שתף קטע נבחר

ברק: התפטרות ביבי - אבן דרך בהתפרקות הליכוד

ראש הממשלה לשעבר, נחרץ מתמיד, כינס מסיבת עיתונאים בתל אביב וחזה: הליכוד על סף התפרקות. ברק קרא לפרישת העבודה מן הממשלה יום לאחר השלמת הפינוי. בבחירות שלאחר מכן הוא מעריך שהליכוד יובס. את הגורמים בליכוד ש"עשו פניית פרסה" הוא מזמין להשתתף בהובלת המדינה (בראשות העבודה) למצב "נורמלי שפוי ומתוקן"

"ההתפטרות של נתניהו היא אבן דרך בהתפרקותו של הליכוד. גם מי שניסה להדחיק באופן פתטי את המציאות בליכוד, מבין כי התנועה המפוצלת הזאת הגיע לסוף דרכה". את ההערכה הזו ניפק הבוקר (יום ב') ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, שעט כמוצא שלל רב על אירועי אתמול בפוליטיקה וכינס מסיבת עיתונאים בתל אביב כדי להתייחס להתפטרותו של שר האוצר, בנימין נתניהו.

 

"חלק מהתנועה הזאת, הליכוד, מתנכר לרצון העם לצאת מעזה, והחלק השני לא מצליח להתנתק מביצת השחיתות", אמר ברק. "ההתפרקות של הליכוד מאיצה את חזרתה של ישראל אל דרך המלך הציונית, מבית מדרשם של בן גוריון ורבין, הדרך שאותה רצו תמיד אזרחי ישראל, הדרך של נורמליות, יושר ושיוויון. את השינוי הזה חייבת להוביל תנועת העבודה. אותו נתח של הליכוד שמודה בטעותו, מוזמן להצטרף אל הכוח שיוביל את ישראל בשנים הקרובות".

 

ברק העריך כי לאחר יישום ההתנתקות יסיים הליכוד את תפקידו ההיסטורי. "אנחנו רואים שאפילו את היציאה מעזה לא יכול היה הליכוד לבצע מבלי שהעבודה תשכב על הגדר כגשר חי לאפשר את המעשה מבחינה פוליטית. העבודה נכנסה לממשלה לתכלית אחת ויחידה: לאפשר את ביצוע ההתנתקות מעזה. יום לאחר השלמת ביצוע ההתנתקות, המהלך הנכון, הישר והטבעי הוא לעזוב את הממשלה ולתבוע קיום בחירות כלליות חדשות בהקדם. את זה אני מתכוון להעלות בכל הגופים של מפלגתי".

 

לדברי ברק, "העבודה תצטרך להוביל את המהלך הזה של החזרת ישראל למצב של מדינה נורמלית, שפויה ומתוקנת, שאיננה שקועה לא בהזיות של התנחלות פוליטית, לא בערבוב עם הפלסטינים, לא בשחיתות של עולם שלישי ולא בפערים כלכליים מזעזעים. רק אותו חלק בליכוד שעשה את תפנית הפרסה, צריך להיות מוזמן".

 

לפי ברק, "תהליך היציאה מעזה הוא תהליך חשוב מאוד, והוא רק מציף את הצורך מיד לאחריו בחשבון נפש לאומי כולל, משום שהוא צעד ראשון בלבד בדרך ארוכה של התנתקות שעוד לפנינו. ההסתכלות אחורה, כשאנחנו רואים שדור שלם מ-79 איבד את אונו, את זמנו, את כספיו ואת מרצו בהזיה של ההתנחלויות הפוליטיות - הדור הזה לא יוכל להתעלם מהעובדה שהליכוד ושרון תקעו אותנו בהרפתקה הזו ועת הדין והחשבון הגיעה".

 

"לא בכדי שוקעת ישראל של הליכוד בשחיתות של עולם שלישי ובחוסר אחריות של עולם שלישי", טוען ברק. "לכן, עם כל הקרדיט שמגיע לשרון, ומגיע לו קרדיט ומגיעה לו תודה. אך מה שמגיע לו זה תודה על עזה, שלום לך שרון".

 

לא יכולים להרשות מפקד של אנוסים

 

ומה באשר למצב החברתי? ברק טוען כי "העיסוק של העבודה בתקציב מגוחך. אנחנו נגד שיטתו הכלכלית של הליכוד, ודרכו של נתניהו. ממשלת ישראל צריכה תקציב אחר, הרכב אחר וסדר עדיפויות אחר, ואת שלושתם לא יוכל הליכוד לספק.

 

"הממשלה בראשותנו תגבש תוכנית חירום לסגירת הפערים החברתיים. כשם שאת הצמיחה הגדולה ביותר בעשור האחרון, כמעט שמונה אחוז, הובילה הממשלה בראשותי מבלי שאף אחת מהגזרות הכלכליות והחברתיות של נתניהו היתה בתוקף, אנחנו מתכוונים לבטל אחת לאחת את כל הגזרות החברתיות שנתניהו הטיל בבוטות מרסקת בשנים האחרונות. מבלי לפגוע באותם דברים מעטים אך חשובים שנתניהו עשה. נתניהו הוא שר אוצר שמיטיב לצייר טבלאות. הוא דרס וריסק את החברה, ולצד זה עשה דברים נכונים שצריך להשאיר", הוסיף ברק.

 

באשר לפרשת פריניאן אמר ברק כי הדבר הוא "תמרור אזהרה אדום בדרך לעולם שלישי. אנחנו יודעים את הכל מפי שמועות ומהתקשורת, אבל זאת נראית פרשה חמורה שמערבת את המשטרה. היינו בדירוגים של ניקיון שלטוני בערך במקומות של ארה"ב ומערב אירופה והידרדרנו באופן חמור בשנים האחרונות. ישראל במדרון חלקלק בכיוון של עולם שלישי. רק ועדת חקירה ממלכתית, על פי חוק, תוכל להרגיע את אזרחי ישראל שהעננה של פרשת פריניאן איננה חלק מקרחון שמשמעותו שאנחנו כבר בתוך עולם שלישי. ועדת חקירה צריכה למנות הממשלה, ואם לא - הממשלה הבאה בראשותנו תמנה ועדת חקירה כזו".

 

ברק התייחס בדבריו גם לפיגוע הטרור הרצחני בשפרעם ואמר כי לא מדובר ב"תפוח רקוב אחד, או בעשב שוטה אחד בערוגה. הרצף - מעמי פופר, דרך גולדשטיין וזאדה - מחייב חשבון נפש לאומי... מילות זעזוע לא מספיקות. נדרשת תוכנית לאומית שתעצור את ההידרדרות הזאת, את הגזענות המשיחית שמובילה לטרור יהודי. פירוק החממה הזאת הוא לא רק חובתנו כלפי האזרחים הלא יהודים של ישראל, אלא חובתנו גם כלפי היהדות, שצריכה לשוב להיות דת של מתינות, חסד ושלום".

 

בעניין ועדת בדיקת מפקד העבודה, שתוצאותיה אמורות להתפרסם בקרוב, אמר ראש הממשלה לשעבר: "אנחנו בשלבים אחרונים של הבדיקות. גם כאן אני לא יודע את הנתונים עצמם, אך אני רוצה להסב את תשומת לבכם לעקרונות הדרושים ולתהליך... חיוני שהעבודה תגיע לכך שהנהגתה וחברי הכנסת שלה נבחרים על ידי גוף בוחר שהוא מפקד של אנשים שהתפקדו מרצונם החופשי. כשם שבבחירות כלליות לא מביאה כל מפלגה ארגזים, כך חיוני שגם בעבודה יהיה מפקד של רצון חופשי שמבטא את רצונם של חברי המפלגה. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו מפקד של אנוסים".

 

יושב ראש סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, אומר בתגובה לדברי אהוד ברק: "הליכוד לא יתפלג אלא יפרק את שארית מחנה השמאל גם בבחירות הבאות". לדבריו, "ברק, שסולק על ידי הציבור בבושת פנים, עושה הכל כדי לשכנע שהעם צדק כשלא איפשר לו לחלק את ירושלים ולהחזיר את הפליטים הפלסטינים לישראל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
הליכוד יתפרק. ברק
צילום: תומריקו
צילום: גיל יוחנן
"דברים מעטים וחשובים שעשה". נתניהו
צילום: גיל יוחנן
צילום: אתר הכנסת
סער. הליכוד יפרק את השמאל
צילום: אתר הכנסת
מומלצים