שתף קטע נבחר

הולנד: פרסומת למסיבה בסגנון אושוויץ

סטודנט הולנדי יצר סרטון פרסומת אינטרנטי למסיבה בהשראת מחנה ההשמדה אושוויץ. הוא מתאר את מעלותיה של המסיבה תוך שימוש בבדיחות סרות טעם על יהודים מזי רעב, רכבות ליעד הסופי וערימות של גופות, ועל רקע קריאות קצובות של "זיג הייל". המשרד ההולנדי למאבק באפליה מנסה להוריד את הסרטון מהרשת אך אתר אחד נותר עיקש וטוען: אנו לא תומכים במסר אלא רק רוצים לעורר דיון ציבורי על מורשת השואה

כמה רוע? סרטון אנימציה מזעזע ומעורר סלידה שהופץ באינטרנט, מסעיר בימים האחרונים את הולנד ונמצא בטיפול הרשויות האמונות על המאבק באפליה באינטרנט, כך דיווח היום (יום ד') העיתון "דה-טלחרף".

 

הסרטון, אותו יצר סטודנט לכלכלה בן 22, נועד לפרסם מסיבה פיקטיבית שנועדה להתקיים ב-4 במאי, יום הזיכרון ההולנדי לקורבנות השואה. אך היוצר בחר במוטיב מחליא כדי לתאר את מעלותיה של אותה מסיבה.

 

כדי לצפות בסרטון - לחצו כאן (בשלב זה יש קושי לצפות בסרטון כנראה בשל עומס גולשים)

 

שמה של המסיבה היה האוסוויץ - משחק מילים בין השם אושוויץ לסגנון המוזיקה האוס. המוטו של המסיבה היה "הריקוד משחרר" – התחכמות סרת טעם על הסיסמא "העבודה משחררת" שהתנוססה בשער המחנה.

 

הסרטון נפתח במראה גדר חשמלית של מחנה ריכוז על רקע תופים וקריאות "זיג הייל" קצובות. בהמשך מופיעים שמותיהם של האמנים שיופיעו במסיבה, על רקע תמונותיהם של קציני אס.אס. הקריינית מתארת כיצד המוני המשתתפים במסיבה "יציתו את גופם באש... באופן מילולי... הא הא", ובהמשך מסבירה כי המראה הרצוי עבור אורחי המסיבה הוא "מראה של יהודי כחוש", כאשר ברקע מופיעות תמונות של יהודים מזי רעב במחנה ריכוז.

 

הקריינית ממשיכה לתאר את מעלותיה של המסיבה. היא מסבירה שהחוגגים יזכו לאירוח חינם - כשברקע מופיעות תמונות של דרגשי השינה בצריפים של מחנה הריכוז. היא רומזת רמיזה מינית – כשברקע מופיעה תמונה מזעזעת של ערימת גופות עירומות. היא מבטיחה מקלחות חמות חינם – כשברקע מופיעה תמונה של תאי הגזים. היא מבטיחה רכבות ישירות לאתר המסיבה (היעד הסופי) – כשברקע מופיעות תמונות של משלוח של יהודים מגיע לרציף מחנה הריכוז, וכן מבטיחה הסעה הביתה חינם במונית – על רקע תמונות של ערימה גופות על עגלה.

 

אתר אחד מתעקש לחנך

 

העיתון דיווח כי בעקבות הפצת הסרטון התקבלו תלונות רבות למשרד ההולנדי האמון על מאבק באפליה באינטרנט - MDI. על פי בקשה של המשרד הורדו הסרטונים משלושה אתרים ברשת ובמקביל התקבלתה התנצלות מהיוצר, שטען שמדובר בבדיחה.

 

ואולם הסרטון ממשיך להופיע באתר אחד – GEENSTIJL (סר טעם בתרגום חופשי), בלוג שעוסק בחופש הביטוי ובביקורת תקשורת. אנשי המשרד טענו כי ביקשו גם מאתר זה להוריד את הסרטון, שכן התכנים המופיעים בו מהווים הסתה ופגיעה בציבור, ואולם מפעילי האתר טוענים שלא התקבלה כל בקשה ושממילא אין בכוונתם לעשות כן.

 

הם הדגישו שהם אינם תומכים במסר שמובע בסרטון ושהמטרה שלהם היא לעורר דיון ציבורי ולהדגים עד כמה מוזנחת הנצחת השואה במערכת החינוך ההולנדית. בתגובה איימו אנשי MDI להגיש נגדם תלונה.

 

"דה-טלחרף" דיווח עם זאת שבמשרד הפנים ההולנדי אמרו שהם מכירים את הפרשה אולם עדיין לא הוגשה תלונה ולפיכך אין הם יכולים לפעול בנושא.

 

במקביל מדווח העיתון על תלונה נוספת שהוגשה - והפעם בפולין. מדובר בתלונה שהגיש מנהל המוזיאון באתר מחנה ההשמדה אושוויץ לשגרירות הולנד בוורשה, עם דרישה לחקור את הנושא.

 

ממשרד החוץ בירושלים נמסר בתגובה: "אנו רואים הנושא בחומרה ושגרירות ישראל בהולנד מטפלת בנושא מול גורמים שונים".

 

מ"יד ושם" נמסר בתגובה: "מדובר במקרה מזעזע ומעורר סלידה שרק מוכיח שיש להגביר ולהעמיק את הוראת השואה בהולנד. בית הספר המרכזי להוראת השואה ב'יד ושם' נכון לספק להולנד את הידע והניסיון הפדגוגי בנושא כפי שאנו עושים עם מדינות רבות בעולם, וכבר יזמנו פניה לשגרירות ישראל בהולנד כדי לבדוק את המקרה".

 

 

הלל פוסק ודיאנה בחור-ניר סייעו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפרסומת למסיבה. "האוסוויץ - הריקוד משחרר"
השלט "העבודה משחררת" בשערי אושוויץ
צילום: איי פי
מומלצים