שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הקיץ הזה תשלם פיצויים

  בית המשפט קבע כי טומי לפיד יפצה ב-50 אלף שקל אסטרולוג אותו כינה נוכל בשידור חי בטלוויזיה

  50 אלף שקלים, זה הנזק שיספוג יו"ר האופוזיציה יוסף (טומי) לפיד, על שהעז להטיל ספק במדע האסטרולוגיה.

   

  זה קרה בסוף דצמבר, 1996. לפיד, אז עיתונאי נחרץ, השתתף בפאנל בתוכנית "פופוליטיקה" בערוץ הראשון, שהנחה דן מרגלית. אחד האורחים בתוכנית היה האסטרולוג, אליצור קדושי, שהתבקש לתת תחזית לשנת 97'. קדושי לא ידע שלפיד הוא אחד הקטגורים הגדולים של המקצוע שהביא לו פרנסה, אבל העובדה הזו התבררה לו עד מהרה כשלפיד תבע לדעת בשידור חי אם מדובר בנוכל. "למה אנחנו מתבזים... ", שאל לפיד, "אני חושב שזה בזיון... אני חושב שאנחנו לא צריכים לשמוע את זה... אתה מזמין לפה פרופסורים, אנשים רציניים, ומזמין נוכל... ועושה לנו תוכנית". מרגלית הבהיר ללפיד שאם זה לא מוצא חן בעיניו, הוא יכול לקום וללכת, ואכן לפיד ושותפו לפאנל, אמנון דנקנר, עזבו את האולפן.

   

  זה לא נגמר כאן. בתוכנית הרדיו שלו ברשת ב', "השבוע שלי", ששודרה ביום שישי שלאחר מכן, אמר לפיד: "שואלים אותי מדוע קמתי, יחד עם אמנון דנקנר, ועזבתי את שידור 'פופוליטיקה' האחרון, במחאה נגד קשקושי האסטרולוג שהופיע בתוכנית. מה אשם המסכן בכך שהוזמן לתוכנית?". לפיד שאל ענה לעצמו תשובה ארוכה שבין היתר ציינה כי הוא אינו כועס על אסטרולוגים מפני שהם אינם טפשים, אלא נוכלים, ושהם מנצלים לרעה את תמימותם של עניי הרוח. "מענין אם גם החייזרים בודקים את ההורוסקופ שלהם לפני שהם יוצאים לדרך אל כדור הארץ?" תהה לפיד.

   

  קדושי חש השפלה רבה נוכח הדברים שאמר לפיד, ובעיקר בשל שם התואר "נוכל", ותבע את לפיד ואת רשות השידור ב-260 אלף שקלים על צער, עוגמת נפש ונזק כלכלי. באמצעות בא כוחו, עו"ד אביחי גולדנברג ממשרד גולדנברג-אנגלר, הוא דרש התנצלות ברורה מלפיד ושיחזור בו מכל האמירות ששיחרר ברדיו ובטלוויזיה. לפיד, מיותר לציין, דחה את הדרישות מכל וכל, ובין היתר טען כי כל מטרת התביעה היא השגת רווח פרסומי לתובע, והוסיף שנוכח הדברים המבולבלים שאמר התובע בטלוויזיה, הפכה התחזית שסיפק לאתנחתא קומית.

   

  היום (ד') פורסם פסק הדין של בית משפט השלום בירושלים, בו קובע השופט יצחק שמעוני, שבעוד רשות השידור יוצאת נקייה מהתביעה, התביעה נגד לפיד מתקבלת באופן חלקי, והוא יאלץ לשלם 20 אלף שקלים דמי פיצויים, ו- 30 אלף שקלים הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד. השופט ניהל דיון ארוך בשאלת האסטרולוגיה, זימן מומחים, ציטט הלכות יהודיות ולבסוף הגיע למסקנה שאולי מדע זה לא, אבל לקרוא למישהו נוכל, זה כבר מוגזם. מתעניינים? קראו בעצמכם את פסק הדין (הארוך).

   

  לפיד מסר בתגובה: "אני כמובן מקבל את פסק דינו של השופט לפיו פגעתי בשמו הטוב של האסטרולוג קדושי כשכיניתי אותו נוכל. יש להדגיש שהשופט פסק לו פחות מעשרה אחוז מהנזק שתבע. מה שחשוב לי זה שהשופט קבע בפסק דינו כי האסטרולוגיה אינה מדע, אני עומד על דעתי שהאסטרולוגיה היא פסאודו מדע, המוליכה שולל ציבור תמים, או כדברי הרמבם 'חכמה זו שקוראים אותה גזירת הכוכבים אינה דבר חכמה כלל".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים