שתף קטע נבחר

המשטרה אישרה עצרת באופקים, המתנחלים: נפגין בשדרות

במשטרה נערכים להצבת מחסומים מדרום לאשקלון, ויעלו ממחר את הכוננות לחירום בכל רחבי הארץ. זאת, לאחר שראשי יש"ע סירבו לשנות את תוכניותיהם, והודיעו: "נקיים עצרת בשדרות, גם אם לא נקבל אישור מהמשטרה". ראשי המפגינים קראו למתנגדי ההתנתקות לצאת לכיוון שדרות כבר הערב. מוקדם יותר הוחלט במשטרה לאפשר למתנגדי ההתנתקות לקיים עצרת באופקים - אך זה לא מספק אותם. מוקדם יותר קרא ראש הממשלה למתנחלים להקדים ולפנות למינהלת סל"ע: "חבל על כל יום"

המשטרה ומועצת יש"ע ממשיכים היום (ב') במגעים לקראת ההפגנה המתוכננת מחר. במשטרה נערכים למצב שבו המגעים לא יצליחו - והודיעו שיעלו מחר לכוננות חירום בכל הארץ. בתכנון: הפעלת המעגל השישי סביב רצועת עזה. אם אכן יוחלט על כך, תציב המשטרה מחסומים מאשקלון דרומה, ועל המבצע הזה יופקדו כ-15 אלף שוטרים וחיילים.

 

 

בתום הערכת מצב שקיימה המשטרה, אישר היום סגל הפיקוד הבכיר למועצת יש"ע לקיים אירוע מחאה באופקים. זאת בכפוף לתנאים שתציב המשטרה. במקביל, תימשך ההידברות עם ראשי מועצת יש"ע.

 

ואולם, במועצת יש"ע הודיעו שהם לא מסכימים לתנאי המשטרה: יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, אמר אחר הצהריים כי "גם אם לא נקבל אישור מהמשטרה, העצרת בשדרות תתקיים מחר כמתוכנן".

 

במסיבת עיתונאים שקיימו ראשי מועצת יש"ע הודיעו כי מבחינתם הצעדה תתחיל בשדרות, משם תמשיך לאופקים ולאחר מכן לכיוון גוש קטיף. עם זאת, ציינו ראשי המועצה כי הם ממשיכים בניסיונות להגיע להבנות עם המשטרה.

 

במועצת יש"ע קוראים לכל מי שמתנגד לתכנית ההתנתקות להתחיל כבר הערב לצעוד לכיוון שדרות – ברכב, ברגל, באוטובוס או ברכבת. הערב אמורים להיפגש ליברמן וראש המועצה האזורית בנימין פנחס ולרשטיין עם מפכ"ל המשטרה משה קראדי.

 

במשטרה טוענים כי ראשי יש"ע הגישו בקשה לקיים עצרת באופקים בלבד. המשטרה בחנה את הנושא והחליטה לאפשר את קיום העצרת. התנאי: מסירת מועד מדוייק לסיום ההפגנה והתחייבות להתפזר בתום העצרת לבתים. במשטרה לא דנו במתן אישור לעצרת בשדרות כיוון שלא הוגשה בקשה. כך או כך המשטרה לא מתכוונת אפשר לאלפים להגיע לגוש קטיף וזאת למרות הכרזות חוזרות ונשנות של ראשי יש"ע כי הם עומדים על הכוונה לצעוד לגוש. כבר אתמול החלו לזרום אלפי שוטרים לתיגבור מחוז הדרום.

 

מוקדם יותר היום נפגשו ראשי יש"ע עם שר הביטחון, שאול מופז, ושמעו ממנו כי הוא חושש שעצרת בשדרות עלולה לסכן חיי אדם בשל איום הקסאמים. מופז ביקש מהמנהיגים "לגלות אחריות".

 

במסיבת העיתונאים אמר ליברמן, כי "אריק שרון עושה ככל יכולתו לעצור את התהליך העממי דמוקרטי רחב ההיקף", והוסיף כי "לגבי הטענות שנשמעו כי קיימת סבירות לקסאמים, אמרנו כי בשנה האחרונה התקיימו שלושה אירועים בגוש קטיף ואף פעם לא אמרנו לנו, לא הצבא ולא המשטרה, אל תקיימו את ההפגנה כי יש חשש לקסאמים. הנחת העבודה שדמם של תושבי שדרות פחות חשוב מאזרחי ישראל שבאים להפגין – לא מקובלת עלינו ולהערכתנו יגיעו עשרות אלפי אנשים". עוד אמר ליברמן כי הם ממשיכים בניסיונות להגיע להבנה עם המשטרה.

 

שרון למתפנים: "פנו למינהלת, חבל על כל יום"

 

"אל תתפתו להאמין שההתנתקות תידחה", כך אמר בצהריים ראש הממשלה, אריאל שרון, בוועדת השרים לענייני התנתקות. שרון קרא למתנחלים להקדים ולפנות למינהלת סל"ע כדי להסדיר מקום מגורים חלופי ופיצוי עבורם ועבור בני משפחתם. "למעלה ממחצית התושבים הזכאים כבר הגישו בקשות. אני פונה לאלו שעדיין לא פנו, אנו נמצאים ברגע האחרון. צריך לפנות עכשיו ולא למשוך זמן. אל תתפתו להאמין שההתנתקות לא תבוצע או תדחה, ההתנתקות תבוצע", אמר.

 

ועדת השרים לענייני התנתקות התכנסה כדי לדון בהיבט האזרחי של הפינוי, בהיבטי הסיוע למתיישבים, ובאפשרויות פינוי תכולת דירות וציוד אישי בשטחי חבל עזה וצפון השומרון. כמו כן, השרים דנים בסיוע לחקלאי גוש קטיף להיערכות מחדש על ידי חונכות עסקית, ומתן הלוואות בגין אובדן עונה לחקלאים שיעתיקו את פעילותם מהשטח המפונה.

 

בהתייחסו לקמפיין שמנהלץ לשכת ראש הממשלה אמר שרון: "תפנו עכשיו למנהלת, חבל על כל יום בו אתם לא פונים. תכינו את עצמכם לפינוי וליום שאחרי. יש פתרון לכל מי שרוצה. אנחנו רואים שמתיישבים נכנסים לניצן, גם לדירות שכורות עד להשלמת הבתים. מי שמתעתד לבנות מקבל דמי שכירות לשנתיים, אלה שאינם - מקבלים דמי שכירות לשנה. חבל על כל רגע, יש דירות לכולם. יש סידור לכולם". שרון טען כי הכוונה להקים עיר אוהלים למתנחלים המפונים היא פרובוקציה פוליטית: "חבל שאנשים סובלים בגלל הפרובקציה הזאת - הממשלה הכינה פתרונות לכולם. זו טעות חמורה להסכים לפרובוקציה כזו".

 

ובתוך כך קיימה היום גם וועדת החוקה של הכנסת דיון בנושאי ההתנתקות, בהשתתפות היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. מזוז אמר בדיון כי יאפשר את קיום הפגנת הימין מחר בשדרות, אם זו תישאר בגדר עצרת ולא צעדה לגוש קטיף. מזוז הוסיף כי כוונת המשטרה לעצור אוטובוסים בדרכם להפגנה היא חוקית, אך זו לא דרך הפעולה המועדפת.

 

"המצדדים בהפגנה מדברים על חופש הביטוי מצד אחד אך לא מדברים על מידע מודיעיני שקיים ועל הצהרה ברורה של המארגנים לפיה המטרה של העצרת היא להיכנס לגוש קטיף על מנת לסכל את התכנית ההתנתקות", אמר היועץ. "זה לא חופש ביטוי וזהו לא חופש הפגנה. המשטרה תאפשר את קיום העצרת עד גבול אי-סיכול תכנית ההתנתקות".

  

יו"ר הוועדה ח"כ מיכאל איתן, ביקש מהיועץ המשפטי להיות מעורב באופן אישי במהלכים לאישור ההפגנה נגד ההתנתקות "על מנת לאפשר קיומה של ההפגנה מחר במסגרת כלים דמוקרטיים".


פורסם לראשונה 01/08/2005 14:18

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
אישר את אופקים. קראדי
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: רויטרס
בלא דיחוי. שרון
צילום: רויטרס
מומלצים