שתף קטע נבחר

מופז: צה"ל מחפש תשעה עריקים נושאי נשק

ועדת חוץ וביטחון התכנסה ושמעה משר הביטחון שצה"ל מנסה לאתר תשעה עריקים נושאי נשק בעקבות הפיגוע בשפרעם. מוקדם יותר קיימה הוועדה דיון בנושא ציר פילדלפי ושמעה כי בתוך שבועיים לכל היותר יחתם ההסכם על העברתו לאחריות מצרית. ראש המטה המדיני ביטחוני הסביר לח"כים: מצרים תפרוס 750 שוטרים ולפלסטינים לא יהיה כל קשר להסכם. עם זאת, אין סעיף האוסר על מצרים להעביר נשק לפלסטינים

יש תשעה עריקים מצה"ל הנושאים נשק. צה"ל מנסה לאפיין אותם ולאתרם. כך אמר היום (ב') שר הביטחון, שאול מופז, בישיבת וועדת חוץ וביטחון של הכנסת. מופז התייחס למאמצים שעושה צה"ל כדי למנוע הישנות מקרים דוגמת הפיגוע בשפרעם וציין כי בצה"ל יש מאות עריקים, אולם רק אותם תשעה נושאי נשק. למופז לא היתה תשובה לשאלת חבר הכנסת אליעזר (מודי) זנדברג האם אותם עריקים עונים לפרופיל זהה לזה של המרצח משפרעם. אחד החששות המרכזיים במערכת הביטחון הינו כי מדובר בעריקים שזהותם תואמת לפרופיל של זאדה.

 

 

מוקדם יותר שמעו חברי הכנסת בדיון כי בתוך שבוע-שבועיים תגיע ישראל להסכם עם המצרים על העברת ציר פילדלפי לאחריותם. דיון הוועדה התמקד בהיבטים שונים של ההסכמות עם מצרים בעניין ציר פילדלפי. בין היתר השתתפו בדיון מופז וראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד.

 

ההסכם על פילדלפי מתעכב בגלל תשובות שצריכים המצרים לספק לשאלות שונות שהציגה ישראלי, שמעו הח"כים. חלק מחברי הוועדה דרשו סעיף מפורש בהסכם עם המצרים שיאסור העברת נשק לפלסטינים אך עמוס גלעד ציין כי סעיף כזה אינו קיים בהסכם. החשש שהביעו: הברחות הנשק יהפכו לגלויות.

 

יו"ר הוועדה, יובל שטייניץ אמר בדיון כי "ההסכם המתגבש עם מצרים מכרסם ופוגע קשות בהישג המשמעותי ביותר של ההסכם עם המצרים - פירוז סיני. כעת, כשהמצרים יכניסו לאזור נשק ואמצעי לחימה קיים חשש כבד שהם יעבירו בעתיד נשק וציוד לרשות הפלסטינית באופן גלוי, לכן אני קורא לממשלה להכניס להסכם סעיף שיאסור על המצרים להעביר נשק לפלסטינים בכל תסריט בעתיד".

 

חבר הכנסת אהוד יתום גרס כי "ההסכם עם המצרים להעברת ציר פילדלפי הוא איום ונורא. מדובר בהחלטה של הדרג המדיני ללא התייעצות עם הדרג הביטחוני. אם עד היום הבריחו נשק, הרי שכעת יעבירו אמצעי לחימה ללא אכיפה. לדעתי יש לדרוש מהמצרים אכיפה על כל נושא הנשק".

 

עמוס גלעד סקר את הנושא בפני הנוכחים ואמר כי האחריות הכוללת בציר תהיה מצרית. מצרים, כך לפי גלעד, תפרוס 750 שוטרים לאורך הציר. גלעד הדגיש כי הפלסטינים אינם קשורים להסכם בעניין הציר.

 

ח"כ רן כהן שאל את גלעד: "מה האלטרנטיבה להסכם בפילדלפי?" והוסיף: "אם האלטרנטיבה היא הישארות צה"ל שם זה יהיה אסון ביטחוני ומדיני". כהן דרש שההסכם יתואם עם הפלסטינים.

 

ובתוך כך פנה חבר הכנסת יצחק לוי מהאיחוד הלאומי לשר הביטחון, שאול מופז, בדרישה שהמדינה תיטול את אחריות על הציוד והרכוש שיישאר בבתי המפונים לאחר הפינוי.

 

ח"כ לוי כתב למופז: "הודעת מנהלת סל"ע (בעניין הרכוש) סותרת את הדברים שאמרת בכנסת. אני מצפה שתעמוד בדיבורך וקורא למנהלת סל"ע לבטל את כל המגבלות על רכושם של המפונים".

 

2,800 מבנים יהרסו

 

ובתוך כך נמסר כי משרד הביטחון יעסוק בהריסה של 2,800 מבני מגורים פרטיים בגוש קטיף ובצפון השומרון. כמו כן ייהרסו 26 בתי כנסת ו-40 מבני ציבור בצפון השומרון. 287 מבני ציבור בגוש קטיף ובצפון השומרון ישארו על תילם. את הנתונים מסר מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במילואים עמוס ירון. לדבריו, ההריסה תהיה חלקית ולא מלאה על מנת לאפשר שימוש בחלק מההריסות לטובת הפלסטינים. גוף מטעם הבנק העולמי ירכז את פינוי ההריסות באמצעות קבלנים פלסטינים.

 

לצורך פינוי המיטלטלין יקצה משרד הביטחון 3,100 מכולות, מחציתן כבר נמצאות במתקן בדרום אשקלון. משפחות המבקשות אותן יכולות להתחיל באריזה.

 

סמנכ"ל המשרד, ויקטור בר-גיל, עדכן כי משרד הביטחון יעביר 333 חדרי ביטחון שנמצאים בגוש קטיף אל מחוץ לרצועה, כמו גם 18 אנדרטאות וחדרי זיכרון. משרד הביטחון שכר גם 1,000 חדרים בבתי מלון עבור משפחות שבעת הפינוי טרם נמצא להן פתרון דיור או משפחות שיודעות לאן הן עוברות וממתינות להגעת המכולות על מנת שיוכלו לעבור לביתן החדש. בתי המלון נשכרו בערים באר שבע, אשקלון וזכרון יעקב. בימים האחרונים הסתבר כי יש צורך ב-500 חדרים נוספים ומשרד הביטחון עוסק בנושא זה בימים אלה.

 

עוד נמסר כי 320 קראווילות כבר הוצבו בניצן על שטח של 260 דונמים. השטח יתרחב ב-40 דונם נוספים ויוצבו בו עוד 100 קראווילות. כמו כן, 23 קראווילות הוצבו במבקיעים ו-43 ביד בנימין. למושב יד חנה הוזמנו 26 מבנים למגורים. במשרד הביטחון קראו היום לתושבים להקדים ולהוציא את הציוד לקראת ה-15 באוגוסט והבטיחו לסייע לכל משפחה שתדרוש זאת.


פורסם לראשונה 08/08/2005 11:26

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי חנן גרינברג, אילן מרסיאנו ומורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מופז. מחפשים 9 עריקים
צילום: גיל יוחנן
צילום: אורן אגמון
אין איסור על העברת נשק. גלעד
צילום: אורן אגמון
צילום: אילן מרסיאנו
ועדת חוץ וביטחון (ארכיון)
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים