפחות כבר התנדבו לארח מפגינים

ההסכמה שלא היתה? השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, הכחיש הבוקר (יום ב') בשיחה עם ynet כי הושגו הסכמות עם ראשי יש"ע באשר לקיום ההפגנה בשדרות. "מנהלים איתם משא ומתן והבעיה עכשיו מתמקדת בשאלה מתי תסתיים ההפגנה, ואם תהיה הסכמה על פיזור המפגינים ואם הם ירדו מהסיפור של גוש קטיף, אם זה יסתדר - ניתן יהיה לאפשר את ההפגנה. חייבים להגיע לסיכומים היום, זה ברור, כבר לא נותר זמן, מדובר על מחר".

 

עזרא מסביר כי רק אם המתנחלים יוותרו על הדרישה להיכנס לגוש קטיף ניתן יהיה להגיע איתם להסכמות ולאשר את ההפגנה, אחרת המשטרה תיאלץ לעצור את המפגינים. "גלישה לגוש קטיף", ציין, "יכולה לעכב את ההתנתקות". לדבריו, המפגינים עושים כל שביכותלתם כדי לשבש את ההתנתקות למרות שהם יודעים שלא יצליחו. "הם עושים זאת כדי להגיד לפחות ניסינו". עוד ציין השר כי "אם תהיה גלישה לגוש קטיף זה יעכב בצורה משמעותית את הביצוע, וגם יהיו התנגשויות מיותרות לחלוטין".

 

הבוקר טענו ראשי יש"ע כי הצליחו להגיע להסכמות עם המשטרה באשר לקיום עצרת מחר בשדרות וקיום צעדה לעבר אופקים. ההסכמה, לטענתם, הושגה בשיחה בין ראש מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, לבין המפכ"ל, רב ניצב משה קראדי.

 

לפי מועצת יש"ע, המשטרה הסכימה לאפשר להם לצעוד משדרות לאופקים בתנאי שיתקבל אישור מן הצבא אולם המשטרה טוענת שאין הסכמות. לפי המשטרה, הוצע אמנם לקיים את העצרת באופקים, אך לא נסגר דבר. למרות הכל, במועצת יש"ע מתעקשים הבוקר כי יצעדו גם לגוש קטיף.

 

כבר אתמול אמר ל-ynet גורם בכיר במשטרה כי הם אינם שוללים אפשרות שראשי יש"ע יקיימו עצרת בשדרות או אופקים, בתנאי שיודיעו ויתחייבו היכן ומתי העצרת מתחילה - והיכן ומתי היא מסתיימת. תנאי נוסף שביקשו אתמול: עם סיום העצרת, יתפזרו ההמונים לבתיהם. מיקום ההפגנה ייבחר לדברי הגורם הבכיר על סמך מכלול שיקולים, ביניהם קרבה למקומות רגישים ונפילת קסאמים.

 

הבוקר ייפגש מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, עם מפקד מחוז הדרום במשטרה ניצב אורי בר-לב, ועם מפקדי מחוז הדרום. שם יוצג לו המידע שיש לגבי הדרישות של מועצת יש"ע לקיום הצעדה, וההיערכות לקראתה.

 

בתוך כך ראשי מועצת יש"ע נפגשים הבוקר עם שר הביטחון, שאול מופז, כדי לנסות ולהגיע להסכמה. עד כה, למרות שורת פגישות, לא הושגו שום הבנות בין הצדדים וכל צד מתבצר בעמדתו.

 

 

בין אם יש הסכמות ובין אם אין, בשדרות כבר נערכים לעצרת. לדברי אנשי מטה הדרום הפועלים בעיר, מאות תושבים כבר התנדבו לארח מפגינים שיגיעו לעיר. כבר היום יוקמו סככות צל ומחר יחלו להקים את האוהלים בעיר. העצרת בשדרות תעמוד תחת הכותרת "הבית שלנו – הבית שלכם".

 

משה שחור, אחד הפעילים באזור, סיפר כי כדי לנסות ולמנוע את התנגדות המשטרה לקיום העצרת, הוחלט כי הבקשה לקיום העצרת תוגש על ידי תושבי שדרות. "מדובר בעצרת מחאה לגיטימית. אין שום סיבה שהמשטרה תמנע מאיתנו לקיים עצרת כזו בשדרות, שאליה יגיעו גם אנשים מבחוץ".

 

במהלך סוף השבוע חולקו פליירים ברחבי העיר ובבתי הכנסת והחל מהיום יתלו שלטי חוצות שיברכו את הבאים לשדרות. עד כה נרשמו כ-250 משפחות שמוכנות לארח בבתיהן מפגינים. "כל הזמן יש פניות של תושבים שמודיעים לנו שהם מוכנים לארח אנשים אחרים מגוש קטיף. האווירה בשדרות מאוד אוהדת. כולם מבינים שזה יהיה קצת קשה אבל כולם רוצים בכך ואנו נערכים מבחינה לוגיסטית. יהיה הרבה יותר קל מאשר בכפר מימון".  

 

מזוז ביקש: מיצוי ערוצי ההידברות

 

אתמול נפגש ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין, עם ניצב בר-לב, כדי לדון בצעדה. ולרשטיין הציג לבר-לב את דרך הצעדה משדרות לאופקים ומשם לגוש קטיף, אולם לא קיבל את הסכמת המשטרה לקיימה במתכונת המוצעת. במועצת שוקלים גם להיפגש עם נשיא המדינה, משה קצב, ולפנות אליו בבקשה שיתערב על מנת שיסייע להם במאבקם הדמוקרטי כדי שיתאפשר להם להפגין.

 

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, נועד אתמול עם מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, והשניים שוחחו על ההפגנה.

 

היועץ מזוז והמפכ"ל קראדי החליטו כי לפני הכרזה על סגירת הדרום ואי מתן אישור לאוטובוסים ולמפגינים להגיע למקום, תערוך המשטרה הידברות אינטנסיבית עם ראשי מועצת יש"ע בניסיון להשיג פשרה בהסכמה.

 

גורמים משפטיים הסבירו כי במשרד המשפטים רואים חשיבות רבה במיצוי כל ערוצי ההידברות האפשריים, כדי שראשי הימין לא יוכלו לעתור לבג"ץ נגד חסימת המפגינים ולומר כי המדינה לא באה בדברים עמם.

 

בנוסף, מדגישים במשרד המשפטים כי המשטרה תקבל גיבוי מלא מראשי המשרד ובעיקר מהיועץ מזוז, אם אכן ייכשל המו"מ עם מארגני ההפגנה. גורמים משפטיים אומרים כי קראדי והמשטרה יזכו לתמיכה מלאה של הפרקליטות אם אכן ההידברות תיכשל והצורך המבצעי-ביטחוני ידרוש את האיסור על קיום ההפגנה וחסימת הדרכים אליה. 

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
עזרא. אין זמן
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: אחיה ראב"ד
קראדי. יש הסכם?
צילום: אחיה ראב"ד
ליברמן. משדרות לאופקים
צילום: אלכס קולומויסקי
(ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים