שתף קטע נבחר

התעללות בגופת מחבל

ההון הפוליטי שעשה ראש העיר ראשון-לציון על חשבון גופת הרוצח לא יסולח. איפה אבירי זכויות האדם?

בסאגה שטלטלה את המדינה בסוף השבוע סביב השאלה היכן ייקבר המחבל עדן נתן-זאדה היה כמעט הכל: גינוי ותיעוב לפיגוע הרצחני, רצון לנקמה אישית ולאומית במחבל וגם לא מעט זלזול בהוריו הפשוטים והעילגים, שמצאו עצמם מאיימים להביא את גופת בנם לחצר ביתו של שאול מופז. רק דבר אחד נעדר מאותה פרשה, שעדיין לא ברור כיצד נופחה למימדיה הנוכחיים: רגישות וחמלה כלפי המת.

 

נתן-זאדה רצח ארבעה אזרחים תמימים ופצע אחרים בפיגוע טרור נתעב בשפרעם. על כך שילם בחייו בלינץ' של תושבים מקומיים, שגם הוא ראוי להיחקר כראוי, שכן במדינת חוק משלמים פושעים את מחיר מעשיהם בבית-המשפט ולא במשפט שדה. גם לא אחרי פיגוע רצחני שכזה. אבוי לה למדינה שבה נטבחים רוצחים ואפילו מחבלים מתועבים בחוצות העיר. וגם כאשר מחבלים נהרגים, כמו במקרה הזה, זכות יסוד להם היא להיקבר בקבורה נאותה, בהתאם לדתם ותוך התחשבות ברגשות משפחותיהם - בין אם הם ערבים, יהודים או בני עם אחר. גם בצה"ל חשבו כך, ולאחר התייעצות בדרג בכיר ביותר הוסכם על קבורה צבאית נעדרת סממני כבוד. אבל מישהו בצבא כנראה לא לקח בחשבון את עוצמת ההתנגדות של המשפחות השכולות. מופז הכריע נגד קבורה צבאית ובכך נפתחה מסכת נוספת של התעללות בגופת המת ובמשפחה.

 

"אני מבקש שתתייחס אליו כמו אל בן-אדם", ביקש האב יצחק מראש עיריית ראשון-לציון, מאיר ניצן, ונענה בתשובה מוזרה וקרה: "אדם נקבר על-פי מקום מגוריו, כך נקבע בחוק הישראלי. אנחנו לא מחויבים להעניק קבורה לכל אזרח, אלא רק לתושבי העיר". והרי המחבל היה תושב ראשון-לציון עד לאחרונה, עת החליט לחזור בתשובה בחסות חבריו הקיצונים ופורעי החוק מתנועת כך בהתנחלות תפוח, ומשפחתו מתגוררת עדיין בעיר, בשכונת רמת אליהו הענייה.

 

ועכשיו, ייתכן שהעניין יובא בפני שופטי בג"ץ, שלבטח יעסקו בשאלת כבוד האדם, גם בהיותו מת. והרי "אין פוגעים בחייו, בגופו, או בכבודו של אדם באשר הוא אדם", קבע חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. גם המסורת היהודית מחייבת קבורה ביום המוות, כדי שלא לבזות את המת, ויש להניח שגם עניין זה יילקח בחשבון. אבל מעל לכל חוקי היסוד והציוויים הדתיים, עומד הציווי האנושי; זה הקובע שאין להתעלל בגופת המת, ויש למצוא את הדרך הנאותה לקבור אותה, יהיו נסיבות המוות אשר יהיו. ההון הפוליטי הזול שעשה ראש העיר על חשבון גופתו של נתן-זאדה לא יסולח. ממתי קוברים אזרחים בישראל רק במקום מגוריהם, מר ניצן? כל מי שקבר קרובים במדינה הזו יודע, שניתן בהחלט להעביר את הגופה למקום קבורה חלופי; זה דורש רק ביורוקרטיה מסוימת ותשלום לחברה קדישא. 

 

מקוממת גם התמיכה בשתיקה בצעדו ההזוי של מאיר ניצן מצד ארגוני שמאל שונים, כאלו המתהדרים בנוצות ליברליות ובזכויות אדם - עד שזה מתנגש עם תפיסותיהם האידיאולוגיות. עדן נתן-זאדה הוא מחבל רוצח שביצע פיגוע אכזרי בשם תפישה קנאית וגזענית, המאיימת על אושיות הדמוקרטיה והדו-קיום השברירי במדינה השסועה הזו. אבל גם עובדות אלו אינן יכולות לבטל את זכותו האחרונה עלי אדמות - להיקבר ליד בית משפחתו.  

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים