שתף קטע נבחר

רגע לפני הפינוי: שרון יישא נאום לאומה

ביום שני בערב ינסה שרון לשכנע את המתנחלים בנאום מיוחד למלא אחר החוק ולהתפנות מרצון, ויבקש מהציבור לאחות את הקרעים ביום שאחרי. יריבו במירוץ על ראשות הליכוד, ח"כ נתניהו, הקדים את חזרתו מארה"ב

שכנוע של הרגע האחרון: ראש הממשלה אריאל שרון צפוי לשאת ביום ב' בערב נאום (מוקלט) לאומה. שרון צפוי לקרוא למתנחלים למלא אחר החוק ולהתפנות מרצון, בניסיון למנוע עימות ונפגעים, וכדי לסיים את הפינוי מהר ככל האפשר.

 

הערכות הן ששרון יחזור על טיעוניו בדבר חשיבות ההתנתקות לישראל. הוא צפוי להתייחס גם ל"יום שאחרי", ולחשיבות ה"התחברות" - איחוי הקרעים בעם. הדברים ישודרו בכל אמצעי התקשורת והפנייה תהיה דומה לזו של הנשיא משה קצב, אך היא תתייחס לכלל הציבור ולא רק למתנחלים. ראש הממשלה צפוי לקבל בהמשך דיווחים על ההתקדמות בביצוע ההתנתקות ללשכתו בירושלים.

 

"הולך להיות מהלך של פינוי 8,000 איש, מדינת ישראל עוזבת את עזה - במצב הזה יש צורך לדבר אל המתנחלים ואל העם שליווה את ההתנתקות בשנה וחצי האחרונות. העם כולו הוא חלק מהתהליך", הסבירו גורמים בסביבת רה"מ על ההחלטה לצאת בנאום לאומה.

 

ובתוך כך נודע, כי ח"כ בנימין נתניהו הקדים במעט את חזרתו ארצה מארה"ב. נתניהו, שנסע לארה"ב מיד לאחר התפטרותו מן הממשלה, וספג לא מעט ביקורת על האפשרות ש"ישקיף על ההתנתקות מרחוק", יגיע לישראל מחר, במקום בלילה שבין שני לשלישי. לצורך הקדמת החזרה, ביטל נתניהו את השתתפותו בכינוס של ועידת הנשיאים. הוא הספיק לקיים אתמול פגישה עם הבונדס.

 

הממשלה גם תדון ביום ב' באישור פינוי ההתנחלויות בגוש קטיף. הישיבה לא תתקיים ביום ראשון כרגיל, בגלל ט' באב. הצבא יפנה את היישובים לפי סדר העדיפויות שלו, ולא בכפוף לסדר האישור בממשלה. פינוי שאר ההתנחלויות יובא לאישור הממשלה לפי בקשת הצבא. 

 

השרים ישמעו סקירות ביטחונית מפי שר הביטחון וראש השב"כ. ראש מינהלת ההתנתקות יונתן בשיא אמור לתת לשרים "תמונת מצב" על עבודת המנהלת מול המתיישבים. עד כה פנו 60%מהמתנחלים לקבל פיצויים, כך שהערכה היא שהללו יתפנו מרצון.

 

גורמים מדינים אומרים שהתמונה השתנתה משמעותית בשבוע האחרון, לאור העובדה שמשפחות רבות יצאו מבתיהן בשבוע זה. ההערכה היא שרבים

נוספים ייצאו ב-15 וב-16 בחודש, על מנת לא להפסיד את שליש הפיצוים, שאותו לא יקבלו אם לא יתפנו במועד.

 

ביום שני תתכנס גם ועדת השרים לעניני התנתקות, ובה "ייסגרו הקצוות" בכל הנוגע לבעיות דיור, הלוואות, ונושאים נוספים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. "לסיים את העניין במהירות"
צילום: רויטרס
צילום: ירון ברנר
(ארכיון)
צילום: ירון ברנר
מומלצים