שתף קטע נבחר

בעזה נפתחו החגיגות הרשמיות לקראת הנסיגה

בחוף עזה נערך הטקס הרשמי הראשון לציון נסיגת ישראל מהרצועה. יו"ר הרשות, אבו מאזן, הגיע כמנצח ואמר: "הנסיגה מהרצועה היא צעד ראשון לקראת המשך שחרור האדמה והמולדת הפלסטינית. אחרי עזה, היעד הוא ירושלים"

החגיגות הפלסטיניות כבר החלו: רבבות פלסטינים השתתפו אתמול אחר הצהריים ואמש (יום ו') בטקס הרשמי הראשון לציון נסיגת ישראל מרצועת עזה. בטקס שהתקיים על חוף ימה של עזה השתתפו יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ובכירי הרשות הפלסטינית.

 

 


אבו מאזן התקבל כמנצח (צילום: רויטרס)

 

עשרות דייגים יצאו למשט חגיגי על ספינותיהם המקושטות בדגלים פלסטיניים. אבו מאזן, התקבל כמנצח על-ידי ההמון, אמר ש"הנסיגה מהרצועה היא צעד ראשון לקראת המשך שחרור האדמה והמולדת הפלסטינית. אחרי עזה, היעד הוא ירושלים. התהליך המדיני חייב להביא את הפלסטינים לעצמאות ולמדינה פלסטינית שבירתה ירושלים". גם נואמים אחרים בטקס ציינו כי החגיגות מסמנות את היעד הבא שהוא ירושלים.

 

אבו מאזן פנה לדייגים שהיו "מסמר הערב": "אתם חופשיים לדוג בכל חופי פלסטין. היום התחיל המסע לחופש ולעצמאות והיום החל השיוט של דייגנו לעבר החופש. מחר ג'נין ומחרתיים ירושלים".

 

יו"ר הרשות ציין את ירושלים כמה פעמים בנאומו, "המסע לחירות ולדמוקרטיה מתחיל היום. אנו נחושים לעשות הכל כדי שהכיבוש יסתלק לנצח. עמנו יעשה הכל כדי שתצליח ההזמנות הזו, שתצליח הנסיגה לקראת קץ הכיבוש". אבו מאזן הזכיר פסוקים מהקוראן שמדברים על ניצחון המוסלמים: "היאבקו למען האל. האל יביא לניצחונכם. אם הגיע ניצחון האל, הודה לו ובקש ממנו סליחות".

 

"בלון קסאם" בחגיגות בחוף עזה (צילום: איי.פי)

  

השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית והממונה על תיק הנסיגה, מוחמד דחלאן, אמר שהרשות לא תאפשר לאף גורם לשחק ברכוש ובתשתיות השייכות לעם הפלסטיני. דחלאן גם התייחס לעניינים הפנימיים. לדבריו, "הרשות לא תאפשר לאף גורם לנסות ולהשתלט בכוח על השלטון.  

 

הטקס היה אירוע ראשון בסדרה של עשרות אירועים המתוכננים על-ידי הרשות הפלסטינית והפלגים הפלסטינים השונים לציון נסיגתה של ישראל מהרצועה, שתתבצע השבוע. המתפרות ובתי הדפוס בעזה עובדים במלוא הקצב להדפיס דגלים חדשים וסטיקרים שעליהם הכיתוב "היום עזה, מחר הגדה המערבית וירושלים".

 

דיאנה בוטו, עורכת דין פלסטינית שגדלה בקנדה ומשמשת כיום כיועצת של אבו מאזן, אמרה ל"ניו-יורק טיימס": "יש חלון הזדמנויות קטן. אנחנו מנסים לגרום לאנשים להתרגש ממה שקורה כאן. הם עוזבים. אנחנו נשארים, וזה הזמן להשתקם".


משט הניצחון של הדייגים הפלסטינים (צילום: איי.פי) 

 

במקביל לחגיגות, התקיימו בעזה מצעדים צבאיים של ארגוני ההתנגדות. גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, קיימו מצעד שבמהלכו התקבלו חברים חדשים לארגון. בכיר החמאס ברצועה, הד"ר מחמוד א-זהאר, אמר במצעד: "תנועת החמאס לא תפרק את הזרוע הצבאית שלה, לא תתפרק מנשקה ולא תמסור את הנשק שבידי חבריה". בכיר אחר, סעיד סיאם, אמר: "האזור שבו תישאר ישראל יהיה כמו שבעא בדרום לבנון".

 

במהלך האימון השתתפו מאות פעילים, מרביתם חדשים, של הזרוע הצבאית של החמאס. האימון נתפס כהפגנת כוח של התנועה ערב הנסיגה, וכחלק מאימוניה לקראת חגיגות הניצחון הצפויות. בחמאס מתכוונים לנהל במקביל לחגיגות ברשויות מספר הפגנות וטקסי ניצחון. לצורך כך שכרה התנועה מתפרות ברצועה ואף הקימה בתי מלאכה כדי לתפור דגלים, בגדים וסמלי ניצחון, וכן ציוד אחר שיעשה בו שימוש במהלך הפגנות הניצחון. 

 

בעזה חיים 1.3 מיליון פלסטינים, כ-50% מהם מתחת לגיל 18. ביוניצ"ף, סוכנות הסיוע לילדים של האו"ם, מזהירים שנשק ותחמושת שתשאיר אחריה ישראל בשטחי הפינוי, עלולים לסכן ילדים פלסטינים. הם מבקשים מהפלסטינים לדאוג שילדיהם לא יתקרבו לאזורים שתפנה ישראל, "יהיו שם כלי נשק, עלולים להיות שם חומרי נפץ או תחמושת שלא התפוצצה, וזה עלול להיות מסוכן", אמר דובר יוניס"ף בז'נבה, מארק ורגארה.


פורסם לראשונה 12/08/2005 20:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חמושים פלסטינים בטקס הרשמי
צילום: רויטרס
צילום: איי.אף.פי
מניפים רובים ודגלים
צילום: איי.אף.פי
צילום: רויטרס
אשה פלסטינית מסמנת ניצחון
צילום: רויטרס
מומלצים