שתף קטע נבחר

כץ: יום אבל לפינוי, כמו יום הזיכרון לרבין

שר החקלאות יציע בישיבת הממשלה הקרובה להכריז על הפינוי - "יום אבל לאומי". לדבריו, "צריך שפעם בשנה ילדים ילמדו מה עשו וכמה היה כואב לוותר, וזה יכנס לתוך הקונצנזוס הלאומי, יותר מימי אבל אחרים שהוכרזו. אני מצפה מפרס ושרי העבודה לתמוך בכך"

שר החקלאות ישראל כץ מציע להכריז על הפינוי "יום אבל לאומי", בדיוק כמו יום הזיכרון המוקדש ליצחק רבין ז"ל.

 

השר כץ אמר ל-ynet כי "אני מתכוון להציע להחליט בממשלה עוד לפני ההחלטה על הפינוי ביום א' לציין את פינוי גוש קטיף כיום אבל לאומי, שילווה בטקסים ממלכתים ובשיעורים במערכת החינוך שיציינו את תולדות ההתישבות בגוש קטיף וחשיבותה בתחום ההתיישבות, החקלאות והחינוך".

 

כץ משוכנע שיש להצעתו רוב בציבור. "לדעתי רוב הציבור יראה בזה דבר נכון, צריך להראות שהמתיישבים עצמם לא אשמים בכלום, זה יכול להבדיל בין החלטות כואבות ששרון חשב שצריך לקבל, לבין הדבקות בערך של ההתיישבות. כל הניסיון ליצור להם פתאום דה לגיטימציה הוא לדעתי של חלק שולי בציבור".

 

לדבריו, "ביקרתי בארגנטינה וראיתי את התייחסותם לאיי פוקלנד, שהבריטים כבשו, זה כמה איים נידחים שיש להם אך הם לא מוכנים לוותר עליהם. אצלנו הממשלות צריכות לקחת אחריות על מה שעשו. עוקרים אנשים מן הבתים שלהם, וזה דבר שרצוי שייזכר. פעם בשנה שילדים ילמדו מה עשו וכמה היה כואב לוותר, וזה יכנס לתוך הקונצנזוס הלאומי, יותר מימי אבל אחרים שהוכרזו. אני דורש שהממשלה תכיר באחריותה ושהאקט יוכר כטראומה לאומית".

 

הוא הוסיף: "יום הזיכרון לרצח רבין מראה שיש לקח לאומי מעבר לזכרון האישי, כאן במקביל צריך לזכור את היום כיום קשה - עקירת התיישבות המנוגדת לכל הדרך הציונית של בניית המדינה".

 

כץ מצפה לקבל תמיכה גם מהשמאל לצעד. "אני מצפה מהשמאל וממפלגת העבודה, ובוודאי מראש הממשלה, להתעלות מעבר לדעה הנוכחית שלהם ולתמוך בזה. 

 

"כמובן שאני מצפה מפרס ושרי העבודה לתמוך בכך. שרי ממשלות העבודה היו מאלה שהתחילו שם את ההתיישבות והקימו הרבה מן הישובים על הקרקע. לא צריך לחפש את גלילי ואשכול, אפשר להאשים את פרס מאז ועד היום ולשאול למה העלת אותם? אני לא מדבר על אופיר פינס שלדעתי לא יודע מה זה להעלות התיישבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
כץ. "שהממשלות יקחו אחריות"
צילום: חיים זיו
צילום: ירון ברנר
העצרת באופקים
צילום: ירון ברנר
יצחק רבין ז"ל
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים