שתף קטע נבחר

"זאדה ביקש שיחליפו אותו, ונמלט בריצה"

החייל האחרון ששוחח עם המחבל עדן נתן-זאדה מספר בראיון ל-ynet על הרגעים האחרונים לפני הימלטותו מהבסיס, מצויד ברובה, באפוד ובמחסניות: "במשך כמעט שעה דיבר על ההתנתקות. הוא אמר שלא מסוגל להיות בצבא הזה"

סמל ראשון (מיל') ארטיום בולוטין (21) מראשון לציון היה החייל האחרון ששוחח עם עדן נתן-זאדה, המחבל שרצח בשבוע שעבר ארבעה אזרחים בשפרעם. בראיון ראשון עם ynet הוא מספר: "פתאום, באמצע השמירה הוא החליט שנמאס לו, הלך לחדר, הביא את הציוד שלו, התעכב עוד כמה שניות בש"ג ופשוט רץ החוצה, הייתי ממש מופתע". בולוטין סיפר שנתן-זאדה ברח מהבסיס עם רובה ועם אפוד מלא במחסניות.

 

בולוטין השתחרר לפני שלושה שבועות מצה"ל ושמר עם נתן-זאדה בש"ג של בה"ד 12 כשזאדה הגיע לשם במסגרת הטירונות מניצנים. "הוא היה מאד לחוץ לברוח, כל הזמן פחד שהמפקדים יגלו אותו, שישכנעו אותו לחזור". ב-14 ביוני בשעה 10:00 בבוקר הגיע זאדה לש"ג של בה"ד 12. פלוגת הטירונים מבסיס ניצנים שאליה היה שייך הגיעה למקום כדי לסייע בעבודות שונות בבסיס. זאת לאחר שקורס מפקדי כיתות שהיה במקום נשלח למשימות הקשורות להכנות להתנתקות.

 

משימתו של זאדה הייתה לשמור בש"ג עד לשעה 12:00 יחד עם ארטיום בולוטין, המאבטח הקבוע. "במשך כמעט שעה דיבר על ההתנתקות. הוא אמר שלא מסוגל להיות בצבא הזה, שהוא לא מסוגל להישאר ככה, הוא התעצבן שהוא נמצא במקום קורס מ"כים שעושה את ההתנתקות וכך בעצם הוא מהווה חלק מהכוחות המשתתפים במשימה זו. כל הזמן דיבר על כך שהוא רוצה ללכת ולברוח" סיפר בולוטין ל-ynet.

 

כתב לפני יציאתו: "יהודי לא מגרש יהודי"

 

"ניסיתי להסביר לו שלא כדאי לו לברוח, להיות נפקד, כי כשיתפסו אותו הוא יכנס לכלא. הוא אמר שלא אכפת לו, שהוא לא מפחד מהכלא, הוא כבר היה שם. אמרתי לו שאם הוא יברח בזמן שמירה הוא יישפט גם על שבירת שמירה, וזה יהיה יותר חמור, אבל הבנתי שהוא כבר החליט. בערך בשעה 11:00 בבוקר הוא ביקש מחברו שהיה ליד, שיחליף אותו לכמה דקות, הלך לחדר וחזר עם כל הציוד שלו. הוא התעכב כמה שניות בש"ג ואז פתח בריצה וברח. "הייתי מופתע שהוא הלך ככה באמצע השמירה, מיד הודעתי לחמ"ל והמפקד שלו, רץ לעבר הש"ג וניסה למצוא אותו. הוא גם התקשר לאבטחה של צריפין, אבל החייל הזה נעלם לגמרי".

 

דקות ספורות לאחר מכן, כשבולוטין פתח את ספר רישום כלי הרכב שנמצא בש"ג, נדהם לגלות שעל אחד הדפים כתב זאדה בכתב ידו מכתב שלם למפקדיו ובו הסביר את מניעיו לעריקה. על פיסת נייר נוספת אותה קרע מחוברת רישום הנכנסים והיוצאים כתב 'יהודי לא מגרש יהודי'".

 

אתמול בבוקר קיבל בולוטין טלפון מפתיע מאחד ממפקדיו לשעבר, שביקש ממנו פרטים על התקרית שהייתה בש"ג. בולוטין סיפר למפקד את הפרטים ורק אז הבין כי למעשה היה החייל האחרון ששוחח עם זאדה, שרצח חפים מפשע בשפרעם. בולוטין צפוי גם לספר על השיחה לוועדת החקירה שהקים צה"ל "במבט לאחור, קשה לומר שהיו סימנים שיעשה מעשה קיצוני שכזה. הוא באמת היה לחוץ, התנהג בצורה מוזרה יחסית לחייל, אבל לא חשבתי שהוא מסוגל לעשות דבר כזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדן נתן-זאדה
צילום: עופר עמרם
הורי המחבל השמיעו טענות נגד צה"ל
צילום: עופר עמרם
צילום: חגי אהרון
הפיגוע באוטובוס
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
התוצאה היתה קשה
צילום: חגי אהרון
מומלצים