שתף קטע נבחר

עזרא: פיגוע בערביי ישראל? לא חשבנו על זה

השר לביטחון פנים הסביר בוועדת הפנים של הכנסת: "התרחיש האחרון שחשבנו עליו הוא של פיגוע נגד ערביי ישראל", אך הזהיר מפני פיגוע נוסף. חברי הכנסת הערבים מחו: המחדל שהיה ממשיך להתקיים, מתייחסים ליהודים כטלית שכולה תכלת

"התרחיש האחרון שחשבתי עליו הוא שיהיה פיגוע נגד ערביי ישראל. קיימת סכנה לפיגוע נוסף נגדם". כך הזהיר הבוקר (יום א') השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, בוועדת הפנים של הכנסת, שהתכנסה לדיון בעקבות הפיגוע הרצחני שאירע בשפרעם ביום ה', פיגוע בו נרצחו ארבעה תושבי העיר.

 

 

בתום הישיבה הוסיף עזרא: "התרחישים הקיימים שהעלנו היו פגיעה בראש הממשלה, בהר הבית, פיגוע נגד פלסטינים ונגד אישים פוליטיים בישראל. אבל זה היה התרחיש האחרון".

 

בדיון השתתפו שר הפנים אופיר פינס, נציגי מערכת הביטחון, הח"כים הערבים, ראש עיריית שפרעם וראשי ועדת המעקב של ערביי ישראל.

 

במהלך הדיון הזהיר שר הפנים כי ישנן התרעות חמות לפיגועים והבטיח כי כוחות הביטחון יעשו הכל כדי למנוע את הפיגוע הבא. "חובתנו היא לדעת אם ישנו אדם נוסף שמתכנן פיגוע שכזה", אמר השר.

 

ח"כ טאלב א-סנע (רע"מ) הסביר בתום הדיון: "אני יוצא בדאגה עמוקה כי המחדל שהיה ימשיך להתקיים. מתייחסים ליהודים כאילו הם טלית שכולה תכלת ולכן שוב ושוב יהיו מופתעים. ישנה סכנה ודאית לפיגוע נוסף לאור האידיאולוגיה הרצחנית של הימין הקיצוני, הדה-לגיטימציה המתמשכת של הציבור הערבי והמחדל של גורמי הביטחון. אין הפנמה של המחדל שהיה".

 

א-סאנע הזהיר כי אם יתרחש פיגוע נוסף, לא יצליחו מנהיגי הציבור הערבי לשלוט בזעמו של הציבור ויש סכנה של עבירה על החוק: "אני מזהיר שאם יתרחש אירוע נוסף הוא יגרום לתוהו ובוהו ולתגובה קשה. הציבור הערבי ירגיש שהוא קורבן של הימין הקיצוני ושל מחדלי הממשלה, יקח את החוק לידיו ויגן על עצמו. אנו כרגע נותנים את הקרדיט לגורמי הביטחון לטפל ביתושים שגדלו בביצות ההתנחלויות והכיבוש, אך אם זה לא יטופל, הדבר יגרום לתוצאות קשות, אנשים יאבדו את הביטחון במערכת ויחפשו את הביטחון במקומות אחרים. באופן ודאי, לא נצליח להשתלט על הזעם הציבורי".

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) הוצא מהדיון, לאחר שהטיח בח"כ ניסן סלומיאנסקי (מפד"ל) "על ראש הגנב בוער הכובע". סלומניאסקי אמר כי הוא מבין לרגשות הציבור בשפרעם מחד אך שולל את מעשה הלינץ' ברוצח.  

 

בתגובה לדבריו של ח"כ טאלב א-סאנע על הכללת ציבור שלם ברצח, אמר סלומניאסקי כי המקרה הבודד אינו מייצג ציבור שלם ואם יבחרו הח"כים הערבים להאשים ציבור שלם, יוכל גם הציבור היהודי להשליך את ההיפך, שכן לדבריו, בהרבה יותר פיגועים השתתפו אזרחים ישראלים ממוצא ערבי.

 

גם ח"כ עיסאם מחול (חד"ש) יצא בתחושה קשה: "אני יוצא בהרגשה שהממשלה לא קולטת את מה שקורה, מדחיקה ומתעלמת מהבעיה האמיתית. היא מטפלת במה שקרה אך לא במה שעוד עלול לקרות. היא לא מבינה שבהתנחלויות צמחה תשתית טרור, עליה אנו מתריעים בשלוש שנים האחרונות. בימים הקרובים נרים את הכפפה ונתחיל לבנות חומת מגן דמוקרטית סביב האוכלוסייה הערבית בישראל. המערכה הבאה תהיה מערכה של ערבים ויהודים דמוקרטים ביחד. הציבור שלנו הוא ציבור אחראי וימשיך להיות כזה", אמר ל-ynet.

 

יו"ר הועדה, ח"כ ראלב מג'דלה (עבודה) הסביר: "אחרי רצח של ארבעה אזרחים חפים מפשע ופציעתם של אחרים, היה זה אך טבעי לכנס דיון דחוף. הציבור הערבי גילה בגרות ושפיות וכך גם ההנהגה שלו וזאת כדי שהרוצח הימני הגזעני המטורף לא ישיג את מטרתו והיא הסטת תשומת הלב של כוחות הביטחון מההתנתקות. השר לביטחון הפנים הזהיר שישנה סבירות להתארגנות ימנית דומה כדוגמת המחתרת היהודית בעבר ולכן זרועות הביטחון התבקשו לפעול במהירות כדי לבצע מעצרים מנהליים בקרב אלה שרוצים לפגוע באזרחי ישראל".

 

סלומיאנסקי שזכה לתגובות קשות בדיון, אמר: "הרוצח ההזוי לא ייצג אף אחד ובוודאי לא משרת את המאבק בהתנתקות. אני משתתף באבלן של המשפחות ומצר על רציחתם של אנשים חפים מפשע אשר גם הם נבראו בצלם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
עזרא. התרחיש האחרון שחשבתי עליו
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: אתר הכנסת
מג'דלה. הציבור הערבי גילה בגרות
צילום: אתר הכנסת
צילום: גיל יוחנן
זחאלקה. הוצא מהדיון
צילום: גיל יוחנן
צילום: אתר הכנסת
סלומיאנסקי. מצר על הרצח
צילום: אתר הכנסת
מומלצים