שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חלק מתרגיל הפינוי הופסק בשל אלימות מג"ב
  התרגיל נערך במסגרת "אימון ההתנתקות הגדול" שנערך בקיבוץ כרם שלום. מפקדי גדוד קרקל הפסיקו חלק מהתרגיל לאחר ששוטרי מג"ב הפעילו אלימות כלפי החיילים שדימו מתנחלים. כתב ynet הצטרף לכוחות ושמע את שוטרי מג"ב אומרים ש"אם המתנחלים יהיו אגרסיביים כמו החיילים - נשבור להם את הידיים"

  אם זה מה שקורה באימון, מה יקרה בפינוי עצמו? אחד התרגילים שנערכו הבוקר (יום ד') במסגרת התרגיל המסכם בקיבוץ כרם שלום, לקראת יישום תוכנית ההתנתקות, הופסק על-ידי מפקדי גדוד קרקל. זאת, לאחר ששוטרי משמר הגבול הפעילו כוח רב בעת פינוי החיילים שגילמו מתנחלים המתנגדים לפינוי.

   

  התרגיל החל סביב השעה 13:00 בצהריים, כאשר החיילים תודרכו על-ידי מפקדיהם להפעיל התנגדות אקטיבית לפינויים מהשטח. השוטרים, מצדם, תודרכו גם הם להפעיל כוח בתגובה להפעלת כוח וגררו את החיילים הצעירים, גם כשחלקם נעמדו ללא התנגדות במרכזה של חגורת שוטרי מג"ב. 

   

   

  בשלב כלשהו טיפסה חיילת-מתנחלת על ג'יפ משטרתי ובידיה מגה-פון. כמה "מפנים" הפילו אותה על הקרקע במשיכה עזה. בשלב זה התערבו מפקדי גדוד קרקל והפסיקו את התרגיל.

   

  בין מפקד פלוגת עוצמה, סרן רן כהן, ובין מפקד כוחות המשטרה בשטח התפתח ויכוח עז באשר לעוצמת הכוח שהפעילו השוטרים ואנשי משמר הגבול. כהן טען כי השוטרים הגזימו ואילו מפקד השוטרים אמר כי אנשיו הגיבו בהתאם להתנגדות שהפעילו החיילים.

   


  מפנים בכוח (צילום: איי.פי)

   

  הוויכוח סביב האשמה באלימות שהתפתחה בתרגיל הסתיים ללא תוצאות, אולם חיילים ושוטרים שהשתתפו בתרגיל טענו כל אחד מצדו כי הצד השני אשם. חיילים מגדוד קרקל האשימו את השוטרים כי הם באו בכוונת תחילה כדי להשתמש בכוח. השוטרים מצדם אמרו כי "אם גם בעת הפינוי יתנהגו המפונים האמיתיים באגרסיביות כמו החיילים, נשבור להם את הידיים". 

   

  "חזרה גנרלית" להתנתקות

   

  כ-15 אלף שוטרים וחיילים משתתפים בתרגיל רחב ההיקף, המדמה את פינוי תושבי ההתנחלויות ברצועת עזה. התרגיל החל בשעה 8:00 וצפוי להמשך יומיים. הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, ומפכ"ל המשטרה, משה קראדי, מפקחים מקרוב על התרגיל.

   

  זה התרגיל הנרחב ביותר שערכה מערכת הביטחון לקראת הפינוי. השוני בינו לבין התרגילים הקודמים הוא שכאן משתתפים מלוא סדר הכוחות שמציבה הממשלה לפינוי, תוך תרגול כלל התרחישים האפשריים. תושבי המשק יצאו לנופש של יומיים באשקלון על חשבון משרד הביטחון, ובתי הקיבוץ הפנויים, שאינם משמשים למגורים השוטפים, חדר האוכל ועוד מבני ציבור, משמשים כמודל לאימון. 

   

  בתרגיל משתתפות שתי המפקדות המשימתיות (משל"פים) של מעגלים 1 ו-2, בפיקודם של תת-ניצב חגי דותן, ותת-ניצב אהרון פרנקו. במהלך התרגיל יופעלו הכוחות לפינוי צירים ממפגינים, טיפול בארועי הפרות סדר, בידוד ישובים לצורך פינויים, כניסה אל תוך הבתים ובמני הציבור, והוצאת אוכלוסיה של יישוב שלם ממקומו, ממש כמו שיתרחש החל מיום רביעי הבא בגוש קטיף.  

   

  שתי המפקדות המשימתיות, שתפעלנה במעגלים 1 ו-2 בתוך ישובי גוש קטיף, הינן כוח משימה בראשות המשטרה, הכולל גם חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב. זאת, על-פי החלטת הממשלה שהמשטרה תהיה מופקדת על הפינוי בפועל. אנשי הכוחות יהיו אלה שינקשו על דלתות בתי תושבי גוש קטיף וצפון הרצועה, בכוונה לפנותם, החל מה-17 באוגוסט. הכוחות מתחלקים לצוותים, בני 17 איש כל אחד, כשהמטרה היא לפנות שני ישובים ביום. זאת, אם לא יחולו עיכובים, אשר ינבעו מאש פלסטינית, או מהתנגדות של המפונים. 

   

  התרחישים לתרגול נבנו על-ידי מל"י, גוף האימון היבשתי של צה"ל היושב בצאלים. בין התרחישים אשר יוצגו בפני הכוח המתרגל, קשיים בכניסה ליישוב המפונה, באמצעות מפגינים ו"נינג'ות" שהושלכו על הכביש והתנגדות פסיבית ואקטיבית של המפונים ותקלות לוגיסטיות, כולל חסימת הציר בשל תקלות ברכבי המפנים. כמו-כן ייבחנו תרחישי התבצרויות של המפונים.

   

  תרגיל גם בבית מלון

   

  בתוך כך, היום נערך בבית המלון "נאות מדבר" בבאר שבע תרגיל של מינהלת סל"ע לקליטת המפונים מגוש קטיף ופיזורם בהתאם. כל אלו שלא יתפנו מרצון או לא מצאו חלופת מגורים בתוך 48 שעות מיום הפינוי, יועברו לבתי המלון בבאר שבע ובאשקלון.

   

  בתרגיל השתתפו חיילות שמילאו את תפקידיהם של 40 מתנחלים, כולל "ילד בן 10 שהגיע בלי הוריו" ו"אשה בהריון". לאחר ש"נקלטו" במלון, הסתיים התרגיל.

   

  החל מיום שני יהפוך בית המלון "נאות מדבר" לתחנת מעבר, מיון וקליטה של המגיעים מגוש קטיף. המשפחות ישוכנו גם במלון "פרדייס" בעיר. מערך דומה יוקם באשקלון שם ישוכנו בבתי המלון "שושנת הים" ו"המלך שאול" בעיר. בסך הכל יש כאלף חדרי מלון המוכנים לקליטת המפונים.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר וענת ברשקובסקי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חלק מתרגיל הפינוי הופסק בשל אלימות מג"ב"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  נערכים (ארכיון)
  צילום: איי פי
  צילום: אטילה שומפלבי
  פינוי בכוח (ארכיון)
  צילום: אטילה שומפלבי
  מוצר השנה
  מומלצים