שתף קטע נבחר

עוד לילה רגיל: עשרות הסתננו לגוש קטיף

בכל לילה יוצאים נהגים מהתנחלויות בגוש קטיף מצוידים בתעודות זהות של בני משפחותיהם. הם אוספים עשרות מסתננים בנקודות מרכזיות. משפחות, בודדים, וילדים שזה עתה למדו את שמם הפיקטיבי. הבדיקות השטחיות במעברים עושות את העסק לפשוט וקל. כך פועלת השיטה

זה קורה מדי לילה, וזה קרה גם הלילה (יום ג'). עשרות מתנחלים יצאו אל מחוץ לגוש קטיף להביא פנימה תגבור - עשרות מסתננים. משפחות, בודדים ואפילו ילדים קטנים מאוד עם תיקי גב גדולים. הם מצליחים להערים על חיילי צה"ל בשיטה פשוטה עד גיחוך. מצוידים בתעודות זהות של קרוביהם מגוש קטיף, הם יוצאים לצמתים מחוץ לרצועה, ומביאים פנימה את המסתננים.

 

 

אלפי חיילים ושוטרים מוצבים במחסומים מסביב לרצועת עזה, אבל העייפות והבדיקות שטחיות עושות את העסק לפשוט וקל עבור המסתננים. תושבי הגוש, בעיקר הצעירים שבהם, יוצאים בשעת ליל מאוחרת, מצוידים בתעודות זהות של בני משפחותיהם, אל הצמתים המרכזיים שמחוץ לגוש. שם הם פוגשים את מי שרוצה להיכנס ליישובים, מציידים אותם בתעודות שהביאו עימם וקדימה, לרצועה.

 

הכניסה לקיבוץ רעים הופכת בלילה למוקד מרכזי לאיסוף מסתננים ובמקום מתבצעת פעילות ערה. ילדים קטנים אוחזים פתקים ומשננים את שמם הפיקטיבי ואת שמות ההורים הפיקטיביים. 

 

אחת המארגנות, ר. תושבת נווה דקלים ואם ל-11 ילדים, ממתינה ב-2 לפנות בוקר למשפחה הראשונה שאותה תדאג להעביר אל תוככי הגוש. הטלפון הנייד שלה לא מפסיק לצלצל כל הזמן. הנהגים מדווחים מכל מחסום שהם עוברים.

 

"אני כבר מארחת שלוש משפחות והיד עוד נטויה. הזליגה אל הגוש תימשך כל הזמן, עד שנפרוץ את כיסופים. יש אלף שיטות שונות להכניס אנשים אל הגוש. מספיק להשתמש ב-50 בלבד כדי להצליח במשימה, מה עוד שיש חיילים שקורצים ונותנים לנו לעבור".  

 

ממש באותה העת, נערכים להבאת מסתננים מקיבוץ עלומים, כמה ק"מ צפונית לצומת רעים. א. תושב מזרח ירושלים, שאחד מבני משפחתו מתגורר בקיבוץ, הקים חמ"ל, שבו הוא מפקד על מעבר מסתננים פנימה. הוא מכיר היטב את האזור ומחלק הוראות ללא הרף. נהג שהגיע מיצהר עד לצומת הקיבוץ מבקש לדעת מה לעשות. כך זה נשמע בקשר.

 

נהג: יש חבר'ה שהגיעו מיצהר מה לעשות איתם?

א': כנס לקיבוץ רעים. תחצה אותו ותצא ביציאה האחורית. תוריד אותם שם ושיחתכו את המחסום ברגל. אחר כך יגיעו מהגוש ויאספו אותם.

נהג: בסדר.

א': תיזהרו מהתצפית שממוקמת בתל-גמא כי יזהו אתכם. אתם חייבים לחצות מהכיוון השני.

 

א' מספר גם על ההיערכות לימים הבאים: "רכשתי מזון באלפי שקלים לטובת הימים הבאים. בהפגנה בשדרות נחלק פליירים ובהם מספרי טלפון, כדי לתת מענה למסתננים. כל מי שצריך סיוע במעבר ואפילו בחלוקה של מזון ומשקה לדרך, מוזמן להתקשר. כולם מרכזים מאמץ לטובת העניין. עוזרים לנו מכל הקיבוצים באזור - מעין השלושה, נירים, עלומים ,ניר יצחק. צריך רק להיזהר רק מהקיבוצניקים מבארי כי הם שטינקרים".

 

המארגנים מתגאים בכך שבמהלך הלילה, בשעות ידועות מראש, קציני צה"ל המוצבים במחסומים מעלימים עין ומאפשרים את כניסת המכוניות על יושביהן ללא בדיקה רצינית. שיטת הפעולה כל כך מוצלחת, עד שהם תלו ביישובים רבים בגוש קטיף מודעות ובהן נכתב: "דרושים מתנדבים בעלי מכוניות לשעת עבודה אחת ביום". מי שרוצה, משובץ מיד לטובת העניין.

 

בהתנחלויות ברצועה רואים את המאסה של התושבים הזרים שהגיעו לתגבר אותם לקראת ההתנתקות. אחד התושבים בהתנחלות קטיף אמר בתפילת המנחה: "אני מזהה אולי 15 איש מהיישוב מתוך 70 מתפללים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
"האמרגנית" מחכה למשפחות
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: רוני סופר
מסתננים בחסות החשיכה
צילום: רוני סופר
צילום: רויטרס
רק לעתים נדירות, המשטרה תופסת
צילום: רויטרס
מומלצים