שתף קטע נבחר

לא קל להיות נקי בחלל

האסטרונאוטים משתמשים היום במבחר מוצרי מדף נטולי מים, כגון מגבוני גוף ושמפו ללא שטיפה שפותחו עבור בתי חולים. אבל מה יקרה כשיצטרכו לצאת למסעות ארוכים בחלל?

בסיומו של יום ממוצע שבו נאבק צוות "מסע בין כוכבים" עם עוד גזע של חייזרים, מתקלחים חבריו המזוהמים במקלחת של גלי קול ולובשים מדים חדשים שמפיקה בשבילם מכונת השכפול של הספינה. "הלוואי שהיו לנו דברים כאלה," אומרת סטפני ווקר על מכונות השכפול. ווקר היא מנהלת מערכות ציוד לצוותי טיסה במרכז החלל של נאס"א על שם ג'ונסון ביוסטון, והיא מודעת היטב למגבלות החיים בחלל. אנו מסוגלים לשלוח אדם לירח, אך איננו יכולים להבטיח שהאסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית (ISS) יישארו רעננים במשך ששת חודשי שהייתם בה.

 

נאס"א מדרגת, כמובן, את הנוחות הרבה מתחת לבטיחות ולבריאות. עם זאת לתחנה יש עדיין דרך ארוכה לעבור לפני שתידמה לתחנת החלל הסובייטית "מיר", שהיה לה "ריח אופייני של 12 שנים בתוך ארון גרביים," צוחקת מרשה איווינס, שטסה חמש פעמים במעבורת החלל ועובדת כיום במרכז על שם ג'ונסון.

 

עם זאת, בטיסות מאוישות עתידיות תידרש קירבה ממושכת יותר: מסע הלוך-ושוב למאדים אמור להימשך לפחות 18 חודשים. זו בעיה, משום שהחלל משנה את חוש הטעם ואת חוש הריח של האסטרונאוטים. "דברים שבדרך כלל לא מפריעים לך, עלולים לגרום לך עם הזמן לבחילה," מסביר ג'ף ג'ונס, רופא הטיסה של ה-ISS המוצב ביוסטון.

 

האסטרונאוטים משתמשים היום במבחר מוצרי מדף נטולי מים, כגון מגבוני גוף ושמפו ללא שטיפה שפותחו עבור בתי חולים. כל המוצרים עומדים בדרישות הנוקשות של התחנה. "איננו שולחים למעלה שום דבר שיש בו אלכוהול, משום שמערכת בקרת הסביבה אינה יכולה לסנן אותו," אומרת ווקר. פרופילן-גליקול, המשמש לעתים קרובות לייצוב חומרי ניקוי במצב הצבירה הרצוי, יוצר גם הוא בעיה בכמויות גדולות. במקום זאת, רוב הסבונים בחלל הם ממקור צמחי.

 

ובעניין הכביסה, האסטרונאוטים "יכולים לכבס את בגדיהם בסבון, לשטוף אותם באמצעות מערכת של שקית מים ולתת להם להתייבש באוויר," אומר ג'ונס. "דברים מתייבשים שם די מהר אם זרימת האוויר טובה, בזכות כך שהלחות בתחנה עומדת על 30 עד 40 אחוז - תנאים של מדבר סהרה בהשוואה ל-80 עד 90 אחוזי הלחות ששררו ב'מיר' ".

 

האסטרונאוטים מעדיפים לייבש את בגדיהם במודול השירות של התחנה הקרוי "זבזדה", מפני שזרימת האוויר שם היא הטובה ביותר.

 

תיתכן גם היגיינה היי-טקית יותר. אסטרונאוטים של נאס"א ניסו שתי חולצות-טי שזורות בחוטי כסף. המתכת מעכבת התפתחות חיידקים. התוצאות, על אף שאינן מדעיות, נראות מבטיחות: החולצות "התכסו בקרום של מלח, אבל לא הסריחו," מדווחת איווינס. בשנה שעברה החלה נאס"א לבחון סדינים, שמיכות ופריטים אחרים שזורים בכסף בסביבת המחייה התת-מימית "אקוואריוס" מול חופי פלורידה.

 

איווינס אינה מתרשמת מן הרעיון של נוסעי חלל בחליפות כסף, אך מציינת ש"כעת יש לנו הזדמנות לבחון חומרים חדשים וטכנולוגיות חדשות, ואחד מאלה עשוי להיות סרטי ה"סקוטש" הנצמדים של העתיד". סקוטש בניחוח אביבי, אולי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחנת החלל הבינלאומית. בלי אמבטיות
צילום: נאס"א
צילום: נאס"א
אנשי הצוות. רגישות מוגברת לריחות
צילום: נאס"א
מומלצים