שתף קטע נבחר

ריב על הקרדיט: מי אחראי לבניית הקרווילות?

320 קרווילות הוקמו עד כה בניצן, ו-70 משפחות כבר קיבלו מפתח. הבוקר, בעת סיור השרים פרס והרצוג, באתר, התפרץ סמנכ"ל משרד הביטחון בזעם: "משרד השיכון מתהדר בנוצות לא לו. אנחנו עבדנו יומם וליל". שר השיכון הרצוג הבטיח ש"עד פתיחת שנת הלימודים, האתר יהיה מוכן כולו, כולל מוסדות חינוך וציבור"

אחרי שהציבו מאות קרווילות בניצן, הגיע הזמן לריב מי אחראי: מבוכה פרצה הבוקר (יום ד') במהלך ביקורם של המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס ושר השיכון, יצחק הרצוג, באתר הקרווילות בניצן. סמנכ"ל משרד הביטחון ומי שניהל את העבודות במקום, ויקטור בר-גיל, כינס את העיתונאים וטען שמשרד השיכון מתהדר בנוצות לא לו. "עבדנו פה יום ולילה ושר השיכון מגיע לפה ולוקח לעצמו קרדיט לא לו. זה לא מקובל עלינו", אמר בזעם.

 

בר-גיל עזב את המקום בזעם, לא לפני שאמר: "אני מצטער מאוד שמשרד הביטחון שהשקיע פה יום ולילה בהקמת האתר לא הוזמן כלל לסיור ולא מצאו לנכון להודיע לנו על הסיור, כאשר האתר נמצא באחריות משרד הביטחון ונבנה על ידו. ציפינו שיזמינו לפחות את משרד הביטחון". לאחר מכן, חזר בר-גיל, שוחח עם השר הרצוג ואפילו התחבק עמו.

 

 

 

השרים הרצוג ופרס הגיעו כדי להתרשם מתנופת הבנייה במקום שנמשכת כאשר עוד ועוד משפחות מגיעות לגור באתר. עד כה הוקמו בניצן 320 קרווילות. העלות הכרוכה בהקמת כל קרווילה היא כ-100 אלף דולר. האתר מיועד לשנתיים.

 

כ-70 דיירים קיבלו מפתחות, אך רק בודדים מתגוררים בפועל והאתר נראה ריק. עדיין לא נמצאו פתרונות לציוד של המתיישבים במקום, כיוון שהקרווילות צרות מלהכיל את הציוד. אחד התושבים הזועמים אמר שהוא מתכוון להקים אוהל בחצר הקרווילה כדי לשכן שם את הציוד שלו: "רוב הציוד שלנו נמצא במכולה שמסתובבת כבר יומיים כיוון שלא מוצאים לנו פיתרון. אם לא ימצאו פיתרון אנחנו פשוט נשים פה את המכולה על הדשא בחצר".

 

נושא אחר שעסקו בו היה עניין המחלוקת בין הדתיים לחילונים. השר הרצוג אמר שמשרד השיכון "עושה מאמצים רבים בכדי לפתור את הסוגיה הרגישה. כבר בימים הקרובים יהיו פה בתי כנסת מקוואות, מעונות יום, כדי לשמור על צביון חיים של הדתיים שמתגוררים במקום".  

מנכ"ל משרד השיכון מסביר לפרס ולהרצוג (צילום: צפריר אביוב)

 

מנכ"ל משרד השיכון, שמואל אבואב, אמר שהדרישה הראשונה הייתה שצביון כל האתר יהיה דתי: "בקשו שיישמר פה אורח חיים דתי. שהכבישים יסגרו בשבת, שהלבוש יהיה יותר צנוע. מצד שני, כאשר נפתח הרישום, נרשמו כ-70 משפחות חילוניות ולכן החלטנו לפתור את המשבר בכך שמתחם אחד יהיה מתחם לדתיים, ומתחם אחר יהיה לתושבים חילוניים".

 

לדברי אבואב, מתחם אחר שנשמר כעת הוא לתושבי קטיף המבקשים לגור יחד ולשמור על חיי קהילה. השר הרצוג אמר ש"עד פתיחת שנת הלימודים האתר יהיה מוכן כולו כולל מוסדות חינוך וציבור".

 

שמעון פרס אמר שהוא שמח על הקמת האתר בזמן כה קצר וכמעט ללא קשיים ביורוקרטיים. פרס אמר כי הדבר הוא חלק מהמפעל הציוני, מהחזון הציוני של פיתוח הנגב והדרום: "בן גוריון רצה לגור בנגב ולא רצה לגור בעזה כי הוא חשב שאין בזה שום תועלת. המקום הזה קרוב יותר לנגב ולדרום".

 

פרס התייחס להפגנות הימין ולחסימות הכבישים בימים האחרונים: "אני לא יודע מה הם רוצים להשיג במאבק הזה, כי נניח שאם הם ינצחו, איזה מין ניצחון זה? זה ניצחון חלול ואומלל להם ולמדינת ישראל, החלטות מדינת ישראל מתקבלות רק באופן דמוקרטי ואני חושב שגם הם יודעים שאין שום אלטרנטיבה. הם לא עוזרים במאבקם זה למתנחלים, אלא בעיקר לארגונים ביש"ע", פרס אמר כי אכן יש בתהליך הזה צלקות והמון כאב : "אבל עוד שנה איש לא יזכור מה שהיה פה בסך הכל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
פרס אופטימי
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
פרס והרצוג
צילום: צפריר אביוב
צילום: גדי קבלו
קרווילה. מי הקים
צילום: גדי קבלו
צילום: גדי קבלו
הקרווילות מוכנות
צילום: גדי קבלו
מומלצים