שתף קטע נבחר

"שני ההורים ייעצרו בפינוי? אנו נדאג לילדים"

משרד הרווחה הודיע כי השלים את היערכותו להתנתקות. "אנו ערוכים לטפל בילדים ששני הוריהם ייעצרו, וכן בילדים שיימצאו באזורים השונים ללא הורה או אחראי", הודיעו. במקרים בהם לא יוכלו ילדים לעבור לטיפול בני משפחה אחרים, הם יועברו למשפחות אומנה

שני ההורים ייעצרו בהתנתקות? במשרד הרווחה משוכנעים כי יצליחו לתת טיפול הולם לילדיהם של העצורים.

 

המשרד מסיים בימים אלה את היערכותו לפינוי היישובים מחבל עזה בשבוע הבא. כ-200 מנהלים, מפקחים ועובדים סוציאליים הוכנו לכל תרחיש אפשרי לטיפול במשפחות המפונות, ובאנשים שייעצרו.

 

 

מנכ"ל המשרד, פרופ' דב גולדברגר, אמר כי הוא צופה שהבעיות העיקריות שעימן יתמודד המשרד בשבוע הבא יהיו הטיפול בילדים ובנוער. לדברי פרופ' גולדברגר, "אנו ערוכים לטפל בילדים ששני הוריהם ייעצרו, וכן בילדים שיימצאו באזורים השונים ללא הורה או אחראי. אינני יודע כמה ילדים כאלה יהיו, אך אנו מוכנים לתת להם מענה".

 

לצורך הטיפול בילדים ישהו החל מיום רביעי בבוקר עובדים סוציאליים ופקידי סעד לחוק נוער בבתי הכלא אוהלי קדר ודקל בבאר שבע, אליהם צפויים להגיע עצורים. עובדי הרווחה ומתנדבים יהיו במתחם מיוחד כדי לתת מענה לילדים. העובדים יטפלו בילדים, עד אשר יוחלט מה ייעשה בהוריהם.

 

מדיניות המשטרה היא לא לעצור שני הורים שיש להם ילדים קטנים, אלא רק במקרים קיצוניים. אם יוחלט להאריך את מעצר שני ההורים, יסוכם עם ההורים על העברת ילדיהם בעדיפות ראשונה למשפחה המורחבת או לידידים המכירים את הילדים.

 

במקרים שבהם לא יהיו ידידים או משפחה, יישלחו הילדים למשפחות אומנה שהוכנו מראש. כמו כן הוכנו 50 מקומות בפנימייה בנתניה. המשרד גם נערך למקרה שההורים לא יסכימו לתת אישור להעברת ילדיהם ואז הונחו פקידי סעד לחוק נוער להוציא צו בית משפט להשמת הילדים בניגוד לדעת הוריהם.

 

בעיה נוספת אליה נערך משרד הרווחה נוגעת לנערים ונערות שייעצרו בשל התפרעויות והתנגדות אקטיבית לפינוי. קציני המבחן לנוער יבקרו את עצורים, ישוחחו עימם ויבדקו לפי הצורך את משמעות המעצר עבורם, מצבם, אפשרויות לחלופת מעצר, תנאים מיוחדים לשחרור בערובה והפיקוח עליהם. קציני המבחן יכתבו תסקיר לפי דרישת בית משפט ובהתאם לתהליך החקירה שבוצע.

 

לפי ניסיון התקופה האחרונה, ייתכנו מצבים שבהם נערים לא יסכימו להזדהות וגילם יהיה פחות מגיל 12. לילדים בגיל זה אסור להיות בבתי המעצר ולכן תפנה המשטרה אותם לטיפול פקידי הסעד. פקידי הסעד יבדקו אפשרויות לחזרתם לביתם או למשפחתם. אם לא ניתן יהיה להחזירם ישקול פקיד הסעד לפנות לבית משפט לנוער להוציא צו למתן הוראה כיצד לטפל בהם.

 

"לא להשתתף בפינוי פיזי"

 

מנכ"ל משרד הרווחה הנחה את עובדי המשרד שלא להשתתף בפינוי פיזי של מתיישבים, וכן במקרים של התבצרות של משפחות וילדיהם, או איומי התאבדות ותגובות של חולי נפש.

 

מטה המשרד בראשות המנכ"ל יהיה בדרום, וינהל ויתאם את פעולות משרד הרווחה בתחום ההתנתקות עם משרד ראש הממשלה, מינהלת סל"ע, משרדי הממשלה השונים והארגונים הרלוונטיים. כמו כן יתואמו הפעולות עם צה"ל, משטרת ישראל והשב"ס.

 

צוותים משולבים של עובדים סוציאליים ופקידי סעד וכן פסיכולוגים ואנשי חינוך יהיו במתקני הקליטה כמו בתי המלון בבאר שבע ובאשקלון ובזכרון יעקב (עבור מתיישבי צפון שומרון). הצוותים יתנו תמיכה רגשית למפונים בצורה פרטנית ואף בהפעלת קבוצות של בני נוער ומבוגרים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
כפר דרום
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: רוני סופר
(ארכיון)
צילום: רוני סופר
מומלצים