שתף קטע נבחר

פעילי הימין חזרו לאופקים; 220 הסתננו לרצועה

לקראת השעה 6:00 העיר ראש המועצה האזורית דרום הר חברון ברמקול את אלפי המפגינים שישנו בצומת פדויים בקריאה "בוקר טוב לכל נאמני ארץ ישראל" והם עשו את דרכם לאופקים. ולמרות מאמצי כוחות הביטחון, חדרו כ-220 חברי "תא כתום" להתנחלות ניסנית בצפון הרצועה. עד כה נעצרו 150 מהם בסריקות "מבית לבית". גם פרופ' רון בריימן, ושניים מחבריו לחוג הפרופסורים לחוסן מדיני, היו בין המסתננים ועוכבו לחקירה

הפגנת הימין התפזרה בשקט, עשרות חדרו לצפון הרצועה: אלפי פעילי הימין אשר ישנו בצומת פדויים שבנגב המערבי שבו הבוקר (יום ה') לפארק אופקים, לאחר סיכום עם המשטרה, שאיימה לפנותם בכוח.

 

בתוך כך, חדרו כ-220 ממתנגדי ההתנתקות להתנחלות ניסנית בצפון הרצועה, למרות חסימות הצבא והמשטרה. מהמשטרה נמסר כי עד עתה נעצרו כ-150 מתוכם וכוחות המשטרה מנהלים אחריהם סריקות בניסנית. בנוסף, עצרו כוחות צה"ל והמשטרה במהלך הלילה מעל 200 פעילי ימין שניסו להיכנס לגוש קטיף דרך מחסום כיסופים.

 

  

השכמה בצומת פדויים (צילום וידיאו: ירון ברנר)

 

המסתננים לצפון הרצועה, רובם חברי ה"תא הכתום" ועימם כמה פרופסורים מ"החוג לחוסן מדיני וכלכלי", אמרו ל-ynet כי "מדובר בסטודנטים, אבל גם בפרופסורים מבוגרים שצעדו במשך שעות כדי להתחבר עם אחיהם הגיבורים ברצועה", אמר אחד הפעילים.

 

פרופ' רון בריימן, יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני, עוכב לחקירה במחסום ארז יחד עם שניים מחבריו, הפרופסורים אלי פולק ואלישע האס, לאחר שהגיעו ליישוב ניסנית. לדברי פרופ' בריימן, יצאו חוליות של חברי החוג מאופקים לעבר ניסנית, כאשר חלק מהדרך הלכו ברגל וחלק ברכב. "המאבק הוא לא רק של אנשי יש"ע אלא של כל היהודים החיים בארץ ישראל המערבית, משני עברי הקו הירוק. אני גאה להיות חלק מהמאבק כאדם חילוני", אמר.

 

בהודעה שפרסם פרופ' בריימן בשם החוג נאמר, כי חוליות של חברי החוג השתתפו במבצע לעידוד המתיישבים ברצועת עזה "המיועדים לטרנספר מארצם ומבתיהם רק בשל היותם יהודים".

 

הסטודנטים הגיעו לפנות בוקר ליישוב בצפון הרצועה, בהנחה כי היערכות כוחות הביטחון לחסימת מסתננים באזור תהיה דלילה יותר, כאשר כל המאמצים מכוונים לציר המוביל מאופקים למחסום כיסופים. עם היוודע דבר כניסתם ליישוב, הגיעו למקום כוחות גדולים של כ-250 אנשי ביטחון, שהחלו בסריקה ביישוב "מבית לבית" ובמעצרים.

 

אחד הסטודנטים שעוכבו במשטרה סיפר ל-ynet כי הוא וחבריו, הפרידו עצמם לשתי קבוצות, בהם כאלה המוכנים להזדהות בפני השוטרים וכאלה שאינם מוכנים להזדהות.

 

"בלמנו רבים"

 

המשטרה והצבא דיווחו שהלילה היו גם נסיונות להיכנס לגוש קטיף דרך מחסום כיסופים באמצעות תעודות זהות מזויפות. במשטרה אמרו כי הם רואים את התופעה בחומרה.

 

"חלק מהאנשים שניסו להסתנן ליישובי הרצועה עושים ניצול ציני של אותה תבונה ורגישות שאנו מגלים", כך אמר ל-ynet אלוף משנה יוסי מורלי, מפקד בית הספר להנדסה שפיקד על הכוחות בצפון רצועת עזה. לדבריו, "הורים ששולחים את ילדיהם לאזור זה, סמוך לגדר המערכת, מסכנים את חייהם, ונוהגים בחוסר אחריות".

 

בצה"ל טוענים כי ביישובי צפון חבל עזה נבלמו רוב ניסיונות ההסתננות. אל"מ מורלי אמר כי "הלילה נבלם ניסיון של למעלה ממאה פעילים להיכנס להתנחלות ניסנית".

 

יש לו ביקורת על הדרך שבה פועלים חלק ממתנגדי ההתנתקות, תוך הפעלת גדר המערכת, שגורמת להקפצת כוחות רבים, שימוש בילדים, וכן תנועה באזורים החשופים לפגיעה מצד פלסטינים.

 

"במהלך הלילה בלמנו לא מעט אנשים שהלכו בדרכים שונות, במטעים ובשדות, מתוך כוונה להיכנס לישובי צפון החבל. לפנות בוקר קיבלנו דיווח על פגיעה בגדר המערכת באזור ניסנית, באותו רגע הפסקנו להתעסק עם המסתננים והתייחסנו לכך כאל ניסיון לפיגוע. ביטחון האזור הוא קודם לכל, אבל כשהגענו לאזור גילינו שמדובר בעצם באזרחים ישראלים שמנסים לחדור לניסנית, וכתוצאה מכך הופעל מערך ההתראה. למעשה גילינו למעלה ממאה אזרחים בדרכם לישוב, חלקם מטרים ספורים מהישוב, חלק במצב של התייבשות, אחד אפילו התמוטט ונזקק לטיפול רפואי".

 

לדבריו, "אני לא מבין איך ההורים שלהם שולחים אותם לאזור הגדרות וליתר האזורים המאוימים, צריך לזכור שמדובר כאן בסכנת חיים, ואני מאוד מקווה שיום אחד דברים מהסוג הזה לא יסתיימו בצורה טרגית".

 

להערכתו, תושבים רבים בניסנית מתנגדים לתופעה הזו של מתנגדי הפינוי שמבקשים להיכנס ליישובם ומבקשים להעביר את הימים האחרונים עד הפינוי בצורה שקטה.

 

הוא הוסיף כי החיילים הרבים עליהם הוא מפקד "מבינים את הרגישות העצומה של המשימה בה הם עוסקים. היו לא מעט משפטים ומילים שנזרקו לעברנו אבל החיילים עומדים בצורה טובה וממלאים את משימתם בצורה נאמנה".

 

"בוקר טוב נאמני ארץ ישראל"

 

"בוקר טוב לכל נאמני ארץ ישראל", כך קרא ראש המועצה האזורית דרום הר חברון צביקי בר-חי ברמקול, סמוך ל-5:40 באתר ההפגנה בצומת פדויים: "בוקר טוב לכל הנשים, הילדים והגברים, מסורי הנפש. הלילה, בו לנתם בתעלות ובשדה הקוצים, הוכחתם שיש לנו ציבור מסור שמוכן לעשות הכל כדי להוכיח לראש הממשלה שעליו לעצור את התוכנית המסוכנת. אחרי הערכת המצב, אנחנו נחזור למאהל בפארק אופקים ונחליט מה נעשה בהמשך".

צילום: ירון ברנר

 

בר-חי אמר כי "מי שינצח, ומי שיהיה לו יותר אוויר לנשימה, את ההתמדה ואת המסירות, הוא ינצח - ולנו יש את זה. לנו יש יותר כוח עד שנעצור בעזרת השם את ראש הממשלה ואת התוכנית המסוכנת שלו".

 

ואמנם אלפי פעילי הימין, חלקם נראו מותשים, עשו את דרכם מצומת רנן בחזרה לחניון אופקים. במקביל, הצבא והמשטרה דיללו את כוחותיהם במקום.

 

בשעה 11:00 יקיימו ראשי מועצת יש"ע תדרוך לפעילים השוהים בפארק. עדיין לא ברור האם אלפי המפגינים בחניון אופקים יתפזרו כפי שהיה בכפר מימון, או שהפעם הם יאריכו את המאבק עד לשבוע הבא בניסיון להיכנס לגוש קטיף.

 

במהלך הלילה התקיים משא ומתן בין הכתומים לניצב אורי בר-לב, מפקד המחוז הדרומי במשטרה. במהלך המגעים האינטנסיביים, הודיע להם ניצב בר-לב חד משמעית שאם עד אור ראשון לא יתפנו, הוא יזמין אוטובוסים לקראת פינוים על ידי המשטרה.

 

משא ומתן לילי

 

הרב חיים דרוקמן, רבה של ישיבת שפיר והרב המקובל על הנהגת מועצת יש"ע, נקרא אל המשא ומתן עם המשטרה. הוא הבהיר לניצב בר-לב שאין טעם במהלך של כוח. לבסוף, לאחר דין ודברים נוקב שהתנהל בתוך הנהגת מועצת יש"ע, הוחלט להיענות לסיכום בין ניצב בר-לב לרב דרוקמן.

 

כאמור, לאחר תפילת שחרית, החלו האלפים לעשות את דרכם חזרה מזרחה, לכיוון אופקים. מסוק משטרתי מלווה את הצועדים ממעל וכוחות שיטור רבים ליוו אותם משני צידי הצירים.

 

במשטרה הביעו סיפוק מנכונות אנשי הימין שלא להגיע לעימות מול המשטרה. זאת, מכיוון שהיה ברור שאם לא יפונה הכביש המחבר בין אופקים לצומת מעון וכיסופים, תפעל המשטרה בכל הכוח שבידה.

 

עם זאת, במשטרה מאוכזבים מכך שאנשי הימין מתכוונים להמשיך בפרובוקציות. על פי הערכת צמרת המחוז הדרומי, צפויים המפגינים לנסות ולצעוד שוב לגוש קטיף כבר הערב. "בינתיים", אמר גורם בכיר במחוז ל-ynet, "הבהרנו לאנשי הימין שלא יוכלו לעשות ככל העולה על רוחם בכבישים בדרום". 


פורסם לראשונה 04/08/2005 06:03

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, אפרת וייס, אחיה ראב"ד, חנן גרינברג, אילן מרסיאנו, נורית בלקין וטלי יצחקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
השכמה הבוקר בצומת פדויים
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
יותר מ-200 הסתננו
צילום: ירון ברנר
פרופ' בריימן. עוכב לחקירה
צילום: רוני סופר
מפגינים מול שוטרים. חוזרים חזרה
צילום: רוני סופר
צומת פדויים. לילה בשטח
צילום: רוני סופר
מוכנים למסע. לאן ממשיכים?
צילום: רוני סופר
מומלצים