שתף קטע נבחר

טירונים ב"זיקים" התעללו בחבריהם לפלוגה

פרסום ראשון: פרשה חמורה נוספת של התעללות בטירונים - הפעם, בבסיס "זיקים". ארבעה חיילים הפכו לאימת חבריהם לפלוגה, כיבו עליהם סיגריות בוערות, השליכו עליהם חפצים שונים - ואף איימו בנשק. הטירונים פחדו להתלונן, ולסגל הבסיס לקח כמה ימים טובים עד שגילו מה קורה אצלם מתחת לאף

פרשה חמורה נוספת של התעללות בטירונות. ל-ynet נודע כי ארבעה חיילים, שהתגייסו בשבועות האחרונים לצה"ל, הפכו במהלך הטירונות בבסיס "זיקים" לאימת חבריהם לפלוגה. על פי החשד, החיילים התעללו בשבעה חיילים אחרים לפחות, תוך שהם מצמידים מצתים דולקים לגופם, משפילים אותם, מכבים עליהם סיגריות בוערות ומשליכים עליהם חפצים כגון כפכפים ומימיות. באחד המקרים אף כיוון אחד החיילים את קנה נשקו לעבר גופו של חייל מן המחלקה, ואיים עליו כי אם יתלונן - יהרוג אותו.

 

במשך כמה ימים הטירונים המפוחדים לא העזו להתלונן בפני הסגל, אך לבסוף נודע לשלטונות הבסיס על האיום בנשק - ואז החלה הפרשה להיחשף.

 

רק בשבוע שעבר פורסמה ב-ynet לראשונה פרשת התעללות של שני חיילים מבסיס הטירונים "ניצנים" בחברם למחלקה - וכעת נחשפת פרשה נוספת בבסיס הסמוך. החיילים הראשון נעצר לפני כמה ימים, לאחר חקירה שהתנהלה במצ"ח במחנה "אורים". תחילה נעצר החייל בחשד לשימוש בלתי חוקי בנשק, אולם עם התקדמות החקירה הצטברו הידיעות על מקרי התעללות נוספות שהוא וחבריו ביצעו נגד החיילים בפלוגה - דבר שהביא למעצרם אתמול (ב') של שלושה חיילים נוספים.

 

מעצרו של החייל הוארך אתמול על ידי סגן אלוף אורלי מרקמן, שופטת בית הדין הצבאי של מיפקדת זרוע יבשה. חבריו יובאו לדיון בהארכת מעצר מחר בבוקר.

 

מחומר החקירה עולה כי הארבעה, לעתים יחדיו ולעתים בזוגות, התעללו בחבריהם למחלקה ששהו איתם באוהל. 

 

באחד המקרים המיוחסים לחייל שנעצר לפני מספר ימים, הוא השליך בדל סיגריה דולק אל מתחת לשמיכה של אחד החיילים, וכאשר החייל ביקש להוציא את הבדל כיוון לעברו החשוד את נשקו האישי מרחק מטרים ספורים מפניו ואמר לו: "בפעם הבאה שתהיה לי מחסנית מלאה בכדורים אני אהרוג אותך". החיילים על פי החשד גם איימו החשודים על החיילים האחרים לבל יתלוננו על מעשיהם תוך איומים במילים קשות.

 

החיילים חשודים בכך, שבזמן שהחיילים שהיו איתם באוהל שכבו במיטות בלילה, הם קירבו מציתים דולקים לרגליהם ולשמיכותיהם של חיילים שישנו עמם

באוהל, התיזו דיאורדורנט על פניהם, מרחו עליהם משחת שיניים, והשליכו עליהם סיגריות בוערות, נעליים ומימיות. "תחביב" נוסף שלהם: הם הפכו את מיטותיהם של חיילים אחרים שישנו עימם באותו אוהל.

 

החיילים ביקשו מהארבעה להפסיק את ההתעללות, אולם הם המשיכו במעשיהם. באחד המקרים שניים מהם קירבו מצית דולק לרגלי אחד החיילים ואיימו עליו כי יכו אותו. הם השליכו עליו בדלי סיגריות בוערות, איימו עליו כי אם ירים את הבדלים יכו אותו, ואחד מהם אף כיבה על רגלו סיגריות בוערות.

 

מקרה נוסף שנחקר: המתעללים התנכלו לחייל וכינו אותו בשמות: "שמן", "תעיף את הכרס שלך", "אני אפנצ'ר אותך". אחר כך, אחד החשודים דחף את החייל והאחר דרש ממנו להתנצל בפני חברו. בין היתר הם גם סטרו לו על פניו ובטנו, ובאחד הלילות בשבוע שעבר השליכו עליו ארבעת החיילים מימיות וכפכפים.


פורסם לראשונה 29/08/2005 19:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
(אילוסטרציה)
צילום: דובר צה"ל
מומלצים