שתף קטע נבחר

נערכים לעצרת: מאות מפגינים וחיילים בשדרות

הכנות אחרונות בשדרות לקראת עצרת הימין הצפויה בערב. מאות פעילי ימין כבר הגיעו וגדשו את בתי הקפה. צה"ל והמשטרה החלו לפרוש כוחות רבים. אוטובוסים מלאי חיילים הגיעו למרכז העיר. השר לביטחון פנים: חשש מירי קסאמים. התושבים פתחו את בתיהם: "ביקשו מאיתנו לעזור, אז אנחנו מכינות הר של קוסקוס", סיפרה אחת מתושבות העיר

המפגינים וכוחות הביטחון כבר מגיעים לשדרות: מאות פעילי ימין כבר "התנחלו" הבוקר (יום ג') בשדרות לקראת העצרת הגדולה שתתקיים שם ב-18:30 הערב. רחובות שדרות כבר מזמן לא המו מאדם כמו היום. פעילי הימין מילאו את בתי הקפה ואת החנויות. לקראת הצהריים הגיעו גם אוטובוסים עם חיילים רבים, המתגברים את כוחות המשטרה שכבר נפרשו ברחבי העיר. תושבי שדרות פתחו את בתיהם וכמה נשים החלו להכין "הר של קוסקוס".

  

 

במערכת הביטחון נערכים להגעת אלפים רבים לעצרת, שתכננה מועצת יש"ע, ולכן הוחלט לפרוש את הכוחות מבעוד מועד. רחוב מנחם בגין נסגר בקטע שבין כיכר חסן ועד כיכר בגין וכן רחוב העליה. השוטרים מכוונים את התנועה לדרכים חלופיות. במשטרה צופים עומסים בכבישים הבינעירוניים באזור בעת ההגעה לעצרת ובסיומה.

 

בעצרת יקחו חלק, בין השאר, יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, יו"ר ש"ס, אלי ישי, השר לשעבר נתן שרנסקי, שר הביטחון לשעבר משה ארנס, ראש עיריית שדרות, אלי מויאל, וראש עיריית אופקים אבי אסרף. עם תום העצרת, אמורים המפגינים לנסוע לאופקים וללון שם. לדברי המשטרה, ראשי מועצת יש"ע התחייבו שמאופקים יתפזרו המפגינים לבתיהם. במועצת יש"ע מכחישים: "לא היו דברים מעולם, מאופקים נמשיך לצעוד לעזרת אחינו הגיבורים בגוש קטיף".

 

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, אמר ל-ynet: "הבעיה העיקרית שלנו היא ביטחונם של באי העצרת מבחינת קסאמים. אני מאמין שמועצת יש"ע תעמוד בדבריה ואחרי שעתיים ייסעו לאופקים ובכך העניין יסתיים, אך אנחנו לא סומכים רק על מועצת יש"ע ונערכנו לעצור כל ניסיון להגיע לכיסופים או לגוש קטיף".

 

בתשובה לשאלה האם יש כוונה לעצור אוטובוסים, אמר עזרא: "רק אם יהיו יותר מדי מפגינים, יהיה צורך להפנות אוטובוסים ישר לאופקים". הוא הביע שביעות רצון מכך שבניגוד להפגנה הקודמת, פנתה מועצת יש"ע בצורה מסודרת לבקש אישור לקיום הפגנה.

 


קוסקוס במרכז המסחרי. צילום: צפריר אביוב

 

 

כבר בשעות הבוקר המוקדמות זרמו לשדרות פעילי ימין רבים, שלא שמעו על ההסכם עם המשטרה וחששו ממחסומים, לכן החליטו לבוא בחסות החשיכה. חלקם התמקמו במדשאות באזור הסמוך לעצרת, שם הושלמה מלאכת הקמת הבמה וציוד ההגברה. 

 

מארגני העצרת בשדרות אופטימיים. כנרת רוזנפלד, אחת ממארגני העצרת בשדרות: "מי היה מאמין שאנשי המשטרה יכוונו את האנשים לשדרות ובתוך העיר למקום העצרת. בסך הכל שיתוף הפעולה שלנו עם המשטרה טוב מאוד והאווירה פה נפלאה, אנשים מתחילים לזרום. והעיר שדרות מקושטת בכתום".

 

אחד הפעילים: יש לנו ציוד לשהייה ארוכה מאוד

 

חלק גדול מהתושבים פתחו את בתיהם והחלו לארח את משתתפי העצרת. חלקם הציעו לבאים קפה ועוגיות. רחל עמוס, תושבת ותיקה בשדרות, ארגנה כמה עשרות נשים במטרה להכין עשרות קילוגרמים של קוסקוס. "ביקשו מאיתנו לעזור לתושבים שבאים לפה. חשבנו מיד שצריך להכין להם אוכל. ביום שלישי נהוג לאכול בשדרות קוסקוס ולכן אנחנו יושבות פה ומכינות הר של קוסקוס. כל מי שיהיה רעב, יוכל לבוא ולאכול כאן", אמרה אחת הנשים בקבוצה.

 


השוטרים כבר בשדרות. צילום: צפריר אביוב

 

אלעד דויטש הגיע מירושלים לפנות בוקר. "אנחנו פשוט המומים ומתרגשים מול האירוח והכנסת האורחים הזו. יש פה חיבוק והמון אהבה בלי סוף. מי שלא בא לפה לא יודע על מה אני מדבר. פשוט מדהים איך שקיבלו אותנו פה, האווירה פה והחמימות. אנחנו הגענו לפה כמה עשרות לפנות בוקר כי חששנו שיהיו פקקים ומחסומים ואנחנו נהיה פה כמה זמן שצריך. יש לנו ציוד לשהייה ארוכה מאוד".

 

נריה פרש, הגיע גם הוא מיישוב ליד ירושלים, "הופתענו מאוד מקבלת הפנים פה. מקבלים אותנו כל כך יפה. כל מקום שאנחנו הולכים שואלים אותנו אם אנחנו צריכים משהו, אם הכל בסדר. הזמינו אותנו לשתות קפה בכמה בתים פה ובכלל האווירה פה מאוד נעימה. אין ספק שיהיה פה הרבה יותר קל להישאר".

 


מתכוננים לעימות? צילום: צפריר אביוב

 

בין יתר המפגינים יגיעו גם בני משפחת מלך, שביתם ספג פגיעה ישירה של רקטת קסאם. האם, רוזה: "דווקא אנחנו שספגנו קסאמים יותר מאחרים נהיה בעצרת, ונילחם על כך שאסור לפנות את האנשים האלה משם. זה רק יגביר את הטרור בשדרות ואת הקסאמים, אין לנו ספק בכך. אם כבר החליטו לפנות את יישובי גוש קטיף, שיציעו גם לנו. ביום שיציעו לנו להתפנות, אני עוזבת את העיר. רוזה מלך ציינה שהיא נתקלת בקשיים רבים להשיג פיצויים ממס רכוש.

 

בבתי הקפה בשדרות לא זוכרים כזה עומס

 

בעלי חנויות בעיר סיפרו שהם נערכו עם ציוד רב לקראת הבאים למקרה שיחליטו להישאר. לדברי אחד מבעלי החנויות, אמש הודיעו להם הסיטונאים שלא יוכלו להגיע לעיר במקרה שיהיו מחסומים או כוחות משטרה רבים, לכן הציעו להם להצטייד מבעוד מועד בציוד רב לקראת הימים הבאים.

 

ב"קפה נתן" לא זוכרים מראה שכזה כבר הרבה שנים. הבעלים, נתן יצחקוב, תגבר בימים האחרונים את צוות העובדים והביא מזון רב ושתייה. "צריך לבוא לפה בערבים ולראות מה קורה פה. במיוחד בימים שבהם נופלים פה קסאמים, אין נפש חיה. פעם במוצאי שבת היית רואה מאות בני נוער שבאים, יושבים ושותים. 

 

"בתקופה האחרונה הכל היה מת. אבל מה שקורה עכשיו לא היה בחיים. עיתונאים, אנשי צבא ומשטרה ובאי העצרת יושבים פה, אוכלים, שותים. יש המון תנועה. אנחנו עובדים עכשיו בתפוקה מלאה. בסך הכל, האווירה מאוד נחמדה. זה שבר לגמרי את השגרה שהייתה פה בזמן האחרון. אני מאוד מקווה שזה יתגבר. אנחנו בעלי העסקים מקווים שהם יישארו פה עוד הרבה ימים כי דבר כזה לא היה לנו בחיים".

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר, חנן גרינברג ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
בדרך לשדרות
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
מתנחלים בשדרות
צילום: צפריר אביוב
צילום: אחיה ראב"ד
גדעון עזרא. חשש מירי קסאמים
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: צפריר אביוב
מנוחת השוטרים
צילום: צפריר אביוב
צילום: איי פי
בפעם הקודמת
צילום: איי פי
מומלצים